Visada yra vietos stebuklui!

2013 06 13  |  Savijauta


Kada, kodėl susergama priklausomybės ligomis? Kaip sau ir artimiesiems padėti?

Paklausus, ką gyvenime vertinate labiausiai, matyt, dauguma atsakytų: savo laisvę. Rodos, nė vienas ir nė viena neatsisakytume jos savo noru. Deja, dažnai tai įvyksta nejučia. Priklausomybė, kad ir kokia ji būdų, šią vertybę iš mūsų atima…
Apie priklausomybės ligas ir jų gydymo būdus kalbamės su klinikos NEUROMEDA gydytoju psichiatru-psichoterapeutu Mindaugu Jasulaičiu.

Su kokiomis priklausomybėmis dažniausiai susiduriate?
Tarp besikreipiančiųjų pagalbos daugiausiai pacientų kenčia dėl priklausomybės nuo alkoholio. Liguistas potraukis į azartinius lošimus – gerokai retesnis. Tačiau nereikia užmiršti, kad labai dažnai pradedama lošti apsvaigus nuo alkoholio arba, atvirkščiai, lošiant skatinama vartoti alkoholį.

Kiek paplitusios Lietuvoje priklausomybės ligos?
Tyrimai rodo, kad 15–20 proc. vyrų ir 5–10 proc. moterų rizikuoja turėti ar jau turi problemų dėl alkoholio vartojimo. Narkotikų kontrolės departamento duomenimis, 39,2 proc. vyrų ir 13,9 proc. moterų vartoja alkoholinius gėrimus (įskaitant alų) bent kartą per savaitę. Priklausomybė nuo azartinių lošimų vargina maždaug 0,03 proc. suaugusių 20–59 metų amžiaus lietuvių.

Ar žmogus pats pajėgus įveikti savo priklausomybę?
Vienam galynėtis su savo liguistais potraukiais labai sunku. Priklausomybė – labai sudėtinga problema, tad nereikia bijoti pasikonsultuoti su jos gydymo specialistais.
Priklausomi nuo alkoholio žmonės dažnai kaltinami valios, dvasingumo stoka, nesupratingumu. Tačiau dėl šios ligos gali kentėti ir geležinės valios sportininkai, ir intelektualūs mokslininkai ar dvasingi rašytojai.
Medicininiu požiūriu priklausomybė nuo alkoholio vertinama kaip lėtinė liga, diagnozuojama remiantis tarptautine ligų klasifikacija. Be abejo, tai ir moralinė bei socialinė problema – žmogus geria pats, o kitomis ligomis susergama nepaisant valios pastangų. Ir vien sutikimo gydytis neužtenka, reikia, kad geriantis žmogus būtų užvaldytas noro išlikti blaivus, priimti tai kaip vienintelį teisingą gyvenimo būdo pasirinkimą.
Tačiau būtų didelė klaida alkoholizmą laikyti rūpesčiu, kurio atsikratyti neįmanoma. Šis įsitikinimas atima viltį, kuri yra labai svarbi norint pasveikti. Reikia nenuleisti rankų – medicinos srityje visada yra vietos stebuklui!

Kokios dažniausios priklausomybių priežastys ?
Vienas svarbiausių dalykų – prastas savęs vertinimas. Prisideda ir pašliję tarpusavio santykiai su artimiausiais žmonėmis. Manoma, kad motinos jautrumo stoka ankstyvais vaikystės metais bei blogi santykiai su tėvu gali lemti įvairių priklausomybių atsiradimą brandžiame amžiuje. Įtakos turi ir sutrikęs gebėjimas valdyti savo jausmus. Vidinė įtampa, nerimas susidūrus su gyvenimo sunkumais gali būti postūmiais lošti ar vartoti alkoholį.

Kaip suprasti, kad riba jau peržengta, kad žmogus alkoholizmu serga, o ne turi žalingą įprotį?
Norėdamas atsakyti šį klausimą, žmogus turėtų užduoti sau tris klausimus: ar aš galiu kontroliuoti savo gėrimo pradžią, intensyvumą ir trukmę?
Jei žmogus kurią nors dieną neplanavo gerti, bet išgėrė, jei norėjo išlenkti tik bokalą alaus, bet išgėrė penkis, jei ketino gerti tik vieną vakarą, bet gėrė kelis ir jei tokia situacija yra pasikartojusi keletą kartų – tai didelė tikimybė, kad  jis yra priklausomas.

Kokie gydymo būdai Lietuvoje taikomi alkoholikams? Kokie jų duoda geriausių rezultatų?
Priklausomybės nuo alkoholio gydymas yra sudėtingas ir ilgas. Šiandien dar nėra sukurta vaistų ar metodo, kuris padėtų visiškai atsikratyti šio rūpesčio.
Geriausių rezultatų pasiekiama gydant kompleksiškai: tai ir vaistų, sukeliančių alkoholio netoleravimą bei slopinančių potraukį išgerti, vartojimas, ir psichologinės poveikio priemonės – konsultavimas, individuali ir/ar grupinė psichoterapija.
Itin veiksminga specializuota grupinė psichoterapija („Anoniminiai alkoholikai“, „Minesotos programa“).
Vienas galimų alkoholizmo gydymo būdų yra ir vadinamasis kodavimas – dažniausiai psichologines ir medikamentines poveikio priemones apimanti procedūra, skirta susilpninti potraukį į alkoholį bei sukelti laikiną jo netoleravimo reakciją.

Kas svarbiausia sėkmingam gydymui? Kokia atkritimo rizika?
Gydant priklausomybę nuo alkoholio svarbiausia yra pats žmogus ir jo apsisprendimas negerti. Jeigu tai pavyksta, nesvarbu, koks gydymo metodas buvo taikytas – didžiausias nuopelnas yra paties žmogaus, sugebėjusio atsisakyti alkoholio. Tačiau klinikinėje praktikoje neretai tenka susidurti su situacija, kai artimieji nori, kad žmogus nebegertų, „užsikoduotų“, nors jam pačiam to nereikia. Tokiu atveju sunku tikėtis sėkmės. Vis dėlto kartais tai geriau, nei iš viso nekreipti dėmesio į geriantįjį.
! Labai svarbi žmogaus nuostata, ar jis negeria dėl to, kad buvo „užsikodavęs“, ar „koduojasi“ dėl to, kad nori negerti.
Mat pirmu atveju apsauga nuo alkoholio vartojimo yra labai silpna, paremta vien baime. „Užkoduotasis“ neretai skaičiuoja dienas ir valandas, kada vėl galės išgerti.

Ar alkoholizmas paveldimas?
Alkoholizmo ligos atsiradimą lemia daug veiksnių. Teigti, kad priklausomybė nuo alkoholio yra nulemta tik genų, negalima. Žmogus gali paveldėti pakitusius genus (lemiančius didesnį polinkį vartoti alkoholį), tačiau niekada netapti priklausomas. Dalis Lietuvos mokslininkų genetikų teigia, kad mūsų visuomenėje susiformavęs pakantumas svaigalams alkoholizmui rastis turi daugiau įtakos nei genai.

Kaip elgtis artimiesiems
Priklausomų nuo alkoholio žmonių artimieji neretai yra apimami nevilties ir bejėgiškumo pakeisti situaciją. JAV nacionalinio piktnaudžiavimo alkoholiu ir alkoholizmo instituto mokslininkai parengė aštuonias rekomendacijas priklausomų nuo alkoholio žmonių artimiesiems.
1. Nustokite vaidinti gelbėtoją. Šeimos nariai dažniausiai stengiasi  priklausomam nuo alkoholio artimajam padėti išsisukti iš keblių situacijų, susijusių su piktnaudžiavimu alkoholiu. Svarbu nedelsiant liautis gelbėti, kad alkoholikas pats pajustų visas piktnaudžiavimo pasekmes.
2. Pasirinkite tinkamą laiką pasikalbėti. Planuokite pokalbio laiką su priklausomu nuo alkoholio žmogumi kaip galima greičiau, jei iškilo vienokių ar kitokių sunkumų dėl jo girtavimo, jei jis jaučiasi kaltas dėl savo girtavimo. Parinkite laiką, kai jis yra blaivus, kai jūs abu esate ramūs ir galite nuoširdžiai pasikalbėti.
3. Būkite konkretūs. Pasakykite žmogui, kuriuo rūpinatės, kad esate sunerimę dėl jo piktnaudžiavimo alkoholiu ir norite jam padėti. Savo susirūpinimą pabrėžkite  pavyzdžiais, kai jo girtavimas sukėlė rūpesčių tiek šeimai, tiek jam pačiam.
4. Įspėkite apie galimas pasekmes. Įspėkite priklausomą nuo alkoholio žmogų, kad kol jis nesutiks gydytis, jūs veiksite – ne turėdami tikslą jį nubausti, bet siekdami apginti save ir šeimą nuo visa griaunančių jo gėrimo pasekmių. Tai gali būti tiek atsisakymas drauge vykti į vakarėlį, tiek atsisakymas kartu gyventi ir pan. Negrasinkite, jei nesate tikri, kad galėsite savo ketinimus įgyvendinti!
5. Būkite pasirengę padėti. Iš anksto surinkite informaciją apie galimus gydymo būdus, specializuotas gydymo įstaigas. Jei priklausomas žmogus sutiko gydytis, iš karto paskambinkite ir užregistruokite jį pas gydytoją. Pasiūlykite eiti kartu į pirmą vizitą.
6. Paprašykite priklausomo nuo alkoholio žmogaus draugo pagalbos. Jeigu alkoholikas vis dar atsisako gydymo, paprašykite jo draugo (neturinčio problemų dėl alkoholio vartojimo) pasikalbėti su juo. Ypač stiprų poveikį gali turėti draugas, kuris anksčiau pats turėjo problemų dėl alkoholio ir sėkmingai jas išsprendė. Tačiau ir kiti situaciją suprantantys draugai gali būti naudingi. Norint įtikinti alkoholiką gydytis, dažnai prireikia daugiau nei vieno žmogaus įsikišimo ir daugiau nei vieno pokalbio.
7. Jūsų jėga – sąjunga su kitais! Jūs galite suvienyti jėgas su giminaičiais, draugais, gydytoju, kad nuo alkoholio priklausomam žmogui būtų galima priešpriešinti visą grupę žmonių. Šis metodas gali būti itin veiksmingas, tačiau veikti būtina atsargiai –  grupei turėtų vadovauti patyręs gydytojas.
8. Ieškokite pagalbos sau. Nesvarbu, ar sutinka priklausomas nuo alkoholio žmogus gydytis, ar ne, jums naudingas žmonių, turinčių panašios patirties, palaikymas. Yra psichoterapijos grupės, skirtos alkoholikų  artimiesiems. Grupiniai susitikimai gali padėti suvokti, kad artimieji nėra atsakingi dėl priklausomo nuo alkoholio žmogaus elgesio ir kad jiems patiems būtina pasirūpinti savimi.

Ne daugiau kaip…
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja, kad:
* vyrai reguliariai nevartotų daugiau kaip 4 standartinių alkoholio vienetų per dieną ir 28 vienetų per savaitę;
* moterys – 2 standartinių alkoholio vienetų per dieną ir 14 vienetų per savaitę.
Standartinis alkoholio vienetas – tai 100 ml vyno ar šampano (iki 13 proc. stiprumo) arba 30 ml stipraus (40 proc. stiprumo) alkoholinio gėrimo, arba 275 ml alaus (5 proc. stiprumo).

Komentuokite