„Viešnios“ visam laikui?

2013 09 23  |  Grožis


Jos „prisistato“ vienoms anksčiau, kitos jų sulaukia vėliau. Bet nė viena iš jų nepageidaujama. Raukšlės – kodėl atsiranda ir kaip atitolinti jų atsiradimą?

Be jų veidų nebūna. Filosofai raukšles vadina sąžiningu laiko atspaudu. O fizionomikos specialistai pagal raukšles nustato žmogaus charakterį ir netgi nusako likimą. Vyrų grožiui raukšlės gali suteikti išmintingumo, solidumo išraišką, o moterims, deja, raukšlės niekuomet nepridėjo dailumo…

Karą raukšlėmis žmonija paskelbusi ne vieną šimtmetį. Egzotiškus kovos būdus, kurios vartojo mūsų senelės, pakeitė šiuolaikinio mokslo laimėjimai. Dabar šalia plastinių operacijų turime galimybę pasinaudoti daugeliu neinvazinių metodų, leidžiančių beveik be pėdsakų išlyginti raukšleles. Veiksmingiausiai jie suveikia tuomet, kai tiksliai žinoma raukšlių priežastis, kilmė, gylis.

Stresinės, gilios, per ankstyvos…
Kosmetologai raukšleles kvalifikuoja pagal gylį ir atsiradimo priežastis. Ir sako, kad raukšlių atsiradimą sąlygoja natūralus senėjimas, neigiamos aplinkos poveikis, dehidratacija, itin didelis mimikos raumenų aktyvumas, neteisinga odos priežiūra (ypač sausos), rūkymas ir kiti žalingi įpročiai. Tad pagalvokite, kokios jraušlės yra jūsų:
* Paviršinės („epideminės“) raukšlės – jos susiformuoja viršutiniame odos sluoksnyje epidermyje. Tai smulkios raukšlelės, neretai atrodančios tarsi smulkus tinkleleis. Jeigu jų daug, oda tampa panaši į pergamentą. Pagrindinė jų atsiradimo priežastis – dehidratacija, t.y. vandens praradimas. Taip pat paviršinės raukšlės formuojasi pastorėjus epidermio raginiam sluoksniui – tai atsitinka, sulėtėjus ląstelių atsinaujinimui ir sutrikus mirusių ląstelių atsisluoksniavimo procesui.
* Vidutinio gilumo („derminės“) raukšlės – jos susiformuoja odos viršutiniame sluoksnyje dermoje ir yra paviršinių raukšlelių gilėjimo pasekmė. Atsiradimą skatina laisvieji radikalai, kurie pažeidžia kolageno ląsteles, ir sulėtėjusi kolageno sintezė.
* Gilios raukšlės – jos formuojasi ne tik visuose odos sluoksniuose, bet ir poodinėje – riebalinėje ląstelienoje. Pirmiausiai atsiranda aplink natūralias odos klostes, pavyzdžiui, tarp nosies ir lūpų. Didelį vaidmenį atlieka ir vadinamasis gravitacinis poveikis veidui, kuomet dėl audinio svorio sumažėja raumenų tonusas, ir jie nusileidžia.
Polinkis formuotis gilioms raukšlėms konkrečiose veido vietose formuotis neretai būna nulemtas ir genetikos, taip pat jis priklauso ir nuo veido struktūros. Tačiau gilių raukšlių kiekio ir dydžio laipsnį dažniausiai sąlygoja negatyvūs faktoriai, iš pradžių išprovokavę paviršines, o paskui ir vidutinio gilumo raukšles.

Kokios tos nekviestos viešnios?
* Dinaminės arba mimikos raukšlės atsiranda pirmiausia dėl reguliaraus ir intensyvaus mimikos raumenų darbo. Juk mimika atspindi emocijas, o kiekviena iš mūsų turime dar ir savo charakteringą mimiką… Pavyzdžiui, ne viena pratusi (ilgainiui tai daro nesąmoningai) pakelti vieną antakį, raukti kaktą, susiraukti. Ir būtent tose srityse, kuriose padidintas raumenų aktyvumas, raukšlės pamažu pradeda nebeišsilyginti jau netgi apie 20-tuosius gyvenimo metus – taip atsiranda dinaminės raukšlės: pirmiausia – ant kaktos, kiek vėliau – išoriniuose akių kampeliuose. O maždaug ties 30-aisiais metais – ir ant viršutinių akių vokų.
* Statinės (kitaip – amžiaus, gravitacinės) raukšlės paprastai atsiranda po 40-ojo gimtadienio. Skirtingai nuo dinaminių, jos priklauso ne nuo mimikos raumenų darbo, o nuo odos senėjimo proceso, kuris gali būti natūralus arba „dirbtinis“, t.y. dėl rūkymo, ultravioletinių spindulių ir kitų neigiamų aplinkos faktorių.
Senstant odoje lėtėja kraujotaka, mažėja kolageno, elastino, hialurono rūgšties gamyba – tai mažina odos elastingumą ir stangrumą. O dėl traukos dėsnio ir svorio veido audiniai nusileidžia, dažniausiai netolygiai – tai ir skatina statinių raukšlių atsiradimą. Jas provokuoja ir netaisyklinga laikysena, neteisinga miego poza ir kt.
* Kombinuotos raukšlės turi abiejų aukščiau išvardintųjų požymius.

Stabdykite „viešnių“ pasirodymą
Jei jums jau rūpi su raukšlėmis susijusi problema, pasistenkite kuo greičiau pašalinti ar bent sumažinti neigiamų faktorių poveikį odai. Jai padės:
* Priežiūra. Kosmetikos priemonės, naudojamos namuose, taip pat namuose atliekamos procedūros tiek efektyvios kaip grožio salonų, tačiau reguliariai kasdien jomis naudojantis galima sulaukti gerų rezultatų. Kosmetiką rinkitės būtinai pagal savo amžių ir odos tipą, nepamirštant savo šios individualių poreikių. Ypač daug dėmesio skirkite drėkinimui.
* Drėkinimas. Dehidrataciją lemia įvairūs vidiniai ir išoriniai faktoriai, tarp kurių nemenką vietą užima ir šlapimo varymo priemonės ar dažnos vandens procedūros be papildomo odos drėkinimo po jų. Stenkitės, kad jūsų drėkinamosiose priemonėse būtų hialurono rūgšties, hidrolizuoto elastino ir kolageno, keramidų, alavijo ir kitų augalų (gebančių drėkinti) ekstraktų, nesočiųjų riebalų rūgščių.
* Ląstelių stimuliacija. Dauguma kosmetikos produktų, skirtų vartoti namuose, nepatenka giliau už odos raginio sluoksnio epidermį. Tačiau šiandien jau yra preparatų, kurių komponentai įsiskverbia ypač giliai – net iki gyvųjų ląstelių lygio, ir geba paskatinti spartesnę kolageno ir elastino gamybą. Tokie komponentai yra vitaminas C, retinolis, fitoestrogenai, vaisių rūgštys, mineralai (geležis, varis, kalis, manganas).
* Apsauga. Saugokite odą nuo ultravioletinių spindulių, šaltu metu – nuo vėjo, žvarbos ir šalčio.
* Veido raumenų gimnastika. Kaip ją taisyklingai daryti, žinoma, geriausiai patars specialistas. Viena vertus, tokios treniruotės stiprina raumenis, gerina kraujotaką (tai labai gera statinių raukšių profilaktika!). Kita vertus, neteisingai parinkus pratimėlių kompleksą, ypač kai yra polinkis į dinamines raukšles, tokios gimnastikos poveikis gali suveikti priešingai…
* Relaksacija. Atkreipkite dėmesį, koks įsitempęs jūsų veidas patiriamo streso momentu! Tokia ilgalaikė įtampa nenaudinga, nes tuomet sutrinka odos kraujotaka (sulėtėja kraujo tekėjimas), dėl to pablogėja odos maitinimas. Išmokite atsipalaiduoti! O relaksuojamąjį efektą garantuoja ne tik SPA procedūros, bet ir mokėjimas pasinaudoti psichologinio atsipalaidavimo būdais, pavyzdžiui, tam tinka kai kurie autotreningo ar jogos pratimai. Reguliarios veido atpalaidavimo treniruotės normalizuoja odos tonusą, ir dinaminių raukšlių atsiradimo momentas atitolsta, kartu sumažėja iš įtemptų raumenų siunčiamų į galvos smegenis nervinių impulsų kiekis, o tai teigiamai veikia ne tik veidą, bet ir visą organizmą.
* Atsisakymas žalingų įpročių. Patikėkite, su metais ant veido „išlenda“ visos ydos ir žalingi įpročiai! Todėl kuo anksčiau pradėsite sąmoningai ir su meile elgtis su savo organizmu, tuo daugiau šansų atsiranda apsaugoti odos jaunystę. Ypač mirtinai žalingas odos grožiui rūkymas!

Pasijuskite graži: pratimas prieš veidrodį
Jam užteks vos kelių minučių! Atsidūrusi priešais veidrodį ištiesinkite pečius, nusišypsokite, pasistenkite savyje pažadinti gerą nuotaiką: jūs net neįtariate, kokį galingą mechanizmą paleidžia ištiesinta nugara! štai šiuo momentu, kai skaitote, pastebėkite, kokia ji yra ir… tuoj pat atsisėskite tiesiai. Nusišypsokite, aukštai iškelkite galvą ir įsivaizduokite, kad rankose laikote stebuklingą knygą, kurioje aprašyti stebuklingi laimingo gyvenimo, gražaus kūno receptai… Patikėkite, tai padariusi jau dabar pajusite neįtikėtinus dalykus!
Šio pratimo esmė – paprastučiu būdu „įjungtos“ teigiamos emocijos. Žvelgdama į veidrodį tyliai šnabždėkite: „Aš gera… dar aš savimi pasitikinti… ir dar aš gražuolė…“ ir kartu būtinai maksimaliai stenkitės (tegu ir dirbtinai – vis tiek naudinga!) prajausti vidinį džiaugsmą, susižavėjimą, linksmumą ir kt. Sukoncentravusi dėmesį 2-3 minutes vaizduokitės esanti miela, sėkminga, pasitikinti savimi, turtinga, laiminga ir, žinoma, graži – tai turi jus „užkurti“! Ir šiukštu neblaškykite dėmesio, o tik tyliai arba bet krutindama be garso lūpas kartokite, kartokite…
Po tokios treniruotės stenkitės pasiektą būseną perkelti į realybę – juk jūs pajutote, kad esate savimi pasitikinti gražuolė, tiesa? Ir tegu jumyse prabunda ramybė, tikslingumas, tikėjimas savo galia… Nes viskas visada prasideda tik pačioje jumyse!
Ar greitai pasiekiamas rezultatas? Dėl to nesukite galvos – tiesiog darykite tai SAU!

Sonata Ramanauskienė, MATTON nuotr.

Komentuokite