Viename kabinete su viršininko numylėtiniu

2013 08 22  |  Psichologija


Gali būti, kad nuolat glostomas ir dėmesiu lepinamas bendradarbis tuo visiškai nesidžiaugia…

Būna dienų, kai darbe jaučiatės nesmagiai. Nes jums vadovauja žmogus, kuris dažnai perlenkia lazdą: gali visiems girdint apšaukti, pasityčioti, sukritikuoti ar net išvyti iš kabineto. O štai kolega tokių rūpesčių neturi, nes jis – viršininko numylėtinis. Kokia neteisybė!

Kolektyvo ašis – viršininkas
Todėl, pasak psichologų, labai svarbu, kad jis būtų tvirtas, pasitikėtų savimi, gebėtų priimti ryžtingus sprendimus ir paskirstyti darbus. Be to, geras viršininkas stengiasi pažinti žmones, kuriems vadovauja, bet supranta, jog reikia išlaikyti tam tikrą atstumą, ir nedalyvauja kitiems rezgant intrigas (kolektyve juk visko būna: ir pavydo, ir nuoskaudų, ir pykčio). Jeigu silpnumo akimirką arba specialiai jis parodo, kad vieną kolektyvo narį dievina, o į kitus laiko pilkomis pelėmis, iš kurių nieko nesitiki, laukite bėdos. Ant pjedestalo iškeltas viršininko favoritas, ko gero, pasijus atstumtas (kolegos nekvies gerti kavos, nieko nepasakos ir t. t.) arba turės nuolat kęsti piktus aplinkinių žvilgsnius bei apkalbas. Na, o prastai vertinami kiti kolektyvo nariai ims ir patikės, kad yra niekam tikę, todėl nematys prasmės stengtis. Vadinasi, ir darbo rezultatai nieko nedžiugins…

1 situacija: numylėtinis ne savo noru
Tarkime, dirbate reklamos agentūroje. Kolektyvas – nedidelis, vos šeši žmonės. Vieną dieną pasirašote sutartį su garsia užsienio įmone, nes prieš tris mėnesius pradėjusi dirbti Asta sugebėjo jos atstovus įtikinti, kad jūsų agentūra – geriausia. Viršininkas jaučiasi laimingas, todėl visiems girdint liaupsina naująją darbuotoją. Asta taip pat džiaugiasi, nes jaučiasi įvertinta, be to, pati sau įrodė, kad neapsiriko pasirinkdama profesiją. Deja, kiti kolektyvo nariai merginą laiko išdavike. Ko gero, savo tikslų ji siekia lipdama per kitų žmonių galvas arba yra pataikūnė, paskalų nešiotoja…
Komentaras. Įsivaizduokite: po vienu stogu susitinka du stipraus charakterio žmonės, mąstantys ta pačia linkme, mokantys įtikinamai kalbėti, turintys panašių pomėgių, labai atsakingi. Nenuostabu, kad jiems bendrauti – labai įdomu. Dar daugiau: jiedu pasitiki vienas kitu, nes žino, ko gali tikėtis vienas iš kito. Taip nutiko ir Astai: viršininkas ją vertina, nes mergina puikiai atliko savo darbą ir pelnė jo pasitikėjimą. Tačiau kolektyve dėl to užvirė aistros – kaip jas nuraminti?
Visų pirma Asta turėtų nusikratyti įtarimo, kad siekia viršininko palankumo naudodamasi kolegų nuopelnais. Būtų gražu, jeigu per susirinkimus pagirtų žmones, su kuriais dirba, pasidžiaugtų, kad yra kolektyvo dalis. Svarbu, kad mergina nesinaudotų padėtimi, pavyzdžiui, atsispirtų pagundai anksčiau išeiti iš darbo, neprašytų laisvos dienos tuomet, kai visi įnirtingai dirba, neužriestų nosies, nesielgtų taip, tarsi turėtų daugiau teisių. Reikėtų pasikalbėti ir su viršininku, jam paaiškinti, kad kolektyve dėl jo elgesio kyla konfliktų.

2 situacija: nėra aiškių vertinimo kriterijų
Kolektyvas niršta, nes viršininkas nuolat giria Dalią, kuri per penkerius metus dar nieko gero nenuveikė! Na taip, ji nevėluoja į darbą, užduotis atlieka laiku, nedrasko viršininkui akių, yra mandagi, paslaugi. Bet tik tiek. Tad kodėl viršininkas ją taip lepina?
Komentaras. Regis, įmonėje, kurioje dirba Dalia, nėra griežtai reglamentuotų taisyklių, tarkime, darbuotojai nežino, už kokius nuopelnus jiems priklauso premija, kiek darbų reikia atlikti per mėnesį ir t. t. Vadinasi, viršininkas pats sprendžia, kurį iš jų gali pamaloninti, o kuriam nemato reikalo atsidėkoti. Kaip elgtis nuskriaustiesiems?
Svarbiausia, nebandykite viršininkui atverti akių, kitaip tariant, parodyti, kad jo favoritas – vilkas avies kailyje. Nes ne kiekvienas žmogus geba pripažinti klydęs ir tikrai nemėgsta žmonių, kurie priverčia juos tuo patikėti. Gali būti, kad viršininkas nukels savo favoritą nuo pjedestalo, bet jums už tai tikrai nepadėkos…
Kita vertus, kartais pavojaus varpais skambinama visai be reikalo. Tarkime, kolektyve pradeda dirbti viršininko sūnėnas. Visi mano, kad jis – numylėtinis, turintis daugiau teisių, o viršininkas nelaiko sūnėno rimtu darbuotoju, neduoda jam svarbių užduočių. Dar blogiau: sūnėnas viršininką erzina kaip akmenukas bate, bet jis stengiasi dėl savo sesers, kuri labai prašė padėti…

3 situacija: natūralu kam nors jausti didesnę simpatiją
Eglės nemėgstate, nes ji kalba spiegiančiu balsu, nešioja paskalas ir nuolat skundžiasi gyvenimu. O Jurgitą branginate, nes ji – šiltas, jautrus žmogus, su kuriuo galima eiti į žvalgybą…
Jausti simpatiją ar antipatiją – žmogiška. Vadinasi, net tobulas viršininkas gali vienus darbuotojus labiau mėgti nei kitus. Pasak personalo atrankos konsultantų, net trečdalis jų apklausoje dalyvavusių darbdavių prisipažino, kad darbuotojus vertina nevienodai. O kodėl, net patys tiksliai nežino. Vieniems patinka lojalūs, darbo valandų neskaičiuojantys, gebantys pasiaukoti darbuotojai, kitiems – turintys puikų humoro jausmą, gimę tą patį mėnesį ar kilę iš to paties miesto. Beje, net du trečdaliai darbdavių dievažijasi, kad neturi favoritų, tačiau paprastai išaiškėja, jog jų žodžiai nesutampa su darbais.
Taigi kartais tereikia susitaikyti su faktu, kad kolegą viršininkas myli labiau nei mus. Tačiau tai nereiškia, kad mūsų jis nevertina.

TESTAS
Ar gebate pati susidoroti su sunkumais?

1. Prisiminkite, dėl ko kankinotės prieš penkerius ar šešerius metus. Ką apie tuometines bėdas manote dabar?
A Jų nė neprisimenu.
B Tada buvo sunku, bet juk sakoma: nėra to blogo, kas neišeitų į gera.
C Stengiuosi apie jas negalvoti, antraip subjurtų nuotaika.
D Siaubas! Dėl tų bėdų visas mano gyvenimas apvirto aukštyn kojomis, sutriko sveikata…

2. Kaip apibūdintumėte savo dabartinį gyvenimą?
A Esu laiminga. Problemų kartais iškyla, bet pernelyg nesuku dėl jų galvos.
B Gyvenu gerai, bet kartais būna ir juodų dienų.
C Turiu bėdų, kasdien apie jas galvoju.
D Tikras pragaras. Bet žinau, kad bus dar blogiau…

3. Jūsų draugę paliko vyras, kurį ji labai myli. Kaip reaguojate?
A Na ir kas? Ji – nuostabi moteris, tikrai ilgai nebus viena.
B Nelengva su tuo susitaikyti, bet laikas gydo žaizdas.
C Skaudus smūgis, draugei tikrai prireiks draugų ir artimųjų pagalbos.
D Tikra tragedija. Nemanau, kad po tokių išgyvenimų įmanoma atsitiesti.

4. Iškilo rimtų rūpesčių. Jūs…
A …esate tikra, kad juos įveiksite.
B …manote, kad su jais susidoroti nebus lengva, bet gal pavyks.
C …labai jaudinatės, bijote, kad padėtis nepablogėtų.
D …manote, kad tuoj tuoj ištiks širdies smūgis.

5. Dažniausiai per televizorių žiūrite…
A …laidas, kuriose pasakojama apie keliones.
B …pramogines laidas.
C …laidas, kuriose kalbama apie psichologiją.
D …dramatinius filmus.

6. Traukinyje susipažinote su įdomia moterimi. Jūs norėtumėte…
A …su ja pasikalbėti apie knygas, filmus, maistą, keliones, smagiai pasijuokti.
B …išgirsti jos gyvenimo istoriją – gal būtų iš ko pasimokyti?
C …papasakoti jai apie savo išgyvenimus – gal tada pasijustumėte geriau?
D …tiesiog patylėti. Turite daugybę problemų, bet vargu ar jos kam nors rūpi.

Suskaičiuokite rezultatus
Daugiausiai A: Nuostabu. Esate optimistė, stipri moteris, gebate savimi pasirūpinti. Svarbiausia, nepraraskite tikėjimo, kad po nakties visada išaušta diena.
Daugiausiai B: Ne visada baubas yra toks baisus, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio…. Spręsdama problemas paaukojate pernelyg daug jėgų. Patikėkite, kartais jos išsisprendžia savaime.
Daugiausiai C: Esate linkusi rinkti nuoskaudas kaip pašto ženklus. Deja, turėdama tokią kolekciją nesijaučiate laiminga. Norite, kad padėtis pasikeistų? Pirmiausia išmeskite kolekciją.
Daugiausiai D: Gali būti, kad sunkumai, su kuriais susiduriate – iš tiesų rimti. O gal tiesiog nemokate su jais susidoroti. Būtinai kreipkitės į specialistus pagalbos.

Rūta Staučytė
„Matton“ nuotr.

Komentuokite