Vasaros uogų topai

2013 07 25  |  Virtuvė


Kad ir kokias uogas pirmiausia dėtumėte į burną, vistiek neapsiriksite! Kiekvienos savaip turtingos ir vertingos. Gydytojai jų pataria valgyti ir mažiems, ir dideliems. Tad krepšelį į rankas ir – uogų rinkti!

Lietuviška šiųmetė vasara į miškus ir sodus jau beria uogų derlių. Besibaigiančios žemuogės užleidžia vietą mėlynėms ir avietėms, o šios pasitraukdamos paliks raudonais karoliais pasipuošusius bruknynus ir spanguolynus. Soduose uogų irgi apstu – ką tik baigėsi braškės, jau noksta serbentai, agrastai, vyšnios, slyvos, šilauogės… Prisivalgykite mėgstamiausiųjų, kiek telpa. Uogos turi gausybę biologiškai aktyvių medžiagų, padedančių žvaliai jaustis, užbėgti už akių įvairiems negalavimams. Jomis tikrai sustiprinsite imunitetą ir mažiau sirgsite.

Vitamino C nebus per daug
Tai tikras vitaminų karalius, kurio niekada nesuvalgysite per daug, ypač gaudamos natūraliais būdais, t. y. su uogomis, vaisias, daržovėmis. Kadangi jis yra tirpus vandenyje, jo perteklius pasišalina su šlapimu, prakaitu. Šis vitaminas didina organizmo atsparumą, saugo nuo virusų, bakterijų, stiprina kraujagysles, skatina žaizdų gijimą. Jis padeda pašalinti iš organizmo sunkiuosius metalus ir taip saugo jį nuo onkologinių ligų.
Mūsų organizmas vitamino C negamina ir jo nekaupia, todėl būtina valgyti kuo daugiau produktų, turinčių jo.
Kasdienė vitamino C norma suaugusiesiems – 60 mg.

Uogos, kuriose vitamino C daugiausia (100 g):
1.Erškėtuogės – 1250 mg
2.Juodieji serbentai – 166 mg
3.Šaltalankiai – apie 150 mg
4.Žemuogės – apie 80 mg
5.Braškės – 67 mg
6.Baltieji serbentai – 44 mg
7.Raudonieji serbentai – 35 mg
8.Agrastai – 30 mg
9.Avietės – 24 mg
10. Trešnės – 10 mg

Vitaminas A – ne tik regėjimui gerinti
Skirtingai nei C, vitaminas A yra tirpus riebaluose, todėl jis iš organizmo taip greitai nepasišalina. Vartojant jį kapsulėmis galima net perdozuoti. Tačiau gaunamo su natūraliu maistu – nelabai. Vitaminas A stiprina imuninę sistemą, pastovus jo kiekis kraujyje mažina riziką susirgti krūties, plaučių, skrandžio, gimdos keklelio vėžiu, jis gerina odos būklę, regėjimą, saugo nuo viduriniosios ausies uždegimų, pristabdo širdies ir kraujagyslių ligų plitimą, dalyvauja įvairiose nervų sistemos funkcijose.
Dienos norma suaugusiesiems – 800 mg.

Uogos ir vaisiai, kuriuose vitamino A (arba organizme juo virstančio beta karoteno) daugiausia (100 g):

1.Šaltalankiai – apie 300 mg
2.Abrikosai – 254 mg
3.Erškėtuogės – apie 150 mg
4.Persikai – apie 70 mg
5.Slyvos – apie 50 mg

Vitamino E – į jaunystės eliksyrą
Būten šį vitaminą, pasak gydytojų, organizmas bene geriausiai įsisavina iš natūralių produktų. Todėl verta pasirūpinti jo atsargomis. Jis stiprina organizmo atsparumą, lėtina senėjimo procesus, saugo nuo virusų, bakterijų, net onkologinių ligų. Taip taip stabdo kraujagyslių pokyčius, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, sulaiko odoje drėgmę ir saugo ją nuo UV spindulių. Ir tai dar toli gražu ne visi vitamino E nuopelnai.
Per parą suaugusiam žmogui vitamino E reikia gauti 10 mg.

Uogos, kuriose vitamino E daugiausia (100 g):
1.Mėlynės – 3,15 mg
2.Gervuogės – 3,1 mg
3.Bruknės – 1,6 mg
4.Spanguolės – 1,6 mg
5.Juodieji serbentai – 1 mg

Geležis – kraujo (ir ne tik) stiprybei
Tai viena svarbiausių medžiagų, padedančių oorganizme susidaryti raudoniesiems kraujo kūneliams eritrocitams. Ji įeina į daugelio fermentų sudėtį, būtina nervų sistemos veiklai, yra labai svarbi kraujyje esančio hemoglobino dalis. Na o gera kraujo kokybė – organizmo veiklos pagrindas.
Vidutiniškai per parą reikai gauti 10 mg geležies.

Uogos, kuriose geležies daugiausia (100 g):
1.Juodieji serbentai – 1,4 mg
2.Raudonieji serbentai – 1,1 mg
3.Vyšnios – 1 mg
4.Avietės – 1 mg
5.Braškės – 1 mg

Gyvybiškai svarbus vanduo
Vis primenama, kad vanduo – organizmui pats svarbiausias maisto produktas, be kurio kūnas išgyventų vos keletą dienų. Mitybos specialistai suaugusiam žmogui kasdien siūlo išgerti 6–8 stiklines skysčių (geriausia vandens), nors ir nejaučiamas troškulys. Tada užtikrinama normali medžiagų apykaita, kartu ir gera savijauta. Reguliariai geriant, medžiagų apykaitos produktai atskiedžiami, todėl lengviau ir greičiau pasišalina iš organizmo. Troškulį numalšinti gali ne tik vanduo, bet ir vandeningos uogos. Atsigaivinkite ir jomis.

Komentuokite