Vaistai: ir gydo, ir nuodija…

2012 12 28  |  Savijauta


Ką apie nepageidaujamą vaistų poveikį būtina žinoti kiekvienam

Farmacininkai džiaugiasi vaistų vartojimo augimu. Vis daugiau žmonių sakosi negalį be jų gyventi, reikalauja išrašyti, o parduodamus be recepto dideliais kiekiais perkasi patys. Tačiau tai – labai  pavojinga tendencija.

Mūsų organizmas – stebėtinai darni sistema. Ji pati sugeba save apginti nuo ligų sukėlėjų, o susirgusi – išsigydyti. Apie tai dažnai pamirštame. Vos tik pajutę ligos simptomus puolame gydytis vaistais.  Ar visada be jų neįmanoma?

Nuodingas vaistų poveikis didesnis nusilpusiems, vyresniems
Gydytojai teigia pavargę kartoti, kad visi vaistiniai preparatai turi šalutinį poveikį. Juos vartoti reikia griežtai pagal nurodymus ir, geriausia, pasitarus su specialistu. Pavojingos gali būti ir įprastos vaistažolės, ir maisto papildai ar vitaminų preparatai. Tačiau labiausiai – ilgesnį laiką vartojami kelių rūšių vaistai. Sakoma, lašas po lašo ir akmenį pratašo. Vaistai žaloja mūsų kepenis, virškinimo, šalinimo sistemas, patenka į kraujotaką. Nepašalinti jų likučiai gali kauptis organizme ir būti onkologinių ligų priežastis. Nuodingasis vaistų poveikis tuo didesnis, kuo žmogus vyresnis, nusilpęs, neracionaliai besimaitinnatis, nutukęs ir t.t.
Štai dėl ko vis mažiau preparatų parduodama be recepto ir vis daugiau jų pavadinimų priskiriama prie griežtai apskaitomų (tokių receptus vaistininkai pasilieka saugoti).

Tik faktai
Vokietijoje kasmet dėl šalutinio vaistų poveikio gydoma 210 tūkst. pacientų, iš kurių 16 tūkst. miršta. Tačiau atsakingoms tarnyboms pranešama tik apie 4000 – 5000 tokių atvejų (2 – 3 proc.).
Dažnai šalutinis medikamento poveikis tiesiog neatpažįstamas. Todėl pasitaiko, kad naujausių vaistų sukeliami šalutiniai reiškiniai paaiškėja jau po to, kai jie patenka į rinką.
Prieš medikamentui pasirodant rinkoje, jį išbando nuo 300 iki 1500 pacientų. Tai pernelyg mažas kiekis, kad būtų galima išsiaiškinti visus vaisto sukeliamus šalutinius reiškinius.

Pažeistos kepenys
Beveik visos medžiagos, patekusios į organizmą iš virškinamojo trakto patenka ir į kepenis. Čia jos yra skaidomos, iš jų susidaro vadinamieji metabolitai – medžiagų skilimo produktai, kurie vėliau pašalinami su šlapimu. Tačiau kai kurie iš jų labai nuodingi ir žaloja organus nė nespėjus pašalinti. Pavyzdžiui, pakankamai toksiški yra paracetamolio ( o juk jį laikome visiškai „nekaltu“ vaistu) skilimo produktai, galintys smarkiai pakenkti kepenis.
!Nustatyta, kad maždaug 5-10 proc. vaistus vartojančių žmonių kepenys yra pažeistos. Šis procentas kelis kartus didesnis (apie 25 proc.) tarp vyresnių nei 50 metų  žmonių.
Žmogaus, kuris nuolat geria vaistus, kepenys priverstos dirbti dvigubu intensyvumu. O kur dar iš maisto, oro, vandens gaunamos įvairios sintetinės ar natūralios medžiagos, kurias šis organas irgi priverstas nukenksminti?..

Pakenkimo požymiai išryškėja vėlai
Kepenų apnuodijimo požymiai išryškėja ne iš karto. Kai jie pasidaro juntami (skausmas šone, pageltusi oda, šleikštulys ir pan.) kepenys būna pažeistos gana stipriai. Kartais apie trinkančią jų veiklą praneša slenkantys plaukai, trupantys nagai, niežtinti oda, lėtinis nuovargis, silpnumas ar kitokie nespecifiniai požymiai. Tačiau juos gali sukelti ir daugybė kitų priežasčių. Todėl žmogus paprastai niekur nesikreipia.
Apie kepenų apnuodijimą galima sužinoti atlikus kraujo tyrimą ir nustačius kepenų fermentų rodiklius. Jeigu jų kiekis viršija normą – kepenų veikla trinka ir būtina imtis gelbėjimo priemonių.

Inkstų pekenkimas
Ilgalaikis skausmą malšinačių vaistų vartojimas gali sukelti ir inkstų audinių pažeidimus. Pavojingiausi inkstams ibuprofeno, fenoprofeno, indometacino, naprokseno, acetaminofeno, taip pat analgino (kuris dabar parduodamas tik su receptu) preparatai ir įvairūs jų deriniai. Šiais vaistais dažniausiai žmonės malšina nugaros, galvos, stuburo, sąnarių ar kitus lėtinius paūmėjančius skausmus. Stengiasi jų turėti po ranka, kad vos kilus skausmui būtų kuo jį nuslopinti. Tačiau lazda visada turi du galus.
!Paskaičiuota, kad instai būtų negrįžtamai pažeisti, jei žmogus kasdien išgertų po 2-4 tabletes skausmą malšinačių vaistų 2-3 metus iš eilės.
Žinoma, tai tik teoriniai paskaičiavimai. Tačiau jie byloja, kaip rizikinga vaistus vartoti nuolat.
Vaistų sukeltas inkstų pakenkimas – nefropatija – dažniau nustatomas moterims po 30 metų. Greičiausiai todėl, kad jos vartoja daug preparatų įvairiems, ypač galvos, skausmams slopinti. Pirmas požymis – dažnas naktinis šlapinimasis, kurio anksčiau nebuvo. Vaistų pakenkti inkstų audiniai nebesisudoroja su jiems tenkančiu krūviu, vystosi uždegimas, lydimas ūmaus ar lėtinio inkstų nepakankamumo.
Žinoma, šis procesas gana lėtas, tikrai yra laiko jam užbėgti už akių, išgydyti. Jis gali praeiti be pasekmių. Tačiau rimtesnių ligų varginami žmonės labai dažnai į toksinį vaistų poveikį atkreipia dėmesį per vėlai, kai jį pašalinti būna labai sunku.

Kaip išvengti lėtinio apsinuodijimo vaistais
Prieš gerdami bet kokius vaistus pasitarkite su gydytoju.
Naujus vaistus skiriančiam gydytojui būtina pasakyti apie visus naudojamus arba neseniai naudotus vaistus. Kai kurie preparatai vartojami kartu pasidaro ypač žalingi, sustiprina vienas kito šalutinį poveikį arba sumažina veiksmingumą.
Atidžiai skaitykite vaistų, taip pat ir parduodamų be recepto, informacinius lapelius, ypač kur rašoma apie jų šalutinį peveikį.
Pasitarkite su gydytoju, apie veiksmingus būdus (vandens, arbatų gėrimas) pašalinti vaistų likučius iš organizmo.
Negalima savavališkai viršyti nurodytų vaistų dozių. Ir nesmarkiai perdozuotas paracetamolis gali pažeisti kepenis. Pavojinga perdozuoti net vitaminus, jie gali tapti nuodingi, ypač tirpūs riebaluose A, D, E, K.
Jeigu esate priversti gydytis vaistais ilgesnį laiką, nuolat stebėkite savo savijautą ir pajutę įtartinų simptomų tuojau pat kreipkitės į gydytoją.
Vaistus būtina vartoti nurodytu laiku. Jeigu juos būtina išgerti „valanda prieš valgį“, vadinasi, taip ir turi būti. Nuo to priklauso ne tik vaisto veiksmingumas, bet ir mažiausias šalutinis poveikis.
Bet kokius vaistus galima vartoti tik ribotą laiką. Vienus – dėl galimo stipraus šalutinio poveikio, kitus dėl pripratimo rizikos.

Dažniausiai vartojamų vaistų šalutinis poveikis
Vaistai nuo skausmo. Renkantis vaistą nuo skausmo, kiekvienu konkrečiu atveju būtina atsižvelgti į tai, kokiam žmogui ir kokios kilmės skaumsui slopinti jo reikia. Ar jį vartos besilaukianti moteris, ar mažas vaikas? Net jei skauda tik galvą, ne visada aiški to priežastis – galbūt skausmas kilo dėl pakitusio arterinio kraujospūdžio? O gal tai beprasideanti migrena? Tada reikėtų visai kitokio gydymo. Populiarusis aspirinas gali labai greitai tapti priešu – jei, pavyzdžiui, jo išgersime suskaudus pilvui, dėl skrandžio ar dvylikapirštės žarnos uždegimo…

Virškinimą gerinantys preparatai. Šių vaistų, daugeliu skirtingų pavadinimų, galima įsigyti be recepto. Tačiau yra situacijų, kai jie gali ne pagerinti, o labai pabloginti būklę. Susirgus ūminiu kasos uždegimu arba paūmėjus lėtiniam (vienas iš pagrindinių simptomų – stiprus pilvo skausmas ir greitai blogėjanti bendra savijauta) vaistų su pankreatinu vartoti jokiu negalima.

Kvėpavimo sistemą veikiantys vaistai. Ypač atsargiai vartoti reikėtų kosulį slopinančius vaistus. Jų jokiu būdu negalima gerti esant bronchinės astmos priepuoliui ar prasidėjus taip vadinamajam obstrukciniam bronchitui, o tai nemedikui sunku atskirti.
Dar viena, dažnai pasitaikanti klaida, kai ligoniai savarankiškai per ilgai, nesulaukdami jokių rezultatų, vartoja netinkamai parinktus vaistus “nuo kosulio” ir kreipiasi į gydytoją tik užvilkinę ir pagilinę ligą.

Antibiotikai. Visi antibiotikai naikina žarnyno mikroflorą, kuri svarbi maisto virškinimui bei pasisavinimui, bet to gamina organizmui ir imuninei sistemai svarbius vitaminus. Todėl bet kokie geriamieji antibiotikai silpnina imuninę sistemą. Tačiau kai reikia sunaikinti infekcinę ligą sukėlusias bakterijas, pasirinkimo gerti juos ar ne, teisiog nėra. Todėl antibiotikus galima vartoti tik diagnozavus tokią ligą ir juos skirti turi tik gydytojas.

Alergija ir šalutinis poveikis – ne tas pats. Vis daugiau žmonių yra alergiški vaistams. Jie gali išprovokuoti ypač pavojingas alergines rekacijas – anafilaksinį šoką, pasibaigiantį net mirtimi. Dažniausiai tarp tokių vaistų minimi įvairūs antibiotkai, skausmą mažinantys (analgetikai) ir vaistai nuo uždegimų. Tačiau alergija vaistams yra ne tas pats kaip šalutinis jų poveikis. Esant alergijai kuriai nors vaistų medžiagai, juos vartoti griežtai draudžiama.
!Alerginių reakcijų vaistams pasitaiko maždaug 10 proc. ligonių.

Ar esate priklausomi nuo vaistų?

Nuo vaistų priklausomi žmonės jaučia nuolatinį poreikį reguliariai vartoti įvairius medikamentus ne tik gydymuisi, bet ir psichologinio saugumo poreikiui patenkinti, o kartais ir nebevartojimo simptomams išvengti.
Pasak specialistų, žmogus yra priklausomas nuo vaistų, jeigu per pastarųjų 12 mėnesių laikotarpį pastebi bent tris iš išvardytų simptomų:
Tos pačios rūšies vaistai vartojami gerokai ilgesnį laiką, nei rekomenduota;
Reikia suvartoti vis didesnį vaisto kiekį tam pačiam poveikiui gauti;
Jų suvartojimui kontroliuoti reikia įdėti nemažai pastangų;
Dėl vartojimo sumažėja aktyvumas, gyvenimo kokybė;
Vaistas vartojamas nepaisant kylančių fizinių ar psichologinių problemų.

Priklausomybė nuo vaistų (kaip ir nuo narkotikų, alkoholio ar tabako) gali būti fizinė ir psichologinė. Fizinę dažniausia sukelia raminamieji, hormoniniai preparatai, narkotiniai vaistai nuo skausmo, net – sutraukiamieji nosies lašai. Psichologinę priklausomybę gali sukelti bet kurios rūšies reguliariai vartojami medikamentai.
Įsitikinimas vaistų būtinybe – labai galingas. „Psichologinis“ vaistų poveikis ne kartą įrodytas eksperimentais su placebo, arba “netikrais” vaistais.
Priklausomybė nuo medikamentų dažnai lyg ir pateisinama – esą nėra kitos išeities. Tačiau išeities „nėra“ dažniausia dėl to, jog jos neieškoma. Visada atminkite: vaistai – ne saldainiai!  Kuo jų gyvenime mažiau vartosite, tuo sveikesni jausitės…
Rasa Derenčienė

Buy Clomid Online USA no prescription. Worldwide shipping. Qualitative medication at low prices. Comfortable and safe way of buy Clomid online. Clomid (clomifene) can be prescribed for women who have ovulation issues. This medication is a fertility treatment and can be prescribed online. You can find Nolvadex online in tablet and liquid oral form nolvadex online. To buy Nolvadex online you only need a few clicks of a button.

.

.

.

Komentuokite