Svajojate turėti akvariumą…

2013 04 26  |  Patarimai


Auksinė žuvelė nedidelėje stiklinėje vazoje – gražu, puošia namus, bet ar tikrai ji gerai jaučiasi vos kelių litrų talpos inde? Norite turėti akvariumą, tačiau nežinote, kokias žuveles jame auginti? Neturite patirties, mažai būnate namuose…
Tada pirmiausia įsigykite akvariumo gyventojų, kurioms reikia šiek tiek mažiau priežiūros.

Gražios, guvios ir nereiklios
Raudonpilvės papūgėlės (Pelvicachromis pulcher). Nedidelės, spalvingos žuvelės, kilusios iš Pietryčių Nigerijos. Patinėliai užauga iki 11 cm ilgio, jų nugaros ir apatiniai pelekai ilgesni ir smailesni už patelių, ant uodegos peleko būna kelios ryškios dėmės. Patelės – mažesnės (ilgis – apie 7 cm) ir spalvingesnės, jų papilvės būna ne raudonos, o violetinės spalvos. Raudonpilvės papūgėlės gyvena susiporavusios, deja, neilgai – apie penkerius metus (jeigu laikomos netinkamai – trumpiau). Nors šios žuvelės yra taikios, neršto metu gali būti labai agresyvios.
Kaip laikyti. Papūgėlių reikėtų įsigyti porelę (arba kelias poreles). Viename akvariume jos galėtų gyventi su žuvytėmis, kurios plaukioja vandens paviršiuje (papūgėlės mieliau laikosi arti dugno). 4–5 šių žuvyčių poroms reikia gana didelio akvariumo (250–300 l talpos), mat kiekviena pora turi turėti savo teritoriją su slėptuvėmis. Jeigu auginsite tik vieną porelę, užteks 50–90 l talpos akvariumo, jeigu dvi poras – 90 –100 l talpos (akvariumą jos pasidalys per pusę).
* Tinkamas vandens pH – 6–8 (papūgėlės pakenčia ir šarmingą vandenį), temperatūra – 23–26 °C. Labai svarbu, kad akvariume netrūktų augalų. Jų, kaip ir žuvyčių, nusipirksite gyvūnų prekių parduotuvėse. Augalus rinkitės tokius, kurie greitai ir lengvai prigyja.
* Pirkdama akvariumą turėsite įsigyti ir prietaisų, kurie vandenį filtruoja ir prisodrina deguonies. Maždaug kartą per savaitę trečdalį jo reikės pakeisti.
* Raudonpilvės papūgėlės ėda ir gyvą (pvz., dafnijas, ciklopus ir kt.), ir sausą pašarą, taip pat joms reikia duoti augalinio. Svarbiausia – šių žuvelių negalima peršerti.
! Kuo vanduo minkštesnis, tuo žuvytės akvariume geriau jaučiasi, tuo jų spalvos – intensyvesnės.

Molinezijos (Poecilia sphenops). Iš Šiaurės ir Pietų Amerikos kilusios žuvelės plaukioja vandens paviršiuje. Gamtoje jos būna pilkšvai žalsvos, o išvestos akvariumuose – gelsvai pilkos su juodomis, mėlynomis ir žaliomis dėmelėmis arba juodos, margos (patinėlių spalvos ryškesnės nei patelių). Patinėliai – mažesni (apie 8 cm), patelės – didesnės (apie 12 cm). Žuvelės taikios, todėl viename akvariume galima apgyvendinti su kitomis gyventojomis, kurių laikymo sąlygos sutampa. Tinkamai laikomos gyvena apie penkerius metus. Molinezijos – gyvavedės žuvys, vos atsivesti jų jaunikliai geba patys pasirūpinti maistu.
Kaip laikyti.  Tinkamiausias akvariumas molinezijoms – 100–200 l. Svarbu, kad jo talpa būtų ne mažesnė kaip 50–70 l.
* Šios žuvytės nemėgsta minkšto vandens – tokiame pradeda sirgti, gali išsigimti. Tinkamas vandens pH – 7,5–8,5, temperatūra – 25–28 °C. Į vandenį reikia įpilti druskos (1 l vandens – 1 g druskos, svarbu, kad ji būtų be priedų, nejoduota).
* Akvariumo vandenį reikia reguliariai filtruoti ir prisodrinti deguonies, o kartą per savaitę – penktadalį jo pakeisti. Svarbu, kad šviežias jis būtų tokios pat temperatūros kaip akvariume.
*Molinezijos, kaip ir papūgėlės, ėda ir sausą, ir gyvą, ir augalinį pašarą.

Raudonosios tetros (Hyphessobrycon callistus). Natūraliai gyvena Pietų Amerikoje (Brazilijoje, Paragvajuje). Jos – vienos taikiausių akvariumuose laikomų žuvų. Mėgsta plaukioti būriais, todėl raudonųjų tetrų rekomenduojama įsigyti mažiausiai dešimt. Žuvelės – nedidelės, užauga tik iki 4–5 cm. Patelės ne tokios ryškios kaip patinėliai, tačiau šiek tiek už juos didesnės.
Kaip laikyti. Raudonosioms tetroms nereikia labai didelio akvariumo, bet mažas irgi netiks, nes jame nebus užtektinai vietos plaukioti. Mažiausias tinkamas akvariumas 4–5 žuvytėms – 30–50 l. Svarbu, kad jis būtų tankiai apsodintas augalais, mat žuvelės mėgsta slapstytis tarp augalų lapų. Dugną geriau iškloti ne šviesiu, o tamsiu gruntu.
* Tinkamas vandens pH – 6–8. Jei akvariumo vandens pH bus 8, žuvytės jausis neblogai, tačiau nenerš. Temperatūra –22–25 °C.
*Vandenį reikia filtruoti ir prisodrinti deguonies. Kartą per savaitę penktadalį vandens pakeiskite. Raudonąsias tetras galite šerti šaldytu, sausu arba gyvu pašaru, taip pat duokite augalinio.

Sumatros barbusai (Barbus tetrazona). Vienos dažniausiai akvariumuose laikomų žuvų. Kilmės šalis – Tailandas. Kūnelis – oranžinės ir geltonos spalvos su su keturiomis vertikaliomis juodomis juostomis. Patinėlių snukis ir pelekai – raudoni. Sumatros barbusai – judrios žuvelės, mėgsta plaukioti būriais, todėl jų reikėtų įsigyti ne vieną ir ne dvi, o 10–15 ar dar daugiau, geriausia – visas vienodos spalvos, antraip gali neplaukioti viename būryje. Jeigu įsigysite tik vieną ar dvi žuveles, jos įkyriai „kibs“ prie kitų akvariumo gyventojų. Netinkama draugija – ilgapelekės žuvys, pvz., gupijos – barbusai apkandžios gražius jų pelekus.
Kaip laikyti. Akvariumas šioms žuvims turėtų būti ne mažesnės kaip 40 l talpos. Labai svarbu, kad jame būtų daug žalumos, akmenėlių.
* Tinkamas vanduo – minkštas ir rūgštokas (pH – 6,5). Temperatūra – 20–26 °C.
* Sumatros barbusai natūraliai gyvena švariame vandenyje, todėl ir akvariumo vandenį būtina filtruoti, prisodrinti deguonies.
* Žuvelės bus sveikos ir guvios, jeigu jas šersite įvairiu maistu – ir gyvu, ir sausu, ir augaliniu.

Gupijos (Poecilia reticulata). Gražios iš Pietų Amerikos, Barbadoso ir Trinidado kilusios žuvelės spalvingomis uodegomis yra bene populiariausios akvariumų gyventojos ir ypač tinka pradedantiesiems akvariumininkams. Gupijų rūšių išvesta labai daug, patinėliai spalvingesni už pateles. Užauga iki 6 cm ilgio. Patelės didesnės už patinus, o pastarieji – spalvingesni, turi didesnius pelekus. Gupijos, kaip ir molinezijos – gyvavedės žuvys.
Kaip laikyti. Gupijos geriau jaučiasi didesniame akvariume, bent 100 l talpos. Mėgsta deguonies prisodrintą, švarų vandenį, tad jį būtina filtruoti. Tinkamas vandens pH –6,8–7,6. Temperatūra – 18–28 °C.
* Žuvelės labiau mėgsta sausą maistą, tačiau galima jas šerti ir gyvu (dafnijomis, uodo trūklio lervomis ir kt.)

Naudinga žinoti
* Į akvariumą negalima pilti vandens tiesiai iš čiaupo – leiskite jam nusistovėti 1–2 paras. Rūgštingumui pamatuoti įsigykite specialų prietaisą.
* Labai svarbu palaikyti pastovią vandens temperatūrą. Jeigu vanduo bus pernelyg šiltas, pagreitės žuvų medžiagų apykaita, jos suvartos daugiau maisto ir deguonies. O kai šio trūksta, žuvys dūsta, gali išgaišti. Vėsiame vandenyje akvariumo gyventojos suserga įvairiomis ligomis. Vandens temperatūra skirtingoms žuvims tinka vis kitokia, tačiau ji neturėtų būti žemesnė kaip 18 ºC ir aukštesnė kaip 28 ºC.
* Labiausiai akvariumui tinka tamsesnė kambario kertelė atokiau nuo šilumą skleidžiančių prietaisų. Blogiausia vieta – netoli lango arba palangė. Patikrinti, ar vieta nėra pernelyg šilta, galima taip: pripilkite į tuščią akvariumą vandens, palikite pastovėti dvi ar tris paras. Jeigu vandens beveik neišgaruos, vieta tinkama.
* Jeigu žuvys neplaukia prie šėryklos, galima įtarti, kad sunegalavo. Paprastai visos akvariumų gyventojos būna ėdrios.
* Žuvų negalima peršerti: geriau maisto duokite mažiau, o ne daugiau. Jeigu šėrykloje maisto lieka, vadinasi, įdedate per didelę porciją.

Komentuokite