Sutaupytas litas vertesnis už du uždirbtus

2013 01 31  |  Psichologija


Taupyti trukdo ne mažas atlyginimas, o psichologinės priežastys

Specialistai teigia, kad net du trečdaliai šeimų turi galimybę sutaupyti, o beveik pusė gyventojų įpratę gyventi nuo algos iki algos. Vadinasi, verta išmokti taupyti ir keisti apsipirkimo įpročius!

Pirkimas gali tapti problema
Ar kada nors patyrėte jausmą, varantį jus į parduotuves nusipirkti „kažko“? Tikriausiai taip, ir ne vienąkart. Baisiausia, kai tai tampa laisvalaikio praleidimo būdu, įpročiu ar, dar baisiau, apsėdimu! Pasak specialistų, tai nauja priklausomybės, kaip alkoholizmas, rūkymas ar narkotikų vartojimas, forma.
■ Pirkimo manija. Po sunkios dienos ir įtemptų darbų apsipirkimas atpalaiduoja. Nauji daiktai sukelia džiaugsmą, atnaujinusios garderobą jaučiamės labiau savimi patenkintos, o įsigyti brangūs daiktai suteikia pasitikėjimo. Štai kodėl pasijutusios blogiau ar vos gavusios algą pasisemti gerų emocijų dažniausiai su pasimėgavimu  lekiame į parduotuves.
■ Uždaras ratas. Po tokių apsipirkimų stipriai suplonėjus piniginei labai greitai suvokiate, kad išleidote daug daugiau, nei galėjote sau leisti. Tuomet tenka lįsti į skolas, daugiau dirbti, kad jas atiduotumėte, arba… likusį laiką iki kito atlyginimo gyventi susispaudus. Štai kodėl linkusieji išlaidauti dažniau būna suirzę, patiria stresą, o norėdami nusiraminti vėl traukia į parduotuvę…
■ Kai pirkimas tampa šeimos rūpesčiu. Pinigų švaistymą pirmiausia pastebi sutuoktinis. Nors iš pradžių pomėgį dažnai apsipirkti jis priima kaip jūsų charakterio savybę, vėliau tai jį ima erzinti, tad šeimoje gali kilti rimtų nesutarimų.
! Susimąstykite, kai daiktų ar maisto produktų ieškojimas parduotuvėse tampa svarbiausiu šeimos užsiėmimu.
■ Kaip prisiversti taupyti? Dažnai prisiperkame nereikalingų ar ne pačių būtiniausių daiktų. Norėdamos tokios manijos atsikratyti ir išmokti taupyti, pirmiausia keiskite pirkimo įpročius. Ir pamatysite, kad stresą galite įveikti kitaip.

Išlaidos neturi viršyti pajamų
Specialistai yra pastebėję, kad daugelis šeimų linkusios išleisti daugiau, nei uždirba. Ir dėl to nesuka galvos – juk galima pasiskolinti ar pasiimti paskolą.

! Įsidėmėkite: norint sutaupyti svarbiausia, kad išlaidos neviršytų pajamų!

■ Patikėkite – visi pasaulio turtingieji taupo vesdami išlaidų buhalteriją. Vadinasi, šeimos biudžeto planavimas nėra tik laiko gaišatis. Atidi gaunamų pinigų bei visų išlaidų kontrolė padės numatyti, kur galima pataupyti ir kur netikėtai dingsta pinigai.
Be to, būtina planuoti, kiek tiksliai galite išleisti per mėnesį. Tos sumos griežtai stenkitės neviršyti. O viso to mokytis pradėkite suplanavusios bent jau vienos savaitės išlaidas – pamažu prie to priprasite ir nebus taip sunku užsibrėžto tikslo laikytis visą mėnesį.
■ Taupyti padeda tikslas. Būtina turėti santaupų netikėtiems atvejams. Jos turėtų sudaryti 3–6 mėnesių gaunamų pajamų sumą. Šiais pinigais naudokitės tik svarbiu atveju, pavyzdžiui, susirgus ar netekus darbo.
Kaupdami pinigus galite turėti ir kitų tikslų – įsigyti naujas užuolaidas, visa šeima išvykti į kelionę, susiremontuoti butą ir pan. Žinoma, visa tai galima pasiekti pasiėmus paskolą, tačiau ir šiuo atveju taupymo neišvengsite – turėsite grąžinti ne tik sumą, bet ir sumokėti tikrai nemažas palūkanas.
Didesnius pirkinius įsigykite tik planuotai.
■ Taupomus pinigus atidėkite iš karto. Dauguma bandančiųjų taupyti daro klaidą laukdami mėnesio pabaigos, kad paaiškėtų, kiek pinigų liko. Ir tik tuomet juos ketina atsidėti.
! Taupomus pinigus atidėkite vos gavę atlyginimą, nelaikykite jų kortelių sąskaitose – rinkitės terminuotąjį indelį.
Nes tuomet nekils pagundų juos lengvai išleisti, be to, patys pinigai jums dar ir „uždirbs“.
■ Kad pinigai neplėštų kišenės… Didesnis pavojus tą pajusti kyla gavus premiją ar kai darbo atlygis nepastovus. Netikėtus ar papildomai gautus pinigus iškart pasidėkite prie santaupų. Įpraskite tą pačią minutę pamiršti, kad juos gavote!

Venkite neplanuotų pirkinių
Žinodamos, kad pajamas padidinti nėra lengva, užsibrėžkite tikslą sumažinti pirkinius. Taip daugiau sutaupysite!
■ Stebuklingasis sąrašas. Deja, neretai išlaidos maistui viršija net 40 proc. visų pajamų. Kad taip neatsitiktų, į parduotuvę eikite tik su būtiniausių maisto produktų sąrašu. Mažinkite apsipirkimų dažnį. Susiplanuokite pirkinius ir vienu ūpu apsipirkite visai savaitei – taip išvengsite nereikalingų produktų ir nesusigundysite akcijomis. Be to, apsipirkimas užims mažiau laiko.
■ Užsigeidusios neplanuoto pirkinio nepirkite jo iš karto! Leiskite nurimti emocijoms ir bent parą pasvarstykite, ar šis daiktas tikrai būtinas. Jeigu susilaikyti sunku, į parduotuvę eikite be piniginės – apsižiūrėti.
■ Nesirenkite ne pagal savo kišenę. Taip dažnai atsitinka šeimoje, beatodairiškai mėgdžiojančioje geriau uždirbančius vakariečius ar auginančioje paauglius, kurie trokšta garsių firmų drabužių.
Planuokite galimas mėnesio išlaidas drabužiams, juos pirkite tik gerai apgalvojusios. Juk jums tikrai nereikia penkiolikos porų batų vien dėl to, kad jie gražūs.
■ Kiekvienas šeimos narys turi pasvarstyti, kaip galėtų sutaupyti. Pirmiausia prie visų mėnesio išlaidų prirašykite santaupų eilutę. Patirtis rodo, kad net jeigu jūsų pajamos mažos, vis tiek įmanoma nors šiek tiek pinigų atsidėti. Galbūt vertėtų pietus į darbą neštis iš namų ar dažniau pasinaudoti viešuoju transportu? Be to, anot psichologų, biudžeto skaičiavimas suartina šeimą…

Order clomid online usa. No prescription required. Cheap generic medications, Best Quality Drugs! FDA Approved Drugs, Guaranteed delivery buy Clomid online cheap. Buy clomid without prescription cheap. Big Discounts, Best medications! No Prescription Needed. Safe and secure pharmacy. Fast worldwide shipping. Online Pharmacy No Rx Buy Nolvadex Online Cheap. Women’s Health. Anti-herpes, Antibiotics, Online Drug Shop, All Medications Are Certificated buy nolvadex online cheap. Ships same day shipping online, buy nolvadex online cheap.

.

.

.

Komentuokite