Septyni mitai apie ekologišką kosmetiką

2013 07 17  |  Grožis


Konsultavo ekoprekių įmonės „Damodara“ atstovė
Laura Rimkutė

Šiandien ypač populiaru viskas, kas natūralu ir ekologiška. Šią tendenciją greitai pajuto ir kosmetikos gamintojai, todėl vis dažniau ant kosmetikos pakuočių atsiranda užrašas „natūralu“. Tik ar žinote, kad natūrali ir ekologiška kosmetika nėra tas pats, o ekologiškos kosmetikos poveikis nėra prastesnis nei tos, kurioje pilna cheminių medžiagų? Ne? Tuomet būtų metas paneigti dažniausiai sklandančius mitus.

1 mitas
Natūrali kosmetika visada yra ekologiška
Nieko panašaus. Nereikėtų tikėtis, kad taip vadinamoje natūralioje kosmetikoje visos sudedamosios dalys yra tik natūralios – dažniausiai esti tik vienas natūralus ingredientas, o ir šis neretai būna vanduo.
Ekologiška kosmetika gaminama tik iš natūralių žolelių. Joje nėra dirbtinių konservantų, kvapiklių ir parabenų. Užtenka tik palyginti natūralios ir ekologiškos kosmetikos gaminių sudėtį, kad gana greitai pamatytume akivaizdžius skirtumus. Be abejo, tiek vienoje, tiek kitoje nerasite draudžiamų sudėtinių dalių, kurios yra pripažintos kenksmingomis, arba jų yra tiek, kiek leidžia teisės aktai. Tačiau moksliniais tyrimais nustatyta, kad ilgą laiką ir dažnai naudojant gaminius, turinčius minimalų kenksmingų medžiagų kiekį, jų poveikį ilgainiui tikrai pajusime.

2 mitas
Ekologiškoje kosmetikoje cheminiai priedai iš viso negalimi
Viską lemia kosmetikos sertifikatų reikalavimai. Kai kurie sertifikatai reikalauja, kad natūralių ir ekologiškų medžiagų gaminyje būtų ne mažiau kaip 95 procentai. Ir tik likę 5 procentai gali būti dirbtinės medžiagos. Tačiau reikėtų žinoti, kad ne visa chemija yra didelis blogis. Kartais ji netgi naudinga. Nemažai cheminiu būdu pagamintų priedų yra natūralios kilmės (pavyzdžiui, emulsikliai daromi iš kokosų arba grūdų), todėl nėra labai žalingi. Be jų išsiversti būtų sunku, nes kita forma išgauti nėra galimybės. Žinoma, apie kenksmingas medžiagas (tokias kaip, pavyzdžiui, parabenai) ekologiškos kosmetikos gamyboje negali būti nė kalbos.

3 mitas
Sintetinės kosmetikos poveikis geresnis nei ekologiškos
Ne geresnis, bet greitesnis. Ekologiškos kosmetikos efektą galima pastebėti ar pajusti tik ilgiau ją naudojant. Daugelis atkreipia dėmesį, kad plaunant galvą šampūnu, kuriame yra parabenų ar kitų cheminių medžiagų, į plaukus įtrinkta priemonė greičiau ima putoti. Todėl ir susidaro įspūdis, kad šis šampūnas yra geresnis ir veiksmingesnis. Ekologiškame šampūne nėra tam tikrų cheminių medžiagų, atsakingų už putojimą, todėl gausių putų ir nebus. O kad plaukai gerai išsiplautų, šiuo šampūnu galvą  trinkti reikėtų šiek tiek ilgiau nei esame įpratę. Užtat skirtingai nei sintetinė, ekologiška kosmetika gali pasigirti neturinti pašalinio poveikio. Sintetinėje kosmetikoje naudojami įvairūs cheminiai priedai gali sukelti alergiją ar dermatitą, būti toksiški ir pavojingi sveikatai, o kai kuriais atvejais netgi sukelti vėžį. Mat kai kurios cheminės medžiagos per odą įsiskverbia net į kraują ir tokiu būdu ima cirkuliuoti po visą organizmą.
Kalbėdami apie sintetinės ir ekologiškos kosmetikos poveikį organizmui, galėtume jį palyginti su maisto papildų ir antibiotikų poveikiu. Maisto papildai organizmą stiprina ilgai ir nuosekliai, ir jokio neigiamo poveikio organizmui nepajuntame. Tuo tarpu antibiotikų poveikis yra labai greitas, tačiau alinantis organizmą ir silpninantis imunitetą.

4 mitas
Ekologiška kosmetika negali sumažinti raukšlių
Raukšlės atsiranda tuomet, kai odai trūksta drėgmės ir ji praranda elastingumą. Todėl jūsų tikslas turėtų būti ją nuolat drėkinti. Žinoma, naudojant ekologišką kosmetiką stebuklas neįvyks – raukšlės visai neišnyks, tačiau sumažinti jas tikrai galima. Nenorinčiosios draugauti su raukšlėmis turėtų žinoti, kad vien kosmetikos nepakaks. Ne mažiau svarbi ir mityba bei gyvenimo būdas. Pavyzdžiui, jeigu rūkysite ar vartosite alkoholį, nepadės net pati geriausia kosmetika.

5 mitas
Ekologiškos kosmetikos nebūtina pirkti – ją galima pasigaminti ir namuose
Tikra tiesa, jei namuose turite ekologiškų vistinių žolelių ar daržovių, puikiausių kosmetikos priemonių (pavyzdžiui, veido kaukės ar losjono) galite pasigaminti ir namuose. Tačiau kuriant rimtesnes kosmetikos priemones (pavyzdžiui, kremą nuo raukšlių) vien to neužteks – reikės  žinių ir patirties. Sertifikuoti ekologiškos kosmetikos gamintojai vartotojui pateikia jau galutinį ir sertifikuotą, o ne eksperimentinį produktą.

6 mitas
Ekologiška kosmetika mažylius alergizuoja, nes ten yra daug įvairiausių vaistinių žolelių, galinčių sukelti odos pakitimų
Mažiesiems gaminama ekologiška kosmetika taip pat turi būti sertifikuota ir atitikti tam tikrus  reikalavimus (dėl vaikų odelės jautrumo netgi didesnius nei priemonės, skirtos suaugusiesiems). Vaikų kosmetinės priemonės paprastai yra hipoalerginės. O tai reiškia, kad gamybos metu naudojamos tokios vaistinės žolelės, kurios yra veiksmingos, bet tuo pačiu metu ir švelnios, paprastai nesukeliančios alergijos. Tačiau jei tokio užrašo nėra, o vaikas yra kam nors alergiškas, turite būti atsargūs. Pavyzdžiui, medui alergišką mažylį gali sudirginti gaminiai, kuriuose yra šio produkto. Todėl renkantis ekologiškas priemones, labai svarbu atidžiai perskaityti jų sudėtį.

7 mitas
Ekologiška kosmetika yra labai brangi, nes šiuo metu gyventi ekologiškai madinga
Visame pasaulyje vis labiau populiarėja ekologiškas gyvenimo būdas, nes žmonėms tampa svarbu, kas vyksta su jais pačiais ir jų organizmais. Todėl natūralu, kad didėja ir ekologiškos kosmetikos poreikis. Tačiau šis faktas minėtos kosmetikos kainai įtakos tikrai neturi. Gaminant ekologišką kosmetiką naudojamos tik natūralios ir ekologiškos medžiagos. O norint tokias gauti, būtina įvairias vaistines žoleles auginti laikantis tam tikrų taisyklių, kurių pagrindinė – apsauga nuo išorinio poveikio. Kokia apsauga bus taikoma, konkrečiu atveju lemia įmonės, gaminančios kosmetiką, pasirinkta politika. Viena jų – darželių, kuriuose auginami žolynai, puoselėjimas įvairiose šalies vietovėse. Ekologinio darželio priežiūra yra kur kas sudėtingesnė negu įprasto daržo. Ekologiški žolynai netręšiami cheminėmis trąšomis. Jeigu juos ima pulti kokie nors vabaliukai ar kiti kenkėjai, jie nurenkami rankomis. Darželiai, kuriuose auga vaistinės žolelės, aptveriami specialia tvora, kurios tikslas – apsaugoti nuo užteršto išorės vandens. Toje vietovėje taip pat tikrinami ir gruntiniai vandenys, kad į darželius neatkeliautų užterštos povandeninės srovės.
Beje, net ir tuomet, kai visos sudėtinės kosmetikos priemonės dalys yra ekologiškos, pats produktas vadintis ekologišku dar negali. Paprastai ekologiškus produktus gaminančios įmonės laikosi aukščiausių gamybos standartų: dažniausiai jos yra optimizuotos, naudoja perdirbtas medžiagas, laikosi aukščiausių aplinkosaugos reikalavimų, prižiūri išmetamą CO2  lygį, neretai (nors tai nėra taisyklė, bet tikrai dažnas reiškinys), elektrą gamina pasitelkdamos saulės energiją ir pan. Tokiu būdu ne tik skatina aplinkinius gyventi natūraliau, bet ir patys dirba vadovaudamiesi tokiais pačiais principais.

Renata Maslauskienė

Komentuokite