Šalavijai – mėsytei, padažams, gėrimams

2013 08 17  |  Virtuvė


Šios žolės pavadinimas kildinamas iš lotyniško žodžio salvare, t. y. „būti sveikam“. Taigi valgykime kvapniai ir būkime sveiki.

Šalavijai, kaip prieskonis, naudojami tiek švieži, tiek džiovinti.
Jie dažnai praverčia tradicinėje italų virtuvėje: apibarstoma paukštiena, kiauliena, veršiena, menkės, jūrinės lydekos, morkos, bulvės, sviestas, varškė, sūriai, makaronai, kiaušiniai.
Galima naudoti padažams, marinatams ruošti ar net kepti nepjaustytus lapus – tikrai gardu. Vokiečiai šių prieskoninių žolelių deda į dešras. Skanu jų įmaišyti į ryžių su priedais patiekalą rizotą. Taip pat puikiai tinka salotoms, daržovėms, sūriams, kompotams, saldiems patiekalams gardinti.
Šalavijais aromatinami alkoholiniai gėrimai: vynas, degtinė, likeris, esencijos. Jais tinka gardinti karštą vyną. Iš jų galima pasigaminti ledinukų, skani arbata.

Mišinys mėsai įtrinti
Šalavijai, laurų lapai ir kvapnios kadagių uogos dera prie kiaulienos.
4 porcijoms reikės:
1 šaukšto džiovintų šalavijų
1 šaukštelio kadagių uogų
2 smulkintų laurų lapelių
2 čiobrelių šakelių
druskos
1 traiškytos skiltelės česnako
1 šaukštelio tarkuotos apelsino žievelės
1 šaukštelio šviežiai grūstų juodųjų pipirų
150 g maskarponės sūrio
Kaip pagaminti:
Viską sumaišykite puodelyje. Mišinį sukrėskite ant mėsos ir įtrinkite ją. Prieš kepdami mėsą apšlakstykite alyvuogių aliejumi ar uždėkite truputį sviesto.

Šalavijų ir petražolių aptepas
Labai dera su paukštiena.
Jums reikės:
2 traiškytų česnako skiltelių
druskos
8 smulkintų šalavijų lapelių
2 šaukštų smulkintų petražolių
1 šaukštelio čiobrelių
1 šaukštelio dašių
50 g minkšto sviesto
2 šaukštelių alyvuogių aliejaus
Kaip pagaminti:
Į indelį sudėkite česnaką, šalavijus, petražoles, įberkite šiek tiek druskos ir sugrūskite. Tada įmaišykite čiobrelius, dašius ir dar kartą sugrūskite. Sudėkite sviestą, supilkite aliejų ir gerai išmaišykite.
Viščiuką dėkite į didesnį dubenį ir aptepkite prieskoniniu aptepu. Galite užkišti ir už odos. Uždenkite plėvele ir palaikykite bent pusvalandį.

Šalavijų padažas
Labai tinka su kiaulienos kepsniu, vištiena, kalakutiena.
Jums reikės:
1 šaukšto (ir kelių padažui papuošti) smulkintų šalavijų lapelių
20 g minkšto svieto
15 g šaldyto sviesto
druskos
šviežiai maltų juodųjų pipirų
1 šaukšto miltų
1 čiobrelio šakelė
125 ml baltojo sauso vyno
125 ml vištienos arba daržovių sultinio
2 laurų lapų
Kaip pagaminti:
Laurų lapus padaužykite. Ant vidutinio stiprumo ugnies užkaiskite puodą, sumeskite laurų lapus, čiobrelio šakelę, supilkite sultinį, vyną ir užvirinkite.
Sutrinkite miltus su minkštu sviestu ir sudėkite į verdantį sultinį. Virkite 3 min. Sumažinkite ugnį. Išimkite laurų lapus, čiobrelio šakelę ir suberkite šalavijus. Virkite 2 min. ir nukaiskite. Kiek praaušusį pasūdykite, pagardinkite pipirais, sudėkite šaldyto sviesto gabaliukus ir nesmulkintus šalavijų lapelius. Belieka pagardinti mėsą ir kviesti visus prie stalo.

Sūrio ir moliūgo iešmeliai
Jums reikės:
1 mažo moliūgo
1 žiupsnelio aitriosios paprikos
1 šaukštelio sutrintų kalendrų sėklų
1 žiupsnelio tarkuoto muskato riešuto
2 sutrintų gvazdikėlių
šviežių šalavijų
alyvuogių aliejaus
375 g mocarelos sūrio (3 gabaliukų po 125 g)
1 šviežios smulkintos aitriosios paprikos
bazilikų lapelių
Kaip pagaminti:
Moliūgą perpjaukite, išimkite sėklas, supjaustykite skiltelėmis. Sudėkite į dubenį, apibarstykite aitriosios paprikos milteliais, kalendrų sėklomis, muskato riešutu, gvazdikėliais, įberkite šiek tiek druskos ir pipirų. Apiberkite šalavijų lapais, apšlakstykite aliejumi, sudėkite į kepimo skardą ir kepkite 200 °C orkaitėje apie 40 min., kol suminkštės ir švelniai paruduos. Karštas moliūgo skilteles supjaustykite kubeliais, nupjaustykite odelę. Mocarelos sūrį supjaustykite panašaus dydžio gabalėliais. Ant medinių smeigtukų užverkite po žiedelį aitriosios paprikos, perpus perlenktą baziliko lapą, gabalėlį mocarelos ir gabalėlį moliūgo. Patiekdami apšlakstykite alyvuogių aliejumi.

Kalakutiena su šalavijais
4 porc.
Jums reikės:
4 kalakutienos pjausnių po 180 g (be kaulų ar filė gabalų)
2 šaukštelių kario miltelių
po 1 žiupsnelį druskos, maltų juodųjų pipirų
2–4 šakelių šviežių šalavijų
4 šaukštų maltų džiūvėsėlių
4 šaukštų aliejaus
3 saldžiųjų paprikų: žalios, geltonos ir raudonos
2 svogūnų
2 skiltelių česnako
130 ml vištienos sultinio (tinka iš kubelių)
130 ml grietinėlės
Kaip pagaminti:
Kalakutienos gabalus lengvai pamuškite, pasūdykite, pabarstykite pipirais ir kariu. Šalavijus smulkiai sukapokite, sumaišykite su džiūvėsiais. Šiame mišinyje apvoliokite pjausnius ir pakepinkite pusėje kiekio aliejaus ant vidutinio stiprumo ugnies po 5 min. iš kiekvienos pusės. Mėsą perkelkite į kitą indą ir laikykite šiltai.
Padažas: smulkiai sukapotą česnaką pakepinkite keptuvėje likusiame aliejuje. Supilkite sultinį, grietinėlę ir ant stiprios ugnies trumpai pavirkite. Pasūdykite, pagardinkite pipirais.
Paprikas išvalykite ir supjaustykite gabalėliais, nuluptus svogūnus – stambiais kubeliais. Švarioje keptuvėje įkaitinkite likusį aliejų, apkepinkite jame paprikas ir svogūnus, viską pagardinkite druska, pipirais, pabarstykite kario milteliais ir maišydami kepkite dar 10 min. ant vidutinio karštumo ugnies. Pjausnius patiekdami apipilkite juos padažu, o kaip garnyrą patiekite keptas daržoves.

Virtinukai su šalavijais
Jums reikės:
700 g bulvių
90 g sviesto
70 g bulvių krakmolo
100 g miltų
200 g manų kruopų
2 kiaušinių trynių
1 žiupsnelio tarkuoto muskato riešuto
4 šalavijų šakelių
druskos
Kaip pagaminti:
Skustas bulves išvirkite ir dar karštas sugrūskite. Į pravėsusią košę sudėkite 40 g sviesto, kiaušinių trynius, suberkite miltus, kruopas, 50 g krakmolo, žiupsnelį druskos, muskato riešuto. Tešlą išminkykite ir pusvalandį palaikykite. Iškočiokite volelius. Suplokite, supjaustykite nedideliais gabaliukais, meskite į pasūdytą verdantį vandenį ir virkite 4 min. Išgriebkite, nuvarvinkite.
Įkaitinkite keptuvę, išlydykite likusį sviestą, trumpam įmeskite šalavijų lapelius ir padažą užpilkite ant virtinukų.

Komentuokite