Rašytoja, nebijojusi nepatogių temų

2013 07 29  |  Žmonės


Rašytoja Suzanne Collins (Siuzana Kolins) teigia, kad knyga ne tik turi suteikti skaitančiajam malonumą, bet ir mokyti jį. 50 mln. knygų pardavusi moteris sugebėjo tarp paauglių išgarsėti kurdama emociškai sunkius, tačiau pamokančius romanus.

Gimė kariškių šeimoje
Žvelgiant į S.Collins šeimos medį tai, kad ji tapo knygų vaikams ir jaunimui autore, yra gana keista. Mat rašytojos tėvas buvo karo lakūnas Vietname, jos senelis kariavo Pirmajame, o dėdė – Antrajame pasauliniame kare. Tėvo patirtis jai pravertė. Kurdama personažų susirėmimus mūšio lauke rašytoja norėjo, kad perskaitęs nesupyktų net geriausias kariuomenės strategas.

Kurti įkvėpė tėvas
Vaikystėje keturių vaikų šeima daug kraustėsi – Collinsams pagyventi teko ne tik visose JAV pusėse, bet ir, pavyzdžiui, Briuselyje. Rašytoja teigia, kad pirmasis ją kurti istorijas įkvėpė būtent tėvas. „Jis jautė pareigą mums, vaikams, pasakoti apie karą. Eidavome per mūšių vietas ir jis pasakodavo, kaip viskas vyko, kas nutiko vienoje ar kitoje vietoje. Tai buvo labai įkvepiantys pasakojimai“, – prisimena S.Collins.

Dėl rašymo metė darbą
Bakalauro studijas S.Collins baigė įgydama iškart du diplomus: teatro ir telekomunikacijų. Tuomet moteris ėmėsi rašyti scenarijus įvairioms laidoms „Nickelodeon“ televizijoje. Amerikietė greitai lipo karjeros laiptais televizijoje, tačiau viskas pasikeitė, kai vienas jos viršininkų iš „Warner Bros“ pasiūlė jai pabandyti parašyti knygą vaikams. Taigi S.Collins metė darbus televizijoje ir ėmė rašyti. Viena po kitos gimė net penkios knygos apie Gregorį – vaiką, kuris iš daugiabučio Niujorke paslaptingai persikelia į magišką pasakų šalį. Nors Lietuvoje ši knygų serija mažai kam žinoma, JAV ji buvo nepaprastai populiari ir visi penki tomai tapo bestseleriais.

Įkvėpimas pagavo žiūrint televizorių
Tačiau Gregorio knygų sėkmė, kad ir kokia didelė, gerokai nublanksta, lyginant ją su tuo, ką S.Collins parašė vėliau. Moteris galvojo kurti naują knygų seriją tai pačiai savo skaitytojų kartai – kartu su Gregoriu užaugę vaikai jau buvo tapę paaugliais ir jiems reikėjo kažko rimtesnio. Mintis apie tai, kokia turėtų būti naujoji jos knyga, S.Collins įsižiebė vieną vakarą žiūrint televizorių. Moteris negalėjo atsistebėti, kaip paprastai televizijos realybės šou laidas pertraukia Irako karo vaizdais… „Ar mes neatbunkame žiaurumui, kurį matome?“ – mintimis dalijasi rašytoja.

Žmogų reikia šviesti nuo jaunystės
„Bado žaidynės“ pasakoja apie Katnis Everdyn. Mergina gyvena postapokaliptinėje Panemo valstybėje, kurios vienoje televizijos programoje iki mirties kaunasi jaunos merginos ir vaikinai. Visos trilogijos knygos ne tik pateikia įtemptą, nenuspėjamą veiksmą, bet ir apmąstymų apie karo bei smurto prigimtį. S.Collins paliečia tas temas, kuriomis ją vaikystėje švietė  tėvas. „Man tiesiog atrodo, kad apie tai niekas nekalba. Tai žmonėms nepatogi tema. Tačiau remdamasi savo patirtimi sakau, jog galime su šiais dalykais susipažinti dar vaikystėje, nes mažas vaikas yra pajėgus į tai žvelgti nejausdamas diskomforto, kurį jaučia suaugusysis“, – pasakoja S.Collins.

Pasikvietė Holivudas
Pirmoji „Bado žaidynių“ dalis „The New York Times“ žurnalo perkamiausių knygų tope laikėsi rekordines 60 savaičių. Iš viso trilogijos buvo parduoda daugiau kaip 50 mln. egzempliorių, knygų autorė yra populiariausia visų laikų elektroninių knygų rašytoja, o  2012 m. iš 20 dažniausiai elektroninėse knygose pasibraukiamų citatų net 17 priklauso S.Collins.
Žurnalas „Time“ S.Collins paskelbė vienu svarbiausių 2010 m. žmonių, o „Bado žaidynes“ adaptuoti panoro Holivudas. Nenorėdama išduoti savo kūrybinės vizijos, savo romaną filmu paversti moteris leido tik sutarusi, kad pati galės rašyti scenarijų. Toks žingsnis, be abejo, buvo labai drąsus, bet kaip ir tuomet, kai S.Collins dėl knygų metė televiziją, sprendimas pasiteisino – jau pirmoji dalis pasaulyje uždirbo daugiau kaip 407 mln. JAV dolerių (daugiau kaip milijardą litų).

Saugo savo privatumą
Nors apie rašytojos knygas galima kalbėti ir kalbėti, to negalima pasakyti apie jos asmeninį gyvenimą. Moteris yra ištekėjusi už aktoriaus Capo Pryoro (Kapo Prioro), kartu pora turi devynerių sūnų ir ketverių dukrą. Maždaug tiek apie rašytojos gyvenimą žino jos skaitytojai. S.Collins darė viską, kad atskirtų savo privatų ir garsenybės gyvenimą. Moteris pasakoja, jog būtent aplinkinių dėmesys jos asmeniniam gyvenimui yra labiausiai ją paveikusi išgarsėjimo pasekmė: „Mums pradėjo skambinti nepažįstami žmonės… Namų numeris buvo telefonų knygoje ir nė nepagalvojau, kad taip gali atsitikti. Niekas negrasino, nieko panašaus, tiesiog tai – mano namai ir noriu juose atsiriboti nuo išorinio pasaulio.“

Ko laukti skaitytojams, žiūrovams
Nepaisant S.Collins sėkmės ir turtų, moteris nesėdi ant laurų. Kino teatrus jau netrukus pasieks antroji „Bado žaidynių“ dalis, o rugsėjį pasirodys naujoji jos knyga. „Džiunglių metai“ grįžta prie temos, kurią garsiąja trilogija S.Collins jau aptarė – karo ir jo pasekmių. Tačiau šįkart orientuotasi į mažiausius iš mažiausiųjų. Knyga pasakos apie mergaitę, kuri laukia iš karo grįžtančio tėčio. Moteris neslepia, kad ir šįkart tema gimė iš dar vaikystėje girdėtų tėvo pasakojimų.

Komentuokite