Neįtikėtina istorija

2013 04 15  |  Žmonės


Aktorių bei režisierių Charlie Chapliną (Čarlį Čapliną), ko gero, galima vadinti didžiausia visų laikų kino žvaigžde. Net ir nesidomintys filmais sutinka, kad Ch.Chaplinas yra žmogus, kuris savo kūryba darė didžiulę įtaką kultūriniam ir socialiniam žmonių gyvenimui.

Teko gyventi net vaikų namuose
Ch.Chaplino kelias į šlovę dažnai yra vadinamas labiausiai neįtikėtina XX a. Istorija. Vos jam gimus, dėl nuolatinių vaidų jo motiną paliko būsimosios kino legendos tėvas. Kol šis dar buvo kūdikis, motina dažnai dainuodavo vietiniuose baruose ir klubuose, tačiau šiam paūgėjus moteris nesugebėdavo rasti darbo ir Chaplinų šeima gyveno skurde. Vienu metu šeimai taip trūko pinigų, kad vaikų motina Hannah (Hana) pardavė visus sūnaus rūbus, kurių šis tuo metu nebuvo apsivilkęs. Netrukus moteris buvo uždaryta į psichiatrinę ligoninę, kurioje praleido paskutinius dvidešimt savo gyvenimo metų. Ch.Chaplinas ir jo brolis Sydney’us Johnas (Sidnėjus Džonas) apsigyveno pas tėvą, tačiau berniukui sulaukus vos 12-os šis mirė ir vaikai persikraustė gyventi į vaikų namus.
Scenoje Ch.Chaplinas save išbandė dar būdamas penkerių, mat tuo metu ryšių su ja dar turėjo motina. Vaidybos jis taip ir neapleido, nors pirmaisiais karjeros metais materialiai išsilaikyti vaikinas turėjo labiau iš papildomų darbų. O tai aktoriui sekėsi ne per geriausiai. Iš darbo viešbutyje, pavyzdžiui, jis buvo išmestas, nes savo viršininko biure radęs trimitą pradėjo juo groti viešbučio koridoriuose.

Kaip atsirado „elgeta“
Tapęs Britanijos scenos pažiba, vaikinas sulaukė kvietimo pasirodyti kine. Pirmieji jo, kaip aktoriaus, filmai buvo ne itin gerai sutikti tiek kritikų, tiek publikos, o studija neleido aktoriui imtis kūrybinės iniciatyvos, mat šis jiems atrodė per jaunas. Tuomet Ch.Chaplinas nusprendė turįs susikurti sceninę personą – naują charakterį, kuris būtų toks komiškas, kad studija jam atiduotų visišką kūrybinę laisvę. Taip gimė visame pasaulyje šiandien žinoma jo išvaizda.
„Norėjau atrodyti kaip sulipdytas iš priešingybių. Todėl mano kelnės apsmukusios, švarkas ankštas, batai milžiniški, o kepurė per maža“, –  autobiografijoje rašo komikas. O kad studijos bosams nepasirodytų per jaunas, aktorius užsiaugino ūsiukus, kurie ir sendino jį, ir neužgožė norimų išreikšti emocijų. To rezultatas – Ch.Chaplino „elgeta“ privertė studijos savininkus leipti juokais ir šie jam leido rašyti bei filmuoti, ką tik jis norįs.
Filmus vyras kurdavo dažnai nė neturėdamas scenarijaus, o pertraukos tarp juostų retai kada pasiekdavo daugiau nei porą mėnesių. „Viskas, ko man reikia komedijai sukurti, tai parkas, policininkas ir graži mergina“, –  apie tokią kūrybą memuaruose rašo režisierius.
Netrukus Ch.Chaplinas tapo pirma globaliojo kino žvaigžde šio meno istorijoje. Tačiau net ir išgarsėjęs vyras dar ilgai nepriprato prie gyvenimo pertekliuje – ne vienus metus jau būdamas milijonieriumi jis ir toliau gyveno mažame viešbučio kambaryje, o gautus čekius jų nė neišgryninęs kraudavo į bagažinę…

Aistra jaunesnėms moterims
Būdamas 26-erių Ch.Chaplinas pirmąkart vedė: 17-metė Mildred Harris (Mildred Haris) jam pasakė, kad laukiasi. Poros vaikas teišgyveno tris dienas, o sutuoktiniai po metų išsiskyrė. Po dešimtmečio aktorius slapta vedė Litą Grey (Litą Grei), kuri, kaip ir pirmoji aktoriaus žmona, jį vesti įkalbėjo pasakiusi, kad yra nėščia. Pora nuolat pykosi bei nė nemanė slėpti, jog jei vienas kitą ir mylėjo, tai tik labai trumpai.
Priešingai nei pirmoji žmona, L.Grey nepanoro išsiskirti taikiai. Pranešime spaudai jaunoji aktorė teigė, kad jos vyras turi „nenormalių ir iškrypėliškų seksualinių polinkių“. Nė viena iš buvusių ir būsimų kūrėjo moterų to apie jį pasakyti negalėjo, o antrasis moters vaikas, kurį L.Grey teigė ir vėl esant Ch.Chaplino, po tyrimo buvo įrodytas esantis kito vyro, todėl tokiais kaltinimais iki šiol tiki mažai kas. Tačiau po visą JAV nepasitenkinimas komiku pasklido taip garsiai, kad advokatai patarė jam sumokėti žmonai 600 tūkst. dolerių už tai, jog ši nebeskleistų panašių gandų. Vyras vengė kalbėti šia tema ir net savo autobiografijoje tam skyrė labai mažai dėmesio. Tačiau viską pasako faktas, kad per porą mėnesių trukusius vaidus aktorius spėjo visiškai pražilti. Beje, viena komiko biografijų teigia, kad Ch.Chaplino ir L.Grey romanas įkvėpė jiems pažįstamo rašytojo Vladimiro Nabokovo romaną „Lolita“. Nepaisant to, Ch.Chaplinas liko didžiausia kino žvaigžde, o kiekvienas naujas jo filmas uždirbavo tuo metu milžiniškas sumas.
Per aktoriaus karjerą buvo dar daug meilės romanų, tačiau svarbiausių gyvenimo santykių jam teko laukti iki 54-erių. Tuomet vyras susipažino su 17-mete Oona O’Neill (Ona Onil). Kartu pora susilaukė net aštuonių vaikų, o Ch.Chaplinas porai draugaujant dar tik porą mėnesių kalbėjo, kad su Oona jį sieja „tobula meilė“, o jų susitikimą vadino „geriausiu savo gyvenimo įvykiu“. Sutuoktiniai kartu išbuvo daugiau nei 30 metų.

Begalinis kino pasaulio dėkingumas
Didžiausios savo šlovės laikais Ch.Chaplinas buvo tarp daugiausiai uždirbančių žmonių visame pasaulyje, o jo įvaizdis buvo toks svarbus ir įtaigus, kad Vokietijos diktatorius Adolfas Hitleris, norėdamas užsienio šalyse būti populiaresnis, nusikopijavo firminius „elgetos“ ūsus. Režisierius kartu su Marilyn Monroe (Merlin Monro) bei Marlonu Brando yra vieninteliai trys kino pasaulio žmonės, išrinkti į „Times“ svarbiausių XX a. žmonių šimtuką. 1972 m. Ch.Chaplinas yra gavęs „Oskarą“ už viso gyvenimo laimėjimus. Per ceremoniją susirinkusi publika atsistojusi legendą pagerbė net 12 minučių trukusiomis ovacijomis. Joks žmogus per tokius renginius nėra buvęs apdovanotas panašiomis simpatijomis.
1977-aisiais, aktoriui bei režisieriui mirus, kino menininkė Rene Clair (Renė Kler) jo indėlį apibendrino taip: „Jis yra kino monumentas. Visų šalių ir visų laikotarpių… Gražiausia dovana, kokią mums yra davęs šis menas.“

Komentuokite