Kosmetika: ką pirkti ir kur, ko nepirkti

2013 09 30  |  Grožis


Ką reikėtų žinoti apie pavojingą kosmetikos sudėtį, kainą ir pardavimo vietą

Absoliučiai nekenksmingų medžiagų nėra, todėl įsigyjant kosmetikos priemonę reikia panagrinėti sudėtį. Tai, kaip iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, nėra sudėtinga – išmokusios kelis cheminių medžiagų „burtažodžius“, atskirsite po kartais labai įmantriais pavadinimais pasislėpusius pavojus.

Laikas panikuoti?
Dažniausiai kenksmingų cheminių medžiagų į įvairius gaminius dedama labai nedaug, todėl jos yra nedraudžiamos. Tačiau nerimą kelia tai, kad nėra ištirtas suminis įvairių (kad ir mažais kiekiais) vartojamų kosmetikos produktų poveikis organizmui. O juk kosmetika – išskirtinė, nes ją tepamės ant viso kūno, ji tiesiogiai patenka į organizmą. Beje, pramonės srityje kai kurias medžiagas yra uždrausta naudoti, tačiau kosmetikos – jos leidžiamos naudoti remiantis tuo, kad dedami maži kiekiai. Kaip ten yra iš tiesų, neaišku, todėl perkant verta pasigilinti į kosmetikos priemonių sudėtį ir nuspręsti, kurią pirkti, o kurios – ne.

Statistikos prieskoniai
Grožio procedūros šiandien stipriai pasikeitė – nuo prausimosi iki dirbtinio įdegio, reguliarių manikiūrų, dirbtinių blakstienų ir pridėtinių plaukų. Ar patikėsite, kad besigražindamos moterys kiekvieną dieną užsitepa ant veido ir ant kūno po 515 chemikalų! Telegraph.co.uk. aprašo tyrimą, kurį atliekant nustatyta, kad paprastai moterys vartoja iki 13-os produktų, kuriuose yra daugiau nei 20 sudedamųjų dalių. Kvepalus sudaro vidutiniškai 250 jų, o kai kuriuos – net 400. Lūpų dažuose gali būti net 33 sudedamosios dalys, kūno losjone – 32, tuše – 29, rankų kreme – 11. Deja, kai kurios jų sukelia vėžį, bėrimus ir alergijas, sutrikdo hormonų pusiausvyrą…
! Jeigu ne visada iš pateiktos sudėties etiketėje aišku, kas kenkia sveikatai, kas ne – galite pasitikrinti kurioje nors internetinėje duomenų bazėje, pavyzdžiui, www.cosmeticsdatabase.com , http://www.ewg.org/skindeep/.

Kas tyko kosmetikoje
Įdomu tai, kad daugelis mūsų, nusipirkusios garsios kosmetikos firmos produktą Vakarų Europoje, esame pajutusios, kad jo atitikmuo Lietuvoje kur kas prastesnis. Pasirodo, į Rytų šalis gali būti tiekiami produktai, kurie turi tokią pat sudėtį, bet yra prastesnės kokybės nei originalūs. Tai atsitinka todėl, kad gaminant produktų partiją, skirtą trečiosioms šalims, sudedamosios dalys perkamos ne tokios švarios (t. y. pigesnės) kaip produktams, skirtiems Vakarų pasauliui. Deja, kol kas kokybiškai ištirti kosmetikos ir falsifikatų sudėties neįmanoma, nes Lietuvoje nėra laboratorijos, galinčios atlikti kokybinę visų sudedamųjų dalių mišinio analizę.
* Ftalatai – kvapusis pavojus. Ši cheminė medžiaga dažniausiai aptinkama kosmetikoje ir buitinėje chemijoje. Kosmetikoje ftalatai slepiasi po pavadinimais „Parfum“, „Frangrance“, „Kvapai“. Taip pat ji gali būti žymima tam tikromis raidėmis, pvz., DBP, DEP, DMP, DEHP ir BBP. Pirmoji sintetinius kvapus yra panaudojusi Coco Channel savo kvepalams „Channel nr. 5“, nuo tada ir prasidėjo sintetinių kvapų naudojimas kuriant kvepalus.
Šiandien beveik visuose (net ir brangiuose kvepaluose) yra naudojami sintetiniai kvapai. Ir tai – nereglamentuojama, t. y., pavyzdžiui, po žodžiu „Parfum“ gali slėptis ir labai pavojingas ftalatas, tačiau gamintojas to detalizuoti neprivalo, nes tai neva komercinė paslaptis. Ftalatus gamindami kosmetiką naudoja ne tik pigių, bet ir garsių prekės ženklų atstovai.
* Perfluorangliavandeniliai. Retais atvejais kosmetikoje aptinkama ir kita kenksminga medžiaga perfluorangliavandeniliai – tarsi skirta nuriebalinti. Gaminių sudėtyje ji žymima kaip „Teflonas“, PTFE, „Gore-Tex“, „Fluoro arba perfluoro junginiai“, PFQA, PFOS.
* 100 ir daugiau… Būkite budrios ir tuomet, kai į rankas pateks kremai, sudėtyje turintys daugiau kaip 100 sudedamųjų dalių.
* Nanotechnologijos irgi gali kenkti.  Tobulai pasiskirstančios kosmetikos priemonės ir kiti efektai, gaunami panaudojant nanotechnologijas, jau nebekelia nuostabos. Pats žodis „nano“, o tiksliau, „nanometras“, reiškia labai mažą dydį – tai apie 80 tūkst. kartų už žmogaus plauko storį mažesnė dalelė.
Kaip ir daugelis mokslo naujovių, nanotechnologijos dviprasmės.
Teigiama pusė – technologijų progresas, kurį kosmetikos gamintojai pasitelkia siekdami produkto vartojimo laiko pailginimo, jo savybių ir pasiskirstymo tobulinimo, odos atsparumo įvairiems veiksniams padidinimo ir kt.
Antroji medalio pusė – gali būti, kad šios labai aktyvios, lengvai pro ląstelių sieneles ir organų audinius prasiskverbiančios nanodalelės, patekusios į organizmą, gali jame kauptis ir būti toksiškos. Deja, ir preliminarių mokslinių tyrimų duomenys rodo, kad daugelis nanodalelių tipų gali būti toksiški, sukelti oksidacinį stresą, DNR mutacijas ir net ląstelių žūtį… Nerimą kelia ir tai, kad galima gauti nanomedžiagų dozę apie tai nežinant, nes kol kas lyg ir nėra jokių ženklinimo reikalavimų gaminiams, gautiems taikant nanotechnologijas. Nėra ir nanodalelių naudojimą reguliuojančios pasaulinės institucijos. Tad pirkti tokią kosmetiką ar ne, apsispręsti kol kas teks pačioms.

Kosmetiką įsigyjant įmanoma taupyti
Štai keli patarimai, padėsiantys atsainia ranka neprisipirkti kenksmingos ir nereikalingos kosmetikos – ir sutaupysite, ir jūsų grožis nuo to tikrai nenukentės.
* Pagalvokite, kodėl perkate kosmetiką. Išsiaiškinkite, kokia jūsų motyvacija nusipirkti vieną ar kitą kosmetikos priemonę. Gal tai darote iš realaus poreikio, o gal tiesiog norite save pamaloninti? Dėl antrojo varianto tikrai sakykite sau „stop“!
* Prieš pirkdamos išmėginkite. Labiausiai verta apsipirkti tokiose kosmetikos parduotuvėse, kuriose yra mėginukų (kad ir už simbolinę kainą) arba galite pačioje parduotuvėje iškart išbandyti pasirinktą kosmetikos priemonę. Taip galėsite kritiškai įvertinti, ar pasirinktoji jums tikrai tinka.
* Rinkite kosmetikos mėginukus. Jų rasite parduotuvėse, jie dalijami per įvairius pristatymus ar klijuojami į žurnalus. Neskubėkite jų išmesti – jie praverčia pasibaigus jūsų įprastai priemonei, o laiko į parduotuvę lėkti nerandate, taip pat kelionėse, kai kiekvienas lagamino gramas ir centimetras brangus. O gal turite vietų, kuriose laikyti pirktos kosmetikos neverta, bet į ją retkarčiais užklystate?..

* Pirkite tik būtiniausias priemones. Nešvaistykite pinigų tokioms, kurios „kažkada pravers“. Kosmetika turi galiojimo laiką, tad įsigykite tik tas, kurias reguliariai vartosite.
* Rinkitės tik kokybiškus makiažo šepetėlius. Jie ne mažiau svarbūs nei pačios kosmetikos priemonės, todėl verta investuoti į kokybišką šepetėlių rinkinį. Kruopšti priežiūra prailgins jų tarnystę: bent kartą per savaitę nuo šepetėlių nuplaukite kosmetikos likučius.
* Nuolaidos ir išpardavimai. Stebėkite pranešimus apie įvairias akcijas, nuolaidas ir išpardavimus kosmetikos parduotuvėse. Jų metu, jei priemonę nuolat vartojate ir jos galiojimo laikas ilgas – įsigykite kelias tokias pačias. Naudinga užsiregistruoti kosmetikos parduotuvėse ar jų tinklalapiuose, kad gautumėte į savo elektroninį paštą pranešimus apie specialius pasiūlymus.
* Praktiškos dvejopos paskirties kosmetikos priemones. Sutaupyti padeda kosmetikos priemonės, atliekančios kelias funkcijas. Dažniausiai tokios būna paletėse ir kainuoja daugiau, tačiau paskui tikrai pajusite naudą.

Perkant kosmetiką internetu…
Ar verta pirkti kosmetiką internetu? Vieni teigia, kad tai greita ir patogu, kiti – kad tai beveik tas pats kaip nerti „kirvuku“ į ežerą su neištirtu dugnu: juk kosmetikos priemonės nei pačiupinėsi, nei užuosi. Belieka pasikliauti aprašais ir pardavėjų sąžiningumu, be to, netenkama „gyvo“ bendravimo su konsultantu.
Ir vis dėlto pirkimas internetu turi nenuginčijamą sutaupymo pranašumą – juk nereikia išlaikyti parduotuvės darbuotojų, mokėti už patalpų nuomą, reklamą ir t. t. Pirkti kosmetiką internetu labai patogu amžinai skubančioms, auginančioms mažamečius vaikus mamytėms ar gyvenančioms vietovėse, kuriose nėra kosmetikos parduotuvių.
Neturint kompiuterio labai padės ir išmanusis telefonas, kuriuo taip pat galima naršyti internetu ir rasti, ko reikia. O ir veikia internetinės parduotuvės 24 val. per parą.
Kaip neprašauti dėl kokybės
* Patikima kosmetikos internetinė parduotuvė operatyviai atsakys į visus pirkėjos klausimus. Svarbu kuo aiškiau aprašyti, ko jums reikia, nurodyti savo odos ar plaukų tipą ir pan., taip palengvinant konsultanto kelią į tikslesnį atsakymą.
* Patikimos interneto parduotuvės visada siūlo plačias prekių apmokėjimo, pristatymo ar grąžinimo sąlygas.

* Rinkdamosi internetinę parduotuvę visų pirma peržiūrėkite kontaktinę informaciją. Kiekviena save gerbianti internetinė parduotuvė nurodo savo buveinės adresą, telefono numerį ir bando būti kaip įmanoma arčiau klientų: naudojasi socialiniais tinklais, rašo „BLOG’ą“. Padės susigaudyti ir kitų pirkėjų atsiliepimai, kurių rasite adresu www.skundai.lt („Google“ paieškos sistemoje įrašykite tekstą: site:skundai.lt ir parduotuvės pavadinimą).

Kada pirkti palankiau?
JAV ištyrė 3 tūkst. prekyba internetu besiverčiančių bendrovių ir daugiau nei pusę milijardo sandorių. Paaiškėjo, kad pirkti internetu palankiausia diena antradienis – būtent tada galima sutaupyti iki 4,81 proc. Pati nepalankiausia diena internetiniams pirkiniams yra sekmadienis, kai sutaupysite tik iki 3,37 proc.
Daugiausia sutaupyti pavyks kosmetiką perkant lapkritį – apie 5,99 proc.
Eglė Rimgailė, SHUTTERSTOCK nuotr.

Komentuokite