Kodėl daugėja neištikimybės

2013 10 3  |  Psichologija

Susirasti antrąją pusę ir pamilti dar niekada nebuvo taip paprasta, bet meilę išsaugoti dar niekada nebuvo taip sunku. Kodėl mūsų visuomenėje daugėja išdavystės paženklintų skyrybų?

Nuviliojo per… internetą
Kai vilnietė Oksana (pavardės jos prašymu neskelbiame) tekėjo už savo vyro, mylėjo jį labiau už viską gyvenime. Bet meilė, atrodžiusi stipri, vieną dieną išgaravo lyg dūmas. Praėjus trylikai vedybinio gyvenimo metų, Oksanos vyras paliko šeimos namus. Kas atsitiko?
„Jei ne vyro pomėgis bendrauti per internetą, gal ir šiandien dar būtume kartu“, – įsitikinusi 37-erių moteris, sutikusi atvirai pasipasakoti. Jos vyras visuomet domėjosi kompiuteriais, universitete baigė informatikos studijas, o vėliau ir įsidarbino IT srityje. Ir įniko į bendravimą interneto pokalbių svetainėse ir socialiniuose tinkluose. „Prie kompiuterio praleisdavo daug laiko. Kai eidavau miegoti, jis dar sėdėdavo, kai ryte atsibusdavau, – vėl rasdavau prie kompiuterio“, – prisimena Oksana ir priduria, kad į jos prašymus atsitraukti nuo kompiuterio vyras ėmė nebereaguoti. Tai tapo nuolatinių kivirčų priežastimi, jų santykiai pašlijo. Su kuo taip įnirtingai bendrauja per skaipą, vyras slėpė. Oksana įtarė, kad jis flirtuoja su kitomis moterimis, bet neturėjo įrodymų, nes nežinojo vyro sugalvoto slaptažodžio. Tačiau kartą, kai jis neapdairiai paliko pokalbių programą įjungtą, moteris pamatė slaptus susirašinėjimus, ir jos nuojauta pasitvirtino: sutuoktinis tokiu būdu bendravo su kitomis moterimis! Vėliau paaiškėjo, kad vyras su jomis palaiko ryšius ne tik virtualioje erdvėje, bet ir gyvenime. Galiausiai jų santuoka nutrūko, o vyras, palikęs jai ir dukrai dviejų kambarių butą vietoje alimentų, išsikraustė…

Pokalbiai internete – lengviausias būdas rastis neištikimybei
Neištikimybė egzistavo nuo civilizacijos pradžios, tačiau šiandien ji įgyja naujų atspalvių. JAV jau maždaug trečdalyje, o Jungtinėje Karalystėje – maždaug penktadalyje skyrybų bylų figūruoja facebook’as ir kiti socialiniai tinklai, taip pat skype’as ir kitos interneto pokalbių svetainės.
Išpopuliarėjus socialiniams tinklams, kai žmonės ėmė daugiau bendrauti virtualiai ir savanoriškai viešinti savo gyvenimą, internetas bei socialiniai tinklai tampa, deja, vienu pagrindinių porų nesantaikos židinių Vakaruose. Kodėl?
Nes žmonės slapta nuo savo antrųjų pusių susirašinėja internetu su nepažįstamaisiais ar buvusiais mylimaisiais. Ir nesvarbu, kad anksčiau ar vėliau šios žinutės dažniausiai patenka sutuoktinio akiratin, o kuris nors iš kelių šimtų jų facebook’o draugų kartais net visai netyčia paskelbia kokią nuotrauką iš vakarėlio – ir ji tą pačią akimirką tampa neištikimybės įkalčiu! Be to, socialiniai tinklai yra lengviausias būdas atkurti santykius su buvusiais mylimaisiais.

Paskelbta – gali laukti pasekmių
Vis dėlto didžiausia problema, kad to, kas jau paskelbta, taip paprastai nepašalinsi, tad senos nuodėmės ar tiesiog nekaltas flirtas gali skaudžiai apie save priminti bet kuriuo metu. Rezultatas – dar daugiau pagrindo porų kivirčams, daugiau neištikimybės įrodymų, daugiau skyrybų.
„Ką darai, apie ką galvoji, kur buvai, su kuo – jau nebėra privatus dalykas: net jei pats facebook’e neparašei, kad buvai vakarėlyje, parašys kas nors kitas“, – sako mobiliųjų programėlių bendrovės „GetJar“ steigėjas Ilja Laursas.
Ir Vakarų psichologai bei sociologai jau kuris laikas skambina pavojaus varpais, kad prieš ką nors skelbiant socialiniuose tinkluose reikia gerai pamąstyti, nes tai bet kada gali būti panaudota kaip įkaltis skiriantis, dalijantis turtą ar vaikus. JAV jau niūriai juokaujama, kad jei jums nebepatinka būti susituokusiems, tuomet prisijunkite prie facebook’o.
Deja, ši tendencija ateina ir pas mus. Neseniai per Lietuvą nuvilnijęs skandalas turbūt ne vieną privertė susimąstyti, kokia didelė kartais gali būti paviešinto gyvenimo kaina: buvęs Seimo narys, Plungės gydytojas psichiatras Visvaldas Nekrašas socialiniame tinkle paskelbė intymias savo ir kitos pavaldinės, buvusios meilužės, nuotraukas. Šis trijų vaikų tėvas, ant kurio jau ne pirmą kartą krinta neištikimybės šešėlis, tai padarė be moters, su kuria turėjo slaptą romaną, leidimo…

Dauguma skyrybų – dėl neištikimybės
Advokatų teigimu, vieno iš sutuoktinių (o kartais net ir abiejų) neištikimybė šiandien yra pagrindinė šeimų skyrybų priežastis Lietuvoje. Skirtingų advokatų duomenimis, mūsų šalyje neištikimybės šleifo paženklintos maždaug 50–80 proc. ištuokos bylų. „Lietuvoje tai yra labai didelė šeiminio gyvenimo problema“, – įsitikinęs Klaipėdos advokatas Gediminas Žlioba.
Advokatai taip pat patvirtina, kad dėl socialinių tinklų ir interneto pokalbių svetainių vis daugiau problemų turi ir lietuvių poros, tiesa, šis reiškinys Lietuvoje kol kas pažengęs mažiau nei Vakaruose.
Vieną tokių bylų turėjo ir advokatas G.Žlioba: du vaikus auginanti lietuvių pora iš Mažeikių, šiuo metu gyvenanti Olandijoje, atsidūrė prie skyrybų slenksčio, kai vyras, patikrinęs skype’o istoriją, aptiko žmonos susirašinėjimą su nepažįstamu vyriškiu iš Tuniso. Paaiškėjo, kad kol vyras dirbdavo, jo sutuoktinė, kuri didžiąją laiko dalį laiko praleisdavo rūpindamasi jų mažamečiais vaikais, naktimis flirtuodavo internetu su užsieniečiu.
„Ji siuntė jam savo nuogos nuotraukas, rašė, kaip jį myli ir nekenčia savo vyro, žadėjo susitaupyti pinigų ir nuskristi į Tunisą. Moteris to vyro net akyse nebuvo mačiusi, – pasakoja advokatas G.Žlioba. – Apie tai sužinojęs vyras norėjo skirtis, bet pamatęs, kad žmona atgailauja ir maldauja atleidimo, nutarė suteikti jai dar vieną šansą.“

Didesnis pavojus nesusituokusiems
Pastebima, kad socialiniai tinklai, pavyzdžiui, facebook’as, kol kas Lietuvoje dažniau tampa ne sutuoktinių, o dar nesusituokusių jaunų porų skyrybų priežastimi. Antai, sostinės advokatas Justas Vilys patvirtino, kad tokių skyrybų bylų, kuriose kaip neištikimybės įrodymas pateikiami vieno iš sutuoktinių ir galimų meilužių susirašinėjimai, kompromituojančios nuotraukos socialiniuose tinkluose ar net skelbimai interneto pažinčių portaluose, daugėja. Tiesa, pateikiant elektroninius „įkalčius“ neretai kyla įrodinėjimo problema, nes teisėjui turi nekilti abejonių, kad intymias žinutes rašė būtent tas asmuo, o ne kas nors kitas, tuo labiau kad kaltinamieji šių veiksmų neretai išsigina.
Su ištuokos bylomis dėl neištikimybės dirbantiems Lietuvos teisininkams tampa įprasta darbą su konkrečia byla pradėti nuo abiejų sutuoktinių facebook’o profilių peržiūros. „Tai padeda pažinti klientą, be to, niekada nežinai, gal ir kokį nors įrodymą netikėtai ištrauksi. Kai kurios ištekėjusios moterys savo profiliuose net ir neužblokavusios priėjimo skelbia labai atviras nuotraukas. Žinoma, kai pateiki tokią informaciją teismui, tai dar ne neištikimybės įrodymas, bet tam tikras išvadas padaryti galima“, – šiandieninius ištuokos bylų niuansus komentuoja advokatas J.Vilys.

Internetinio flirto „menas“
Sociologai pastebi, kad susipažinti ir užmegzti romantiškus santykius dar niekada nebuvo taip paprasta. Seniau meilės paieškos galėdavo trukti amžinybę, o dabar užtenka kelių spustelėjimų kompiuterio pele, ir jau turite potencialų meilės objektą. Iš tiesų, jei kas nori užmegzti romaną ar paflirtuoti su priešingos lyties atstovu, tai internetas – geriausia vieta tai padaryti.
Internete jau yra ir specializuotų pažinčių svetainių, skirtų būtent meilužių ieškantiems susituokusiems asmenims. Pasaulyje populiariausia vedusiųjų pažinčių svetainė AshleyMadison.com, kuri buvo įkurta 2001 m. ir šiuo metu turi apie 10 mln. anoniminių narių. Svetainės šūkis itin ciniškas: „Gyvenimas trumpas. Užmegzkite romaną.“
Flirtas internete prasideda dažniausiai labai nekaltai, bet tyrimai rodo, kad dauguma žmonių, pradėjusių apgaudinėti savo antrąją pusę žinutėmis internete, galiausiai pradeda apgaudinėti juos su internetiniais mylimaisiais ir gyvenime.

Kas pasauly dedasi…
Taigi, šiandieninis pasaulis kaip niekad kupinas įvairiausių pagundų, kurioms atsispirti reikia ypač didelių valios pastangų. Deja, tai padaryti pavyksta ne visiems, ir tai yra atsakymas, kodėl mūsų visuomenėje daugėja ir skyrybų, ir neištikimybės.
Tyrimai rodo, kad neištikimybės mastas per pastaruosius keletą dešimtmečių padidėjo, ypač tarp jaunų porų, vyresnio amžiaus vyrų ir moterų. Beje, jaunų moterų neištikimybės rodiklis jau beveik prisivijo vyrų.
Kaip parodė Vašingtono universiteto tyrimas, per penkiolika metų vyrų iki 35 metų neištikimybės rodiklis pakilo nuo 15 iki 20 proc., o 60 metų ir vyresnių amžiaus grupėje – nuo 20 iki 28 proc. Tiek vyrų, atliekant ilgalaikį tyrimą, prisipažino bent kartą buvę neištikimi savo sutuoktinėms.
Na, o moterų neištikimybės didėjimas dar labiau stebina: moterų iki 35 metų neištikimybės rodiklis padidėjo gana nedaug – nuo 12 iki 15 proc., užtat 60 metų ir vyresnių amžiaus grupėje šoktelėjo nuo 5 iki 15 proc.
Tiesa, reikia pripažinti, kad įvairių mokslininkų duomenys apie neištikimybės paplitimą gana smarkiai skiriasi. Taip yra todėl, kad apklausose dalyvaujantys respondentai neretai nelinkę atvirai pasakoti apie savo nesantuokinius seksualinius ryšius. Vis dėlto remiantis didžiausios imties tyrimais galima konstatuoti, kad su neištikimybe bent kartą gyvenime susiduria maždaug 20–30 proc. porų.

Giedrė Bolzanė

Komentuokite