Kaip pagerinti daržo dirvą?

2013 10 4  |  Patarimai


Jeigu dirva augalams per rūgšti, sausa ar molinga, jie prasčiau dera. Tačiau visai nesudėtinga žemę pagerinti. Kai kuriuos darbus galite atlikti jau rudenį.
•    Rūgštingumą sumažins kalkės. Jas geriausia perkasti su žemėmis rudenį, augalų šaknų gylyje. Vietoj kalkių galima naudoti ir medžio pelenus, dolomito miltus arba kreidą. Atsižvelgdamos į dirvos rūgštingumą, į vieną kvadratinį metrą žemės berkite 0,6–1 kg šių medžiagų. Taip gerinti dirvą reikėtų kas penkerius metus. Kalkes su žeme būtinai perkaskite tose lysvėse, kuriose planuojate sodinti agurkus, svogūnus ir raudonuosius burokėlius, nes šioms daržovėms ypač nepatinka rūgšti dirva.
•    Sausesnė dirva. Dirvą nusausinsite įkasę sodininkystei skirto žvyro. Jį reikia įkasti apie 30 cm gylyje.
•    Jeigu žemė smėlinga arba molinga. Smėlingą dirvą galima pagerinti molinga žeme, sunkią molingą – smėliu.

Rudenį visą žemę perkaskite
Kuo naudingas rudeninis dirvos perkasimas?
1.    Pavasarį sudygs mažiau piktžolių. Rudenį sėklas mėto dauguma daugiamečių piktžolių. Ypač tarpsta pažeme besidriekiančios žemaūgės daržinės žliūgės, paprastieji kežiai, varpučiai. Perkasant dirvą dauguma jų išnaikinama.
2.    Žus kenkėjai. Judinant žemę į paviršių iškeliami įvairūs vabalai bei šliužai, kurie pavasarį ir vasarą apkartina augalų gyvenimą. Dirvos viršuje jie sušąla arba tampa maistu paukščiams.
3.    Dirvožemis atsigaus. Per vasarą viršutinis dirvos sluoksnis būna suslėgtas. O pakeltas jis per žiemą subyra į smulkius grumstelius, prisisotina oro, suaktyvėja mikroorganizmų veikla.
4.    Kaskite negiliai. Jeigu derlingasis dirvožemio sluoksnis nedidelis, dirvą kaskite ne giliau kaip 25 cm. Svarbu, kad iš gilesnių sluoksnių į dirvos paviršių nepatektų nederlingas dirvožemis. Žemę geriau kasti ne kastuvu, o supurenti šakėmis, nes kasant užpilami visi tarpeliai ir ilgiau laikosi drėgmė.

Pamaitinkite dirvožemį fosforu ir kaliu
Visiems augalams bus naudinga, jeigu rudenį dirvožemį pamaitinsite fosforo ir kalio trąšomis bei įterpsite šiek tiek azoto. Kalis ir fosforas sustiprina augalų šaknis, todėl jie būna atsparesni šalčiams, ligoms. Ir kitąmet geriau dera. Jeigu gėles patręšite didelės koncentracijos kalio trąšomis, pavasarį jos sukraus daugiau žiedų negu netręštos. Tačiau nepadauginkite azotinių trąšų – augalai gali tapti sultingi, todėl žiemą greičiau nušals.

Sodo ir daržo atliekos – puikios trąšos
Dirvožemis būna derlingesnis, kai jis patręšiamas organinėmis trąšomis. Tam tiks bet kokios organinės sode esančios atliekos. Jose yra daug įvairių mikroorganizmų, kurie pagerina drėgmės apykaitą dirvoje, ją praturtina naudingomis medžiagomis. Rudenį organines atliekas galima įkasti į žemę arba tiesiog išbarstyti dirvos paviršiuje.
•    Naudingi medžio pelenai. Žemę aplink augalus pabarstykite medžio pelenais, nes juose gausu kalio sulfato.
•    Gera trąša – supuvę lapai. Rudenį nukritusius lapus sugrėbkite ir sukiškite į juodą polietileninį šiukšlėms skirtą maišelį. Keliose vietose jį pradurkite ir laisvai užriškite. Taip lapai greitai supus ir bus gera trąša.
•    Kiaušinio lukštai – natūralus kalcio šaltinis. Nevirtų kiaušinių lukštai sumažina padidėjusį dirvos rūgštingumą. Į augalui paruoštą duobę įberkite saują susmulkintų kiaušinių lukštų. Augalas gaus kalcio, o lukštų sluoksnis pagerins drenažą. Tačiau kiaušinių lukštai tinka ne visiems augalams. Juose daug šarminių medžiagų, todėl lukštais nerekomenduojama tręšti augalų, mėgstančių rūgščią dirvą.
•    Pupelės ir žirniai vietoj azoto. Pupelių ir žirnių šaknyse gyvena bakterijos, kurios padeda joms kaupti azotą. Šiems augalams baigus derėti, prie pat žemės nupjaukite jų stiebus, o šaknis palikite. Taip jos pamaitins dirvą azotu.

Patręškite vaismedžius ir vaiskrūmius
Gausiai derėję vaismedžiai ir vaiskrūmiai nebūna sukaupę maisto medžiagų, dėl to labiau nukenčia žiemą, prasčiau auga pavasarį. Kol jie su lapais, patręškite srutomis, mėšlu ar kompleksinėmis trąšomis.
•    Organines trąšas – į duobutes. Organines trąšas: srutas, mėšlą, įterpkite į pomedžiuose padarytas vageles ar duobutes. Ant viršaus užpilkite ploną sluoksnį žemių. Taip neišgaruos azotas.
•    Praturtinkite žemę kompleksinėmis trąšomis. Puikiai tinka birios kompleksinės trąšos, skirtos vaismedžiams, uogakrūmiams, dekoratyviniams sumedėjusiems augalams.

Komentuokite