Išraudo kaip burokėlis…

2013 02 28  |  Patarimai


Jei vaikas greit susigėsta, reikėtų jam padėti susidoroti su kebliais jausmais
Norite, kad penkiametis ar šešiametis paraustų? Pasakykite, kad jis gražus. Supažindinkite su savo viršininku. Pasakykite močiutei, kad jis susirado darželyje naują draugę… Taip, va kaip paprasta.

Nors drovėjimasis visu grožiu sužydi ankstyvoje paauglystėje, tačiau pirmieji požymiai pasimato sulaukus penkerių–šešerių. Tokio amžiaus vaikams svarbu pritapti, ima rūpėti, kaip jie atrodo bendraamžių akyse, taigi būti kažkuria prasme kitokiam nesinori ir tai sunepatogina. Pradėjus lankyti mokyklą, atsiranda naujos taisyklės bei užduotys. Kai kurie vaikai ima gėdytis padarę klaidą.
Ir nors drovėjimasis gali būti pozityvus ženklas (rodo asmeninių standartų tobulėjimą), vaikui vis tiek reikia išmokti jį įveikti. Padėkime savo raudonuojančiam žmogui grįžti į saugią zoną.

Savo kūno savininkas
Dar prieš kelerius metus jūsų mažylis turbūt buvo šioks toks ekshibicionistas – jam nieko nereiškė lakstyti be marškinėlių arba šovus impulsui nusileisti kelnes ir išdidžiai parodyti „kietas“ trumpikes. Tačiau pamažu jis priauga privatumo poreikį. Ir štai tada kai kurios kadaise linksminusios kūno funkcijos (oro gadinimas, riaugėjimas) ima erzinti – netyčia išsprūdusios jos gali sugadinti darželinuko gyvenimą! Na, gal ne visai, bet kuris gi vaikas nori būti vadinamas „bezdaliumi“?
Ikimokyklinio amžiaus vaikai jau žino, kuo skiriasi berniukų ir mergaičių tam tikros kūno dalys, tačiau dabar juos ima dominti ir kiti skirtumai, pavyzdžiui, ūgis, svoris, akių spalva ir forma, nosies ilgis ir pan. Tokie lyginimaisi yra normalūs, bet jei vaikas pasijaučia kitoks (gal per storas, nešioja akinius), jis gali imti labai šito gėdytis.
X Kaip padėti. Padėkite vaikui suprasti, kad kiekvieno kūnas yra unikalus, ir būti kitokiam yra „ok“. Namuose pabrėžkite, jog jo kūnas yra jo nuosavybė ir jis turi teisę į privatumą. Leiskite užsidaryti persirengiant, neįeikite nepasibeldę į vonios kambarį. Pabrėžkite, kad niekas neturi teisės liestis ar kitaip fiziškai kėsintis į jo kūną be jo sutikimo (taip, ir teta Nijolė negali jo bučiuoti, jei jam tai nemalonu…).
O organizmo skleidžiami garsai – ne taip ir baisu. Pasakykite, kad visiems pasitaiko pagadinti orą, atsiriaugėti ir kartais gurgia pilvas. Tačiau jei vaikas atsiprašys ir neišpūs reikalo, tikėtina, kad kiti irgi neatkreips dėmesio.

Visi žiūri!
Kas nutinka, kai supažindinate dukterį su bendradarbiais? Ji įsispitrija į grindis, mėgina pasislėpti už jūsų arba pasako kokią nesąmonę. Būti dėmesio centre sunku daugeliui vaikų, nes jie nežino, kaip tokioje situacijoje elgtis, ką sakyti, jie baiminasi kažkaip susimauti…
X Kaip padėti. Įspėkite iš anksto. Tegul vaikas žino, kad ketinate jį supažindinti su keliais žmonėmis, kurie labai to norėtų. Galite netgi kartu greit sugalvoti, ką vaikui pasakyti, kad jis nesusigėstų: „Galbūt norėtumei parodyti jiems savo piešinį ar mėgstamą mašinytę, kurią turi kuprinėje?“ Jei vaikas išties labai drovus, reiktų iš anksto paprašyti žmonių neužpulti jo perdėtu dėmesiu. Su mažuoju pasipraktikuokite ir ką darytumėte, jei netikėtai gatvėje sutiktumėte draugų. Gal užtektų paprasčiausiai pasakyti „Laba diena“ ir tuomet kantriai palaukti, kol jūs kalbėsitės, bet netampyti už rankovės ir nešnabždėti: „Mama, gal jau einam?“

Baisus „liapsusas“
Tarkime, vaikas valgykloje išmeta maisto padėklą ant grindų. Ar žaisdamas futbolą įspiria įvartį į savo vartus. Smarkiai susimovęs vaikas visada nori išnykti, pasislėpti. Apsirikti draugų akyse yra labai žeminantis dalykas penkiamečiui ar šešiamečiui, nes jie aktyviai mezga naujas draugystes ir rasti naujų draugų jiems labai svarbu. Vaiko nuomone, po tokio „liapsuso“ niekas nenorės su juo draugauti.
X Kaip padėti. Įtikinkite jį, kad tokiu atveju nieko baisaus, jei prajunka kiti, ir nieko baisaus pačiam iš savęs pasijuokti. Nors pirmoji reakcija būtų noras apsiverkti, visad geriau yra pasijuokti: „Va čia tai bent nesąmonę iškrečiau!“ Tai – geriausias būdas sumažinti dėmesį. Įspėkite saviškį, kad šis nesikabinėtų prie kitų vaikų klaidų – vėliau jie gali atsilyginti tuo pačiu.

Aš šito nemoku!
Jei dukters draugė moka atmintinai savo adresą, jūsiškė irgi privalo išmokti. Sesuo gali padaryti atbulą kūlvirstį? Jai irgi reikia pamėginti. Darželio draugė čiuožia čiuožykloje? Jūsų duktė maldauja ir ją nuvesti į treniruotes. Jei kažkas moka tai, ko nemoka ji, tai tampa didžiule problema. Tokio amžiaus vaikams labai rūpi savo gebėjimus lyginti su kitų vaikų gebėjimais. Ir jei draugas geba daugiau, vaikas gali jaustis nevisavertis.
X Kaip padėti. Perkelkite akcentus nuo kitų prie jo paties. Kalbėkite ne apie kitus, o apie tai, ką gali jis, pabrėžkite vaiko pastangas. Paaiškinkite, kad visi turi skirtingus talentus, ir nereikia jaustis blogai, jei nesugebi to, ką galbūt sugeba kitas vaikas.  Kartu padėkite sugalvoti, kaip jūsiškiam patobulinti savo asmeninius įgūdžius arba ką būtų galima padaryti norint pasivyti draugą. Pavyzdžiui, gal kai kuriems fiziniams ar meniniams pratimams atlikti jūsų vaikui trūksta tam tikrų savybių, tačiau jei visa problema – nemokėjimas užsirišti bato, reikia susiimti ir išmokti. Tai padės suprasti, jog nors gėdos jausmas nemalonus, žmogus nėra bejėgis – galima kažko imtis, kad jos išvengtumei.

Kavalierius ir pana…
Jūsų sūnus žaidžia su kaimynų mergaite, bet ima ignoruoti ją, vos šalia atsiranda berniūkščių? Gal jis nuolat kalba apie mergaitę iš mokyklos, bet draugams pareiškia, kad ji „šlykštynė“. Berniukų ir mergaičių santykiai gali būti supersudėtingi… Nemažai vaikų vis dar jaučia turį žaisti su savos lyties draugais, o jei draugystė įsižieba tarp berniuko ir mergaitės, kiti vaikai gali iš to šaipytis.
X Kaip padėti. Nenuspręskite, jog jei sūnus draugauja su mergaite, ji jam ypač patinka. Parodykite, kad ir pati turite draugų vyrų, ir tai visiškai nieko ypatingo. Bet jei vaikas išties įsimylėjęs, nepūskite iš to per didelio burbulo. Tegul žino, kad visus kartais (ir dažnokai…) aplanko meilė. Jei vaikas nori apie tai pasikalbėti, išklausykite, tačiau nespauskite jo. Jei nenori kalbėtis, palikite ramybėje.

Ieva Elenbergienė

I am thinking about buying clomid online without a prescription. Clomid no rx, Buy clomid the best no prescription price. Nolvadex No Rx. No Extra Fees. Nolvadex is used for treating breast cancer that has spread to other sites in the body. Discount nolvadex no rx! Sergeant, i think we need gavin murfin here, said hurst no rx nolvadex no rx nolvadex tentatively.

.

.

.

Komentuokite