Ir jų senatvė nėra lengva…

2013 02 28  |  Patarimai


Kaip prižiūrėti senstantį augintinį

Jauni šunys būna gyvybingi, aktyvūs, noriai bendrauja, greitai perpranta komandas, gerai ėda siūlomą maistą, tačiau sulaukę maždaug septynerių metų augintiniai ima pastebimai senti. Ne tik pražyla, bet ir sunkiau juda, pradeda kursti, akti, sirgti sunkiomis ligomis…
Nors, sakoma, kad katės turi devynis gyvenimus, jos taip pat, deja, neapsaugotos nuo senėjimo.

Nedideli šuneliai gyvena ilgiausiai
Augintinio savijauta senatvėje priklauso nuo daugybės dalykų: aplinkos ir gyvenimo būdo, maisto, ligų, kuriomis sirgo, patirtų traumų ir t.t. Tarkime, kai kurių veislių šunims (bigliams, dogams, kurtams, skalikams) būtina per dieną mažiausiai valandą palakstyti ar bent jau pasivaikščioti lauke, antraip labai nutunka, nusilpsta jų raumenys. Jeigu augintinis šeriamas nekokybišku maistu, susirga osteoporoze (vadinasi, kad ėdalo sudėtyje buvo per mažai kalcio arba labai daug fosforo, kuris iš kaulų išstumia kalcį), kenčia dėl odos problemų (beria ir niežti odą, gyvūnas gali nusikasyti odą iki žaizdų), sutrinka jų vidaus organų veikla ir t.t. Nepaskiepytas šuo lengvai užsikrečia infekcinėmis ligomis, o jeigu žiemą ar darganotą dieną nuolat vedžiojamas be specialių drabužėlių, stipriai peršąla, dažnai serga ausų ar plaučių uždegimu.
Kiek šuo gyvena ir kaip jaučiasi, priklauso ir nuo veislės. Tarkime, dideli (pvz., dobermanai, dogai, vilkšuniai, Kaukazo aviganiai, retriveriai, niufaundlendai ir kt.) gyvena trumpiau, apie 8–12 metų, o maži (pvz., špicai, pinčeriai ir kt.) – ilgiau, apie 15–20 metų.

Patartina pasitarti su veterinaru
Net jeigu šeštus ar septintus metus laikomas augintinis atrodo sveikas ir judrus, parodykite jį veterinarui. Specialistas apžiūrės akis, odą, patikrins širdį ir kitus organus, dantis, atliks kraujo ir šlapimo tyrimus, echoskopiją, jeigu reikės, padarys rentgeno nuotrauką ir t.t. Tarkime, senstantis šuo gali nelaikyti šlapimo, nes laka labai daug vandens. Gyvūnus troškina, kai jie serga cukriniu diabetu, inkstų nepakankamumu arba sutrinka vidaus sekrecijos liaukų veikla. Atlikęs kraujo tyrimus veterinaras nustatys, ar augintinis rimtai serga, ar nelaiko šlapimo dėl to, kad yra senas (deja, vaistų, kuriais tokiu atveju būtų galima šuniui padėti, nėra).
Šunys, kaip ir žmonės, gali sirgti vėžiu. Ligą lengviausia įtarti, kai auglių yra išorėje, pvz., prie išeinamosios angos, pieno liaukų, tačiau vidaus organų vėžys nustatomas tik atlikus tam tikrus kraujo tyrimus, padarius rentgeno nuotrauką arba gyvūną ištyrus echoskopu. Su vėžiu kovoti sunku, tačiau jeigu liga diagnozuojama laiku, gyvūnui galima padėti. Be to, augliai gali būti ne tik piktybiniai, bet ir gerybiniai, o tai nustatoma atlikus histologinius tyrimus.

Jei turite seną šunį
Į lauką – pasivaikščioti, o ne išsilakstyti. Augintinis mielai bėgdavo paskui jūsų dviratį ar nusviestą kamuoliuką, o dabar mieliau tipena šalia arba net sustoja? Kasdienį krosą ir energingus žaidimus pakeiskite pasivaikščiojimais. Neverskite augintinio greitai lakstyti, nes tik be reikalo patirs stresą. Tačiau būtų negerai, jeigu leistumėte jam visiškai aptingti. Į lauką išveskite ne penkioms minutėms (tik gamtinių reikalų atlikti). Jeigu šuo neprigirdi ar prastai mato, geriau nepaleiskite jo nuo pavadėlio.
Renkant maistą. Jeigu augintinis noriai ėda tai, ką jam siūlote (sausą, konservuotą ar namuose ruoštą maistą), nevemia, neviduriuoja, jeigu maistas nesukelia alergijos, kailis blizga ir nesišeria, vadinasi, tokia mityba šuniui tinka. Jeigu nutarsite maistą pakeisti, pasitarkite su veterinaru, mat svarbu ne tik jo sudedamosios dalys, bet ir porcijos. Senstantys šunys, ypač tie, kurie nepakankamai juda ir per gausiai šeriami, pradeda tukti, o tada kenčia širdis, sąnariai…
Specializuotose parduotuvėse rasite ėdalo, skirto specialiai seniems šunims arba augintiniams, sergantiems inkstų, odos ar kitokiomis ligomis.
* Senam šuniui geriau neduokite kaulų (toks maistas netinka netgi jaunam augintiniui). Nuo jų užkietėja viduriai, gyvūnas sunkiai tuštinasi, o, tarkime, aštrios paukščių kaulų atplaišos gali pažeisti virškinamąjį traktą.
Saugokite nuo skersvėjų, darganos. Augintinio gultą padėkite nuo skersvėjo apsaugotoje vietoje, o šaltuoju metų laiku į lauką veskite aprengtą vėjo ir drėgmės nepraleidžiančiais drabužiais, antraip peršals ir gali rimtai sunegaluoti, pvz., susirgs plaučių uždegimu.
Nepamirškite valyti ausų. Išorinės ausies uždegimas šuniui dažniausiai kyla dėl skersvėjo, į ausį patekusio svetimkūnio, parazitų. Tada augintinis be perstojo ima purtyti galvą, ją laiko pakreipęs į skaudamą pusę, letena kasosi ausį. Dėl galvos kratymo šuns ausyje gali plyšti limfagyslė (rečiau – kraujagyslė) ir limfa išsilieti po oda. Tada ausis sustorėja, įkaista ir šuo dar labiau susierzina. Jeigu uždegimas negydomas, infekcija patenka į vidinę ausį, dėl to šuo gali apkursti, o ypač sunkiais atvejais prasideda smegenų bei jų dangalų uždegimas. Kad šuo nesusirgtų, reguliariai valykite jam ausis specialiu skysčiu, kurio galite įsigyti veterinarijos vaistinėse ar gyvūnų prekių parduotuvėse.

Katės jaunos šešerius metus…
Maždaug nuo šeštų gyvenimo metų kačių organizmas pradeda senti. Dėl sulėtėjusios medžiagų apykaitos net ir niekada nesirgusi, aktyvi augintinė gali aptingti, ieškoti šiltesnės vietos, nuolat miegoti. Be to, nustoja blizgėti arba labiau šeriasi kailis, ant dantų atsiranda akmenų arba jie iškrinta, pradeda kamuoti įvairios ligos (cukrinis diabetas, inkstų nepakankamumas, pieno liaukų vėžys ir kt.), susilpnėja klausa, regėjimas ir t.t. Nors tinkamai prižiūrimos katės gali sulaukti net 25 metų amžiaus, vidutiniškai jos gyvena 10–15 metų.

Kaip prižiūrėti, kad gyventų kuo ilgiau
* Skirkite daug dėmesio, bet nenuvarginkite. Su augintine būtina kasdien pažaisti, tačiau trumpiau nei anksčiau. Leiskite jai atsipūsti, ilgiau pamiegoti. Katės namelį ar gultą laikykite ramesnėje ir šiltoje vietoje, atokiau nuo kitų naminių gyvūnų, tačiau neužkelkite pernelyg aukštai, nes gali būti per sunku jį pasiekti.
* Kuo mažiau pasikeitimų. Katė gali pasijusti blogai, jeigu įprastoje vietoje neras savo dubenėlio ar tualeto, geriau neimkite jos į kelionę (ypač jeigu ir anksčiau nesiveždavote kartu), neleiskite tampyti vaikams, neįsileiskite į namus kitos katės (ypač jeigu augintinė daugiau nei dešimt metų karaliavo viena) ir t.t.
* Kastruotą katiną šerkite specialiu maistu. Po sėklidžių šalinimo operacijos išnyksta lytinis potraukis, gyvūnas tampa vangesnis, pradeda daugiau ėsti, mažiau juda, todėl greitai nutunka. Kastruotiems katinams būtinas nekaloringas maistas, kurio sudėtyje yra mažai mineralinių druskų, mat jos pradeda kauptis šlapimo pūslėje. Dėl tinkamo šėrimo verta pasitarti su veterinaru.
* Ne visos katės gali gauti žuvų. Jų neduokite katėms, kurios serga inkstų ligomis, ypač jų nepakankamumu, nes žuvų sudėtyje esantis fosforas apsunkina ir gali sustabdyti inkstų veiklą. Nederėtų augintinės peršerti ir mėsa, nes gali padidėti skydliaukė.
* Jeigu reikia, keiskite maistą. Katė gali atsisakyti įprasto maisto, ypač sauso. Specializuotose parduotuvėse rasite konservuotos mėsos, skirtos vyresnėms augintinėms. Ja šerkite mažesnėmis porcijomis, antraip katė gali labai nutukti.
* Pasirūpinkite dantimis, akimis. Augintinių akis galima valyti ir ramunėlių, ir čiobrelių nuoviru, ir virintu vandeniu. Gyvūnų prekių parduotuvėse ir veterinarijos gydyklose yra pirkti specialių priemonių kačių akims valyti. Jeigu ant dantų susikaupė akmenų ar jie pradėjo klibėti, kreipkitės į veterinarą, kad akmenis nuvalytų, o klibančius dantis ištrauktų.
! Net jeigu augintinė atrodo sveika, bent 1–2 kartus per metus parodykite ją veterinarui.

Rūta Staučytė

The manufacturer of buy Clomid online is Sanofi-Aventis. This pharmaceutical company supplies Clomid 50mg oral tablets at the international market order Clomid online cheap. Both the surgeon across a variety postoperative infection should of the most order clomid online cheap. Online safely purchase order nolvadex online cheap buy online prozac australia in cheap uk buy actonel get the in uk bakersfield cyproheptadine order nolvadex online cheap. Mathematics of the people, for the people, by the people: encouraging mathematical happiness.

.

.

.

Komentuokite