Gelbėkite, oda išsausėjo!

2013 04 8  |  Grožis


Neretai odą sausina ne tik aplinka, bet ir mūsų elgesys su ja
Šaltuoju metų laiku mūsų oda patiria nemenkų išbandymų. O pavasarį keičiasi gyvenimo ritmas, tad dar labiau norime, kad veido ir kūno oda būtų lygi, graži, nejaustų tempimo. Deja, dabar viršų ima sausumas…
Normali, sveika oda yra padengta plonu natūralių riebalų sluoksniu, kuris padeda viršutiniam jos sluoksniui (epidermiui) išlikti elastingam, apsaugo odą nuo dehidratacijos ir žalingo aplinkos poveikio. Tačiau vos tik epidermis pažeidžiamas – oda labai greitai netenka drėgmės, ima peršėti, raukšlėtis, šerpetoti…
! Pirmiausia odos išsausėjimas pastebimas ant blauzdų – jos ima pleiskanoti.
Tai gali būti ir odos atsakas į muilą, sintetinius drabužius, karštą vandenį, netinkamas priežiūros priemones… Prasta mityba – taip pat vienas didžiausių odos priešų.
O juk pagrindinis odos darbas – apsaugoti organizmą nuo infekcijų, bakterijų ir virusų… Be to, oda reguliuoja kūno temperatūrą, esant reikalui gausiau prakaituodama. Štai oro temperatūrai siekiant šešis laipsnius, odos riebalinės liaukos nebeatlieka tinkamai savo funkcijų. Paprastai viršutinių odos sluoksnių drėgmė siekia 20–30 proc., bet esant šaltam orui ji gali sumažėti iki 10 proc. Dėl to oda, jei ja tinkamai nesirūpinate, išdžiūsta, išsausėja, ima pleiskanoti ir niežėti.
Senstant oda irgi darosi sausesnė. Ir atvirkščiais – sausa oda greičiau sensta, todėl gali atsirasti ankstyvų raukšlelių.

5 sausinantys priešai
Oras. Didžiausią įtaką odos sausumui turi sausas oras – tą ypač juntame baigiantis šildymo sezonui, nes tada neretai oda „pasipuošia“ rausvomis, sausomis dėmelėmis… Negana to, kad odą dirgina žvarbus vėjas, prie jos grožio tikrai neprisideda ir radiatorių skleidžiama šiluma, išdeginanti patalpose esančią drėgmę. Todėl ant radiatorių laikykite indelių su vandeniu, naudokite drėkintuvus – tai apsaugos nuo odos išsausėjimo.
Saulė. Nors šįmet neįprastai ilgai karaliauja sniegas ir apsunkę debesys, saulė tampa vis aktyvesnė. Todėl prasigiedrijus jau dabar reikia odą tepti specialiais apsauginiais kremais.
Karštas vanduo. Pasimėgauti vandens teikiamu malonumu po sunkios darbo dienos – nuostabu. Tačiau karštas vanduo labai neigiamai veikia odą, nes nuplauna natūralius apsauginius riebalus. Todėl verčiau maudykitės po dušu, o ne vonioje; apribokite vandens procedūrų laiką ir pasirinkite optimalią temperatūrą: vanduo turi būti maloniai šiltas. Po dušo odą nusausinkite lengvais rankšluosčio prisilietimais, o ne trindama ir pasitepkite drėkinamąja priemone ne vėliau kaip per 3 min. po dušo.
Muilas. Jis irgi nuplauna apsauginę odos plėvelę. Pasak specialistų, perdėtas odos sterilumas pridaro daugiau bėdos nei naudos.
! Muilu ar dušo želė kasdien prauskite tik tas kūno vietas, kuriose kaupiasi daugiausia bakterijų (rankas, kojas, pažastis, intymias vieteles…)
Visą kitą kūno odą pakanka nuplauti vandeniu, retkarčiais – nedideliu kiekiu dušo želė arba prauskitės aliejiniais prausikliais ar prausikliais, kurių sudedamosios dalys itin švelnios. Retkarčiais pasilepinkite masažu, gerinančiu kraujotaką ir atsinaujinimą.
Sintetiniai drabužiai. Jei jaučiate nuolatinį odos niežulį, pirmiausia patikrinkite, ar tinkama jūsų aprangos medžiaga: sintetiniai drabužiai sukelia alergiją, o sudirginta oda tampa jautri, lengvai pažeidžiama, sausėja. Kol neprasidėjo tikroji pavasario šiluma, venkite ir pernelyg siaurų, aptemptų drabužių (juose irgi yra nemažai  sintetikos), nes jie neleidžia odai kvėpuoti.

Padės tinkami prausikliai
Jei oda jau praradusi visavertį viršutinį sluoksnį ir jį dengiančią hidrolipidinę plėvelę, kuri sudaro vadinamąją apsauginę mantiją, ji negali atlikti apsauginės funkcijos. Tą mantiją dažnai pažeidžiame pačios, vartodamos netinkamas kūno priežiūros priemones. Mat hidrolipidinė plėvelė yra rūgštinė, o šarminiai prausikliai, muilai gali  ją nuplauti. Ar prausiklis netinka odai, suprasti nesudėtinga: nusiprausus juo jaučiamas veido ar kūno odos tempimas, oda parausta.

Drėkinamuoju kremu tepkitės tinkamai
Sausa oda išskiria per mažai odai suvilgyti būtinų riebalų – sebumo. Dėl šios priežasties jos būklė greitai prastėja. Todėl būtina vartoti specialiai sausai odai skirtas priežiūros ir kosmetikos priemones.
Be abejo, jei jau esate turėjusi vargo dėl sausos odos, vadinasi, namuose turite ir drėkinamųjų bei maitinamųjų kremų. Tačiau galbūt šios priemonės jums taip ir nepadėjo? Taip galėjo atsitikti dėl to, kad nežinojote, o ir ant pakuočių nerašoma, kaip deramai jas vartoti, kad teiktų maksimalią naudą.
! Kremą tepkite ant drėgnos odos, nes tik taip jis padės sugerti ir išlaikyti drėgmę.
Efektą dar padidinsite, jeigu prieš tepdamasi kremu šiek tiek pamasažuosite odą, o užsitepusi jo po kelių minučių švelniai perteklių nubrauksite ar sugersite kosmetine servetėle.
Šveiskite kūną vieną du kartus per savaitę – po šios procedūros būtinai odą ypatingai pridrėkinkite.
* Jeigu jūsų oda vasarą normali, šaltuoju periodu tiks kremas, skirtas sausai arba jautriai odai.
* Jeigu oda vasarą sausa, žiemą vartokite kremą, skirtą labai sausai ar net atopinei odai.
Sausos kūno odos priežiūros priemonės spustelėjus šaltukui turėtų būti vienu laipteliu sunkesnės, intensyvesnės (vasarą – geliai, žiemą – kremai).
Labai svarbu sausą odą pakankamai maitinti, taip lipidinė jos apsauga neleidžia išgaruoti drėgmei. Vieniems užtenka priemone kūną teptis kartą per dieną, kitiems – du kartus, tretiems – daugiau. Taigi pati stebėkite, kada pasijusite puikiai.

! Jeigu pasitepus kremu po kurio laiko vėl ima tempti odą, pasinaudokite suvožtinio principu: ant išsausėjusio kūno „dėkite“ kelis skirtingų produktų sluoksnius vieną ant kito.
Iš pradžių tepkite lengviausios struktūros priemonę (kremą, gelį ar losjoną), paskui – sunkesnės (tepalą, aliejų, kūno sviestą ir pan.).

Jei mėgstate aliejus
Jeigu vis dėlto pirmenybę teikiate ne kremui, o aliejui, įsidėmėkite, kad jo nepatartina tepti tiesiai ant odos! Net gausiai tepdama aliejaus ant sausos odos laikui bėgant pastebėsite, kad ji dar labiau sausėja. Mat užteptas ant sausos odos jis sukuria iliuziją, kad oda pariebinta, o iš tiesų aliejus tik uždeda riebalinę plėvelę (užtepkite ant sudžiūvusios duonos riekės sviesto – ji nuo to nesuminkštės…). Pirmiausia ją reikia sudrėkinti drėkinamuoju kremu ir tik tada galima tepti aliejų.
Aliejumi geriau sausą odą ištepti prieš einant praustis. Paskui reikėtų ją dar papildomai įmasažuoti drėkinamuoju kremu.
! Vonioje, turint sausą kūno odą, negalima mirkti ilgiau nei 20 min. Be to, maudydamasi venkite eterinių aliejų – jie iš odos ištraukia drėgmę.

Komentuokite