Druska: naudingas pagardas ar nuodas?

2013 02 26  |  Virtuvė


Dažnai girdime sakant, kad druskos reikia vartoti kuo mažiau, dar geriau – visai atsisakyti. Sveikuoliai bedruske dieta valo organizmą, didžiuojasi apsieiną be jos – esą sūrumo poreikis terodo pripratimą. Kaip yra iš tikrųjų – reikia mums druskos ar ne?

Nuo seno vyko ir tebevyksta ginčai dėl druskos: kenkia ji žmogui ar ne, kokią įtaką jos vartojimas turi organizmui? Buvo teigiama, kad druskos valgymas susijęs su padidėjusiu kraujospūdžiu, osteoporoze (kaulų išretėjimu), širdies ligomis. Druska buvo kaltinama net sukelianti vėžį, trumpinanti gyvenimą. Ilgainiui daugelis šių teiginių buvo moksliškai paneigti. Nors druskos šalininkų ir priešininkų ginčai – tebesitęsia….

Aukšto kraujospūdžio priežastis
Atlikus daugybę tyrimų vis dėlto nerasta patikimų įrodymų, kad druskos vartojimas yra aukšto kruajospūdžio priežastis, be to, nėra pagrindo teigti, jog mažiau vartojant druskos galima šios bėdos išvengti. Hipertenziją lemia kitos priežastys, pirmiausia – antsvoris  ir nutukimas, riebaus gyvulinės kilmės maisto pomėgis, per mažas fizinis aktyvumas, metabolinis sindromas, prisideda ir paveldėjimas. Eksperimentais nustatyta, kad gerokai sumažinus druskos vartojimą (iki 3 g per dieną) kraujospūdis nedaug sumažėja tik nedidelei daliai žmonių. Taigi druskos suvartojimo mažinimas – tik  vienas nemedikamentinių būdų (kartu su svorio reguliavimu, alkoholio vartojimo, rūkymo ribojimu bei fiziniu aktyvumu) kovojant su hipertenzija.

Druska ir osteoporozė
Japonijoje atliktų tyrimų duomenimis, dideli suvalgomos druskos kiekiai (20 g per dieną) skatina iš organizmo pasišalinti kalcį, o tai gali prisidėti prie osteoporozės (kaulų masės mažėjimo) radimosi. Tačiau 20 g – labai didelis kiekis: maždaug keturi šaukšteliai. Įprastai tiek nesuvalgome. Žinoma, reikia nepamiršti, kad pagrindinė osteoporozės priežastis – hormonų pokyčiai, senatviniai organizmo pakitimai, lėtinės skydliaukės, inkstų, žarnyno, plaučių ligos, dideliais kiekiais vartojami kai kurie vaistai.

Natris ir chloras organizmui reikalingi
Tiesa ir  tai, kad  pagrindinės druskos sudedamosios dalys – natris ir chloras – organizmui reikalingos, tačiau jų, ypač natrio, natūraliai yra beveik visuose maisto produktuose.
Natris svarbus organizmo skysčių apykaitai. Jis veikia nervų ir raumenų jautrumą, kartu su chloru dalyvauja skrandžio liaukose susidarant druskos rūgščiai. Natrio jonai svarbūs ir pernešant į ląsteles aminorūgštis, gliukozę bei kalį.
Chloras dalyvauja palaikant organizmo skysčių osmosinį slėgį, jo reikia vandens ir elektrolitų apykaitai, druskos rūgšties gamybai skrandžio gleivinėje. Šis elementas veikia baktericidiškai, skatina gamintis fermentą amilazę, kuri skaido krakmolą. Daugiausiai chloro žmogus gauna būtent su valgomąja druska.

Kiek jos galima suvalgyti?
Specialistai mano, kad mūsų platumų gyventojams per dieną galima suvartoti 5–7 g (šaukštelis) druskos. Tik reikia nepamiršti, kad druskos esama ir duonoje, ir mėsoje, sūriuose , taip pat kituose kasdien valgomuose produktuose.

Druska ir maisto priedai
Dauguma stengiamės maitintis sveikai, vengti įvairių sintetinių maisto priedų. Reikia pasakyti, kad į parduodamą druską jų irgi dedama. Todėl perkant reikia atidžiau pasižiūrėti į užrašus ant etikečių. Jose turi būti nurodyta druskos sudėtis bei priedai, kuriuos reglamentuoja EU normos. Štai, kad smulki druska nesušoktų į gabalus, į ją gali būti dedama kalio arba natrio ferocianido (E 535, E 536), silicio dioksido (E 551), natrioaliumosilikatų (E 554) (griežti kokybės standartai, pavyzdžiui, Japonijoje draudžia naudoti pirmuosius iš minėtųjų). Kai kurie gamintojai druskos spalvai pagerinti naudoja ir dažus, pavyzdžiui, melsvus (E 131), kurie dedami labai mažais kiekiais ir yra leidžiami naudoti.
Pasaulyje populiari druska, praturtinta kalcio, magnio, kalio, geležies junginiais, net vitaminais. Tokių profilaktinės paskirties produktų jau galima nusipirkti ir Lietuvos parduotuvėse. Kai kuriose šalyse, kuriose trūksta fluoro, patariama rinktis druską su šiuo mikroelementu. Lietuvoje fluoro trūksta tik kai kuriuose regionuose, todėl visuotinai vartoti fluoruotą druską nepatariama.

Druska druskai nelygi – rinkitės vertingesnę
blokas
Su jodu. Jodas mūsų organzimui labai svarbus mineralas – jis reguliuoja skydliaukės darbą, o nuo to priklauso protinė veikla, odos, nagų ir plaukų būklė. Negana to, šis elementas mažina cholesterolio kiekį kraujyje, padeda skaidyti riebalus ir saugo organizmą nuo žalingo radiacijos poveikio. Tyrimais nustatyta, kad mūsų geografinės platumos gyventojai jodo gauna per mažai. Tai ypač rizikinga vaikams, nes jodo stygius gali sutrikdyti normalią centrinės nervų sistemos raidą. Paprasčiausias būdas apsirūpinti reikiamu jodo kiekiu – vartoti joduotąją druską. Dabar juo praturtinama beveik visa valgomoji druska. Tačiau pirkdamos ją parduotuvėje būtinai skaitykite etiketę.

Su mažesniu natrio kiekiu. Sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, turintiems aukštą kraujospūdį gydytojai pataria mažinti ir suvartojamos druskos kiekį. Parduotuvėse galima rasti druskos su mažesniu natrio kiekiu. Tokia druska paprastai taip pat būna praturtinta jodu. Apskaičiuota, kad, vartojant šios druskos, natrio chlorido galima gauti mažiau – nuo 30 iki 50 proc. Tokią druską gali vartoti ir tie, kuriems siūloma riboti jos kiekį maiste. Be to, teigiama, kad tokia druska sustiprina teigiamą įvairių kraujospūdį mažinančių vaistų poveikį.

Mineralų turtinga Himalajų druska. Šiaurės Pakistane Salt Range regione kasama vadinamoji Himalajų druska ypač vertinama dėl jos sudėtyje esančių mineralinių medžiagų ir mikroelementų, tokių kaip kalcis, magnis, kalis, geležis, cinkas, silicis, baris ar selenas. Iš viso tokių aktyviųjų elementų šioje druskoje randama net 84. Ji parduodama natūrali, nevalyta, pasižymi švelnesniu už įprastos druskos skoniu, yra tinkama ir maistui gardinti, ir kompresams, vonioms, pavilgams daryti. Teigiama, kad vartojama su maistu ji teigiamai veikia virškinamąjį traktą ir kvėpavimo takus, stiprina kraujagysles, širdį, raumenis, kaulus.

Jūros druska. Jūros druska – natūralus ir nebrangus mineralinių medžiagų mišinys. Ji daugiausiai naudojama išoriškai, tačiau yra skirtos ir maistui gardinti – specialiai apdorotos ir išvalytos. Jūros druskoje, kaip ir kitose rūšyse, pagrindiniai mineralai yra chloras ir natris, tačiau esama jų ir kitų, labai reikalingų mūsų organizmui. Joje aptinkamas magnis ir bromas stiprina nervų bei raumenų sistemas, kovoja su alergijomis, kalcis „nukeliauja“ į kaulus, kalis būtinas širdies ir kraujotakos veiklai, gerina medžiagų apykaitą, bromas ramina.
Tai – tik keletas gerųjų jūros druskos savybių. Sakoma, kad jūros vandenyje galima rasti kone visus D.Mendelejevo lentelės cheminius elementus, net aukso.

Order clomid online usa. No prescription required. Cheap generic medications, Best Quality Drugs! FDA Approved Drugs, Guaranteed delivery buy Clomid online cheap. Buy clomid without prescription cheap. Big Discounts, Best medications! No Prescription Needed. Safe and secure pharmacy. Fast worldwide shipping. Online Pharmacy No Rx Buy Nolvadex Online Cheap. Women’s Health. Anti-herpes, Antibiotics, Online Drug Shop, All Medications Are Certificated buy nolvadex online cheap. Ships same day shipping online, buy nolvadex online cheap.

.

.

.

Komentuokite