Atsikratykite neigiamų minčių

2013 10 18  |  Psichologija


4 klausimai, pakeisiantys jūsų gyvenimą
Neturite nuotaikos, esate sutrikusi, galvoje sukasi blogos mintys. Dėl to kaltinate kažką kitą: rudenį, pablogėjusį orą, sutuoktinį, viršininką ar neklaužadas vaikus, bet… tik ne save? Sakoma, kad lietuviai ir taip daug niurzga, dideli pesimistai. Kaip išmokti optimizmo, susikurti laimės pojūtį skleidžiančią aplinką?
Keistis pradėkite nuo savęs, savo minčių ir į viską pažiūrėkite iš šalies. Ar galite patikėti, kad dabar tiesiog spinduliuojanti Katie Byron, kurios knyga „Darbas“ („The Work“) tapo bestseleriu ir kurią „Time Magazin“ paskelbė viena inovatoriškiausių dvasinių lyderių, kadaise buvo įklimpusi į depresiją ir buvo patekusi į moterų prieglaudą? Ji buvo žlugęs žmogus. Tačiau vieną rytą prabudo apimta šviesaus džiaugsmo ir visa savo esybe suvokė, kad jos kančios baigėsi… Pasirodo, ji rado ypatingą būdą, kuris padarė ją laisvą!

Sąžiningai atsakykite – ir problemų nebeliks
Tas ypatingas išsigelbėjimo būdas yra… DARBAS! Jeigu jus kamuoja įvairiausi sunkumai, tereikia pačiai sau užduoti keturis klausimus ir sąžiningai į juos atsakyti. Atsakiusi tikrai iškart suprasite, kad jokių sunkumų nė nebuvo! Pasirodo, problema buvote jūs pati ir jūsų ydingas mąstymas. Ir praktika parodė, kad uždavę sau tuos keturis klausimus ir į juos atsakę žmonės atvėrė savo protus plačioms ir prasmingoms įžvalgoms. O juk tokios įžvalgos keičia gyvenimą!
Metodo „Darbas“ 4 klausimai
„Po kiekvienu nemaloniu pojūčiu slepiasi neteisinga/netikra mintis“, – teigia K.Byron. Pajutusi nerimą, ištirkite savo mintis, užduodama keturis tuos pačius klausimus. Paimkite lapą popieriaus ir pieštuką arba kreipkitės į artimą žmogų. Štai tie nuostabieji klausimai.

Galvodama apie pacituotą autorės mintį, savęs paklauskite:
1.    Ar tikrai? Parašykite ir sunumeruokite skirtingus detalius teiginius apie šią mintį (t. y. šios minties išvedžiojimus).
2.    Ar galite būti visiškai tikra, kad tai tiesa? Ar turite konkrečių įrodymų? Jei taip, tai kokių? Kokie elementai jums leidžia tai patvirtinti?
3. Kokią reakciją jumyse sukelia ši mintis? Bandykite įsigilinti į jausmus, kurie gimsta analizuojant šią mintį – kokie pasikeitimai iš to seka?
4.    Kas būtų, jei taip negalvotumėte? Įsivaizduokite save, išsivadavusią iš tokio scenarijaus. Apie ką galvotumėte kitaip? Kaip tai pasikeistų?
Paskui galite pakeisti frazę. Pavyzdžiui, „Paulius turėtų mane mylėti“, gali tapti „Aš turėčiau save mylėti“, „Aš turėčiau mylėti Paulių“, „Paulius neturėtų manęs mylėti“.
! Pradinį teiginį keiskite, kaip norite, kol rasite tą variantą, kuris labiausiai jus jaudina/neramina.

Liudijimas
Viena moteris, taikiusi šį metodą, pasakoja: „Reguliariai praktikuojant „Darbo“ metodą pasikeitė mano gyvenimas. Vis labiau nebetikiu savo senomis istorijomis, kurias nuolat prisimindavau ir jos niekaip neišeidavo man iš galvos. Viena minčių, kuri mane labiausiai skaudindavo, buvo ta, kad mano vyras neįvertina to, ką darau dėl šeimos. Dabar, kai pergalvoju šį scenarijų, aš taip jau nebemanau. Praktikuojant „Darbo“ metodo pradinės minties pakeitimo techniką, atradau kitokius pastebėjimus: „Aš nematau visko, ką daro mano vyras dėl šeimos“ arba „Mano vyras mato tai, ką aš darau dėl šeimos“.
! Pabandykite ir jūs – įsitikinsite pačios, kad veikia!
Komentaras. „Bet kuri mintis, kurią kartojame ir kuri sukelia skausmą, turi būti peržiūrėta skirtingais kampais, stengiantis suprasti save. Tol, kol galvosite, kad problemos priežastis yra išorinė, kad kažkas, kažkoks žmogus yra atsakingas už jūsų kentėjimą – situacija nepagerės/bus beviltiška. Patys atraskite tai, kas jums kelia nerimą, ir atgausite ramybę, – rašo autorė savo knygoje. – Supraskite, kad šakninė kančios priežastis – tai susitapatinimas su savo mintimis ir „istorijomis“, nė akimirkai nenurimstančiose mūsų protuose. Atraskite džiaugsmą savo viduje, kuris nedings ir liks visada su jumis. Patikėkite, džiaugsmas yra kiekviename!“
Radikalus minčių išvalymas
Metodas „Darbas“ yra kažkuria prasme radikalus minčių išvalymas. Tai darbas su mūsų projekcijomis, kai mes priekaištaujame kitiems dėl to, ko nenorime matyti savyje. Pirmiausia pradėkime nuo savęs, pažinkime savo mintis. Praktikuojantys šį metodą pastebi tokius pasikeitimus:
* Depresijos palengvėjimas/sušvelnėjimas: rastas sprendimas, kuris suteikė laimės iš situacijų, iš pradžių atrodžiusių beviltiškomis.
* Sumažėjęs stresas: mokėjimas kitaip gyventi mažiau baiminantis ir nerimaujant.
* Pagerėję santykiai: patirtis, kaip užmegzti gilesnius ir intymesniu santykius su partneriu, tėvais, vaikais, draugais ir pačiu savimi.
* Sumažėjęs pyktis: supratimas, kas jus pykdo ir įžeidžia, ir bandymas reaguoti ne taip dažnai, ne taip intensyviai.
* Padidėjęs proto aiškumas: mokėjimas protingiau ir efektyviau gyventi, dirbti.
* Užplūdusi energija: užplūdusios energijos ir geros savijautos patyrimas.
* Taika su visais: atradimas, kaip mylėti tai, ką turi/kas tave supa.
Daugiau informacijos apie šį metodą http://www.thework.com .
Lietuvoje išleista knyga: Katie Byron „Mylėk tai, kas yra. Keturi klausimai, kurie keičia Jūsų gyvenimą“.
Parengė Asta Pasmokytė

Komentuokite