Atradimas – Baltų Zodiakas ant kaušo

2012 12 27  |  Patarimai


Protėviams padėjęs susivokti erdvėje ir laike, bus naudingas ir mums?

Liaudies meno simboliką tyrinėjančiam etnokosmologui Jonui Vaiškūnui piešiniai ant jo paties neseniai atrasto apeiginio kaušo (jis saugomas Baltarusijoje, Raubičių liaudies meno muziejuje) padėjo atsakyti į lietuvių mitologijai labai svarbų klausimą – ar turėjome savo lietuviškąjį Zodiaką?

Spėjimus patvirtino faktai
Pirmiausia tyrinėtojas „užkibo“ ant kelių paskatų, kviečiančių ieškoti baltiškojo Zodiako.
Pirmasis – rimtos užuominos J.F.Rivijaus kronikoje, kurioje teigiama, kad Vilniuje, Šventaragio slėnyje, XIII–XIV a. dabartinės katedros vietoje stovėjusi Perkūnui skirta šventovė su 12 laiptelių aukuru. Saulei judant žvaigždynų ratu, ant kiekvieno laipto buvo deginama atitinkama Zodiako ženklo vaškinė figūra. Saulės judėjimas buvo stebimas iš specialaus bokšto Perkūno šventykloje. Ir tikrai, archeologai po krikščioniškos katedros grindimis atkasė pagoniškojo aukuro laiptų liekanas…
Seni deginti piešiniai ant pagoniško kaušo, rasto Gardino bažnyčios rūsyje, taip pat pasirodė restauratoriams nuo kaušo nutrynus spalvotų dažų sluoksnį su bažnytiniais paveikslais.
Antrasis postūmis ieškoti lietuviško Zodiako – tai istoriniuose šaltiniuose minimas vienuolio, Jogailos kunigo Jeronimo Prahiškio pasakojimas apie jo aplankytą gentį, kuri garbino didelį geležinį kūjį. Žyniai, paklausti, kodėl garbina kūjį, atsakė, jog kadaise galingas karalius buvo sugavęs Saulę ir ją uždaręs tvirčiausiame bokšte. Saulei į pagalbą atėjo Zodiako ženklai, kurie didžiuliu kūju sudaužė bokštą ir išlaisvinę Saulę grąžino ją žmonėms…

Į Lietuvą – Gintaro keliu
Kokį laikotarpį atspindi ant kaušo pavaizduotas Zodiakas? Pasak J.Vaiškūno, Baltarusijos menotyrininkė I.Panšina mano, kad piešiniai pagal atlikimo manierą, techniką priklauso XVI a., tačiau vaizdiniai arba Zodiako ženklai, susieti su žvaigždėmis, yra labai seni ir kai kurie jų gali siekti net akmens amžiaus laikus!
Žinios apie Zodiako sistemą į Lietuvą galėjo atkeliauti gintaro keliu iš Viduržemio jūros regiono, su kuriuo nuo seno vyko prekyba. Šiandien sunku tiksliai pasakyti, kada Lietuvoje įsigaliojo dvylikos Zodiako ženklų sistema. Veikiausiai mūsų žyniams stebint žvaigždynus labiau buvo akcentuojami savi žvaigždynai, o tie, kurie neatitiko mūsų tradicijų, buvo pakeisti.

Ženklai kovojo su Saulę pagrobusiu demonu
Zodiako ženklai pasirodydavo kalėdinio karnavalo metu. 12 mitinių didvyrių vaizduojančiomis kaukėmis persirengę dalyviai apeigų metu sunaikindavo Blukį – kelmą, kuris įkūnijo Saulę iš žmonių paveržusią mitinę būtybę – blogį. Sudeginę Blukį, išleisdavo įkalintą Saulę, sugrąžindavo žmonėms šviesą. Ir per Užgavėnes, prieš pavasario lygiadienį, kai diena galiausiai visiškai turėtų pergalėti naktį, vėl vykdavo apeigos. Gerai žinomos žemaitiškos Morės naikinimo apeigos. Aukštaičiai panašiai naikindavo Gavėną. Idėja ta pati – Morę sudeginus sugrąžinama Saulė, šviesa, gyvenimas prasideda iš naujo. Saulę vaizduodavo ratas, ant kurio stovėdavo Morė. Tas pats ratas vėliau būdavo iškeliamas ant karties per Rasos šventę.

Pirmiau žmogų valdė gamta
Gamtoje gyvenusiam ir nuo jos anksčiau daug labiau priklausomam žmogui žiemą būdavo sunkiausia, todėl apeiginiai veiksmai buvo taikomi tam, kad būtų įveiktas šaltis, tamsa, baimė, mirtis, kitaip sakant, kad būtų sugrąžinta Saulės šviesa žmogaus akims. Šiuolaikinis žmogus junta tas pačias grėsmes, tad ir bijo nuolat pasikartojančios pasaulio pabaigos. Tik senovėje ta grėsmė buvo kur kas didesnė, nes žmogus labiau priklausė nuo gamtos stichijų, todėl ir gindavosi visais įmanomais būdais, kartu ir veiksmingomis apeigomis.

Kaip suprato Zodiaką
Žmogus, žiūrėdamas į žvaigždes, jungdavo jas į ženklus, o jiems priskirdavo visai bendruomenei reikšmingas prasmes. Tų ženklų periodiškas pasirodymas danguje primindavo žmonėms tam tikrą elgesį, veiksmus: kada ir kokias apeigas atlikti, kokias mintis mintyti, kokį maistą valgyti, kokius darbus dirbti… Juk panašiai veikia ir dabartiniai kelio ženklai, nurodantys, kaip turime elgtis keliuose, kad nesukeltumėm velniavos.
Taigi tie 12 ženklų – tai 12 metų mėnesių. Zodiakas – tai žvaigždžių kalendorius. Anuomet jis padėdavo sustyguoti stichišką žmogaus gyvenimą, tausoti ir tinkamai išnaudoti laiką, atsidėti būtent tiems darbams, kurie, pradėti ypatingu laiku, duodavo geriausią naudą. Visa vedė į sėkmę, vertė tikėti ir justi dangaus ženklų galią.
Šiandien mums nereikia žiūrėti, kokios žvaigždžių grupės teka, o kokios leidžiasi. Tam mes turime tobulus kalendorius, pinigus ir parduotuves, bet… vis dar Zodiako ženklus naudojame vaizdžiai apibūdindami mūsų asmenines prigimtines savybes, nes Zodiakas tarsi liudija mūsų individualybę. Juk bet kur išgirdę paminint mūsų ženklą, iškart pastatome ausis, tiesa?

Tarsi pirmasis internetas
Žmonių bendruomenei Zodiako ženklai buvo kaip svarbių visuomeninių susitarimų liudytojai. Ir tai buvo ženklai, suderinti su Saulės kelio diktuojamu kosminiu gamtos ritmu. Patekėjus atitinkamam Zodiako ženklui visi kildavo tam, kam yra susitarta – eidavo dirbti konkrečių darbų ar atlikti tam tikrų apeigų. Ir kad ir kaip smarkiai būtų vienas nuo kito atskirti miškų, ežerų ir tolių, gentainiai, žiūrėdami į tas pačias žvaigždes ir matydami tuos pačius ženklus – susivienydavo. Tad dangaus ženklai buvo tarsi pirmasis internetas…
Sistemingai stebėti Saulės kelią dangumi tarp žvaigždžių tuomet galėjo tik žyniai. Deja, jų luomas išnyko, taigi išnyko ir žinios, kurios nebuvo užrašytos. Ir jei ne apeiginis kaušas, mes ir toliau spėliotume, su kokiomis žvaigždėmis vienas ar kitas mitinis vaizdinys galėjo būti siejamas.

Baltiškojo Zodiako atitikmenys
Visus 12 ženklų, nupieštų kauše, galima sutapatinti su dabartiniais Zodiako ženklais.
* Žuvys – tai mažiausiai aiškus ženklas. Lyg ir strėlė pavaizduota, lyg ir lenkta ar laužyta linija, primenanti žaibą… Beje, kinai būtent Žuvų žvaigždes vadino Pei Lei. T.y. žaibu!
* Avinas – tai avikailis, kūčkailis, vilna. Graikai šį ženklą vadino „auksine vilna“, ir juo vaizdavo Dzeusui paaukoto mitinio auksavilnio avino kailį. Gerai žinoma graikų legenda pasakoja apie argonautus ir auksavilnį aviną. Beje, avikailis – tai viena iš būdingiausių mūsų Kalėdų ir Užgavėnių persirengėlių kaukių.
* Jautis – raitelis, panašus į Vytį ar į šv. Jurgį. Šį ženklą galima atpažinti gerai žinomoje Kalėdoms ir Užgavėnėms naudojamoje raito žmogaus kaukėje.
* Dvyniai – tai du kariaujantys vyrai, vienas su ietimi, antras su peiliu, o tarp jų šviečia dvi saulės. Galbūt, jie kaunasi dėl Saulės. Senovės graikai taip pat Dvynius vaizduodavo besikaunančius. Užgavėnių metu mes turime amžinus priešus – Lašininį ir Kanapinį, o pirmą gavėnios dieną, kai valgant ant dubens krinta Saulės spindulys, sakoma: „Veiziekit, Lašininis su Kanapiniu imasi.“
* Vėžys – tai paukštis, panašus į povą, o virš jo Saulė.
* Liūtas – antras paukštis, panašus į pirmąjį ir atsigręžęs į jį. Lietuvių ir daugelio pasaulio tautų tradicijose įprasta vaizduoti Pasaulio medžio viršūnėje tupinčius du rojaus paukščius. Kairėje tupintį paukštį priimta sieti su Mėnuliu, o dešinėje – su Saule. Astrologai taip pat Vėžio ženklą sieja su Mėnuliu, o Liūto – su Saule.
* Mergelė – tai Gervė. Tautosakoje mergelė dažnai palyginama su gervele, – abi grakščios, laibos. Gervė yra viena iš mėgstamiausių Kalėdų ir Užgavėnių kaukių.
* Svarstyklės. Vietoj jų – du Saulės diskai, – vienas užlenktais spinduliais, kitas – tiesiais. Šis ženklas reiškia rudens lygiadienį.
* Skorpionas – tai šuoliuojantis elnias su mažu elniuku. Jis apdainuojamas gerai žinomoje Kalėdų giesmėje „Atbėga elnias devyniaragis“.
* Šaulys – tai karys, ietininkas, užsimojęs ietimi.
* Ožiaragis – tai Ožys su Saule ant nugaros.
* Vandenis – Žirgas. Ožys ir žirgas – bene populiariausios Kalėdų ir Užgavėnių kaukės.

Virginija Barštytė

Buy nolvadex and clomid. Medications Without Prescription. The best prices on the web, Best Quality Drugs! FDA Approved Drugs, Fast worldwide shipping buy Clomid. Buy clomid without prescription cheap. Big Discounts, Best medications! No Prescription Needed. Safe and secure pharmacy. Buy nolvadex and clomid. Medications Without Prescription buy nolvadex. If you Buy Nolvadex it is best served for PCT. Many Buy Nolvadex to prevent Gyno while on cycle yet this weak prevention.

.

.

.

Komentuokite