Aistė Jasaitytė-Čeburiak: „Atsakomybės jausmas padeda išvengti klaidų kelyje“

2012 11 28  |  Žmonės


Gimus dukrelei Elzei, ne tik prireikė automobilyje specialios jai skirtos kėdutės, bet ir iš naujo įvertinti savo vairavimo įgūdžius. Laisvė bei nepriklausomybė, kurią gali suteikti automobilis, yra glaudžiai susiję su atsakomybe.
Buvęs tarptautinis modelis, saviraiškos studijų centro įkūrėja ir mama Aistė Jasaitytė-Čeburiak sunkiai įsivaizduoja savo gyvenimą be vairavimo.

Sunkiai įsivaizduoju savo gyvenimą be vairavimo
– Kiek metų vairuojate automobilį? Ar jums tai tik būtinybė, ar ir malonumas?
Vairavimo teises turiu jau keturiolika metų. Tikrai vairuoju apie penkerius metus, nes tuo metu, kai darbo reikalais daug keliaudavau po užsienį, nevairavau. Man tai – ir būtinybė, ir malonumas tuo pat metu. Ypač reikalingas automobilis pasidaro tada, kai atsiranda vaikelis, nes labai palengvina buitį. Tai ne tik padeda greičiau pasiekti bet kurią norimą vietą, aplankyti giminaičius ar patogiau apsipirkti. Man tai siejasi ir su malonumu. Keliaudama automobiliu, mėgstu pabūti viena su savo mintimis, todėl vairuoti man labai patinka ir kitaip savo gyvenimą įsivaizduoti jau sunku.
– Kas yra tas vairavimo malonumas? Ar jis turi būti susijęs, pavyzdžiui, su greičio viršijimu?
Man gera važiuojant pasigrožėti gamta, klausytis muzikos, kalbėtis su draugais ar šeimos nariais. Kelionė ir buvimas kartu mažoje automobilio erdvėje yra labai gera proga šnekėtis, diskutuoti. Tai ir yra tikrasis smagumas, o ne taisyklių laužymas ar nutrūktgalviškas lėkimas, keliant pavojų gyvybei.
– Kada pajutote, kad pačiai vairuoti automobilį yra gera, kad tai suteikia laisvę? Ar iškart vos gavusi vairuotojo pažymėjimą?
Iš karto po to, kai išlaikiau vairavimo egzaminą, neturėjau daug progų vairuoti. Tuo metu dažnesnė mano transporto priemonė buvo lėktuvas, o ne automobilis. Kai grįžau į Lietuvą ir atsirado automobilis, teko iš naujo prisiminti vairavimo įgūdžius. Galėjimas jaustis savarankiška ir nepriklausoma man suteikė daug džiaugsmo. Kai turi automobilį, bet kurį norą ar poreikį patenkinti tampa daug paprasčiau – pavyzdžiui, sugalvoji ir važiuoji grybauti.
– Ar tenka susidurti su neigiamomis stereotipinėmis nuostatomis vairuojančių moterų atžvilgiu? Kaip reaguojate į jas?
Stebint vairuojančius vyrus, kartais pasitaiko išgirsti įvairių replikų. Vien pasakymas „ai, moteris prie vairo“ nuskamba kaip nuvertinimas. Taip sakydami vyrai tiesiog nori pasijausti viršesni. Bet aš giliai į širdį panašių žodžių neimu, nes tarp gerų vairuotojų yra tiek vyrų, tiek moterų. Vadovaujantis lyčių skirtumų aiškinimu, būtų galima sakyti, kad moterys kaip tik yra atsargesnės, atidesnės. Juk vyrų ir moterų skirtumai dažnai pastebimi ir lyginant jų bendravimą ar bet kurią kitą veiklos sritį. Aš pati kelyje vadovaujuosi principu, kad vairuojant reikia netrukdyti kitiems eismo dalyviams.

Vaikas turi sėdėti specialioje kėdutėje
– Kaip pasikeitė jūsų vairavimo įpročiai susilaukus dukters?
Vairavimas pasidarė tikrai kur kas atsargesnis. Juk kai vaiką pasiimi su savimi, jis gali bet kada pradėti verkti, reikia akį užmesti, kaip jis jaučiasi. Man labai patinka ant automobilio klijuojami lipdukai, kurie perspėja, kad transporto priemonėje yra ir kūdikis. Juk tai tikrai ne juokas! Toks įspėjimas paskatina aplinkinius reaguoti ramiau ir tolerantiškiau. Nesakau, kad važiuojant be vaiko vairuojama neatsakingai, bet keliaujant su juo atsakomybės tikrai padaugėja.
– Kaip kelionėms su dukrele „pritaikėte“ savo automobilį?
Laimei, yra specialių automobilyje pritaisomų kėdučių, apsaugančių vaiką, jeigu tektų netyčia greitai stabdyti. Kai gimė Elzė, iš karto pasirūpinome maža „kėdute“, vėliau, maždaug nuo metukų amžiaus, parinkome didesnę. Juk suaugusiesiems skirtais saugos diržais prisegtas vaikas labai lengvai gali iš jų išslysti. Man savaime suprantamas dalykas, kad vaikas automobilyje turi sėdėti specialioje jam skirtoje vietoje – kitaip neturėtų būti. Ir mūsų Elzė, matydama saugos diržus seginčius tėtį bei mamą supranta, jog saugos diržą turi segėti ir ji.
– Ar sutinkate, kad vaikai mus išmoko daugiau atsakomybės? Ar nemanote, kad jeigu žmogus nelinkęs būti atsakingas, tai niekas jo neprivers pasirūpinti kitų saugumu?
Manau, kad būna visaip. Yra tokių žmonių, kurie ir šiaip gyvenime nėra linkę prisiimti atsakomybės, kai kuriems – ji ateina susilaukus vaikų, o dar kitiems tai yra prigimtinis, tėvų įskiepytas jausmas.
Diržo užsisegimas – automatiškas veiksmas
– Būna vairuotojų, kurie tam tikrų atsargumo priemonių imasi tik norėdami neįkliūti pareigūnams. Ar jums pasitaiko, pavyzdžiui, pamiršti užsisegti saugos diržą?
Ne, tikrai niekada. Apie tai man nereikia nė galvoti, nes saugos diržo užsisegimas yra tapęs automatiškai atliekamu veiksmu. Čia panašiai kaip ir įgudus vairuoti – veiksmai atliekami tarsi automatiškai ir nebereikia galvoti, ką daryti toliau. Tuomet tikrai nemąstau, kaip neįkliūti. Kartą, kai nepastebėjau kelio ženklo, mane yra sustabdžiusi policija. Išsipirkinėjimo kyšiais nepateisinu, todėl susimokėjau baudą ir laikau tai sau skirta pamoka. Čia vėlgi yra atsakomybės klausimas – jeigu leidai sau kažko nepaisyti, turi sumokėti už padarytas klaidas.
Patirtis, atsakomybė, drąsa
– Ar būtų galima sakyti, kad jeigu žmogus turi daugiau vairavimo patirties, tai jis savaime yra ir atsakingesnis vairuotojas?
Manau, kad drąsiai lygybės ženklo dėti šiuo atveju nelabai galima. Ką tik gavusieji vairavimo teises dar nedrąsūs kelyje, tad dažnai vairuoja itin atsargiai. Labai gerai, kad yra pradedančių vairuotojų automobilius ženklinantys „klevo lapai“. Jie atkreipia kitų vairuotojų dėmesį, ragina gerbti ir suprasti pradedančiuosius. Kartais ilgą vairavimo praktiką turintis žmogus gali būti kaip tik per daug atsipalaidavęs, per daug pasitikintis ir galvoti, kad jam viskas galima. Naujokai, mano manymu, elgiasi priešingai – kur kas atidžiau stebi kelio ženklus.

– Kalbant apie saugumą keliuose, akivaizdu, kad atsakingi turėtų būti ne tik vairuotojai. Kaip manote, kodėl pasitaiko tokių, kurie, pavyzdžiui, sutinka būti vežami neblaivių asmenų?
Sunku pasakyti – mano aplinkoje tokių atvejų nepasitaiko. Jeigu jau ką nors šventi, tai iškart numatai, kad kviesiesi taksi arba namo eisi pėstute. Neįsivaizduoju, kaip žmonės patys sutinka būti vežami neblaivių asmenų. Aš pati tiesiog bijočiau sėsti į automobilį, kurį vairuos nuo alkoholio apsvaigęs žmogus. Nesuvokiamas atrodo ir tokių vairuotojų neatsakingumas.
Juk pas mus, Lietuvoje, yra tiek skaudžių pamokymų bei pavyzdžių, kai per žiaurias avarijas nukenčia ar net žūsta ir suaugusieji, ir vaikai… Tai sukrečia visada, net jeigu nukentėjo ir ne tavo artimieji. Liūdna žinia kaskart priverčia susimąstyti apie tai, ar pati pakankamai pasirūpinau saugumu: ar jau pasikeičiau žiemines padangas, ar esant blogoms oro sąlygoms turėčiau sulėtinti greitį, ar gerai veikia automobilio žibintai ir aš esu gerai pastebima kelyje, ar sugedus automobilio langų valytuvams nepradės lyti ir t.t.
– Vadinasi, atsakingas vairuotojas mokosi ir iš savo, ir iš kitų klaidų?
Be abejo. Ypač sukrečia žinios apie eismo įvykius arba kai autostradoje matai užrašą, kiek joje šiais metais žuvo žmonių. Pavyzdžiui, sužinai, kad į medį smarkiai trenkėsi jaunos merginos vairuojamas automobilis, nes ji vairuodama rašė trumpąją žinutę. Tai verčia susimąstyti. Jeigu aš vairuodama išgirstu, kad kažkur rankinės gilumoje suskamba telefonas, žinau, kad tikrai nieko nenutiks, jei atsiliepsiu arba perskambinsiu vėliau.

Apie vairavimo kultūrą svetur
– Jums yra tekę daug keliauti. Gal galėtumėte palyginti kitų šalių vairavimo kultūrą?
Skirtingose šalyse vairavimo kultūra labai skiriasi. Iš karto matyti, kuriose šalyse paisoma taisyklių ir tam tikrų kultūringo vairavimo tradicijų, o kur – ne. Pavyzdžiui, Pietų šalių gatvės dažnai atrodo chaotiškos, Prancūzijoje kelių eismo taisyklių paisoma kur kas griežčiau, o Vokietijoje vairuotojai dažniausiai būna labai kultūringi.
– O į ką dėmesį atkreipti palinkėtumėte važiuojantiesiems Lietuvos keliais?
Palinkėčiau daugiau kantrybės, tolerancijos, supratimo, kad svarbus esi ne tik tu pats, bet ir greta esantys žmonės.  Džiaugiuosi, jog padėtis mūsų keliuose pakankamai nebloga – vairuotojai praleidžia vieni kitus, padėkoja. Būna, be abejo, ir atvirkščiai, bet svarbu nebūti užsispyrusiam – jeigu matai kitą ir rodai jam pagarbą, tai jausi ir iš aplinkinių.

Clomid, Clomid tablets, Clomifene Citrate and pescription delivery service … prescription will be issued with your unique order number at the confirmation Clomid tablets buy. Clomid (clomifene) can be prescribed for women who have ovulation issues. This medication is a fertility treatment and can be prescribed online. Nolvadex tablets buy – High quality cheaper drugs made by licensed manufacturers. Timesaving and smart way to purchase medications online. Quality medical nolvadex tablets buy. Where to buy cialis in nz rapid weight loss after prednisone retin a cream buy online europe cheap drugstore kabuki brush nolvadex tablets buy.

.

.

.

Komentuokite