Saugokime grožį nuo prakaito
Ką rinktis: dezodorantą ar antiperspirantą, ir kodėl?
Egzistuoja teorija, jog mes vienas kitą renkamės pagal kvapą: pasirodo, vyrai gyvenimo bendrakeleivės nesąmoningai ieško uosdami! Bet tai tikrai nereiškia, kad susižavėjimą sukelsite savo prakaito kvapu – gali atsitikti atvirkščiai. Tad kas padės paprasčiau „susiuostyti“, t. y. kas geriausiai padeda apsisaugoti nuo prakaito?
Kvapą sukelia bakterijos
Karštu oru išsiskirdamas prakaitas apsaugo organizmą nuo perkaitimo. Pats savaime prakaitas – skaidrus skystis be charakteringos spalvos ir kvapo. Nemalonus kvapas (taip pat ir neretai atsirandančios neviliojančios spalvos dėmės ant drabužių) atsiranda dėl bakterijų dauginimosi. Juk joms drėgna ir šilta aplinka labai palanki…
Tad skubate į kosmetikos parduotuvę ir… Ar prieš pirkdamos susimąstote, kas geriau apsaugo nuo nemalonaus kvapo: dezodorantas ar antiperspirantas? Ir ar yra tarp jų esminis skirtumas?
Pasirodo, skirtumas nemenkas. Tačiau tai nereiškia, kad vieną reikia atmesti, o kitą – iškelti į dausas. Kiekvienas jų, esant tam tikroms sąlygoms, gali būti geriausias.
Deja, besirinkdamos priemonę nuo prakaito mes dažniausiai pirmiausia orientuojamės į jos kvapą ir formą ar tekstūrą (rutulinis, kietas, kreminis ar purškiklis). Tačiau labai svarbi ir cheminė dezodoranto ar antiperspiranto (beje, galima įsigyti ir vieną už du) sudėtis.
Tad pirmiausia nuspręskite, ko konkrečiai tikitės: apsaugos nuo kvapo ar sustabdyti prakaitavimą. Tiesa, šiuolaikinės priemonės neretai iškart pasižymi dezodoranto ir antiperspiranto funkcijomis…
Dezodorantas
Svarbiausia dezodoranto funkcija – stabdyti bakterijų dauginimąsi ir tų bakterijų, kurios gyvena prakaito liaukų skysčių kanalėliuose, poveikį. Taip jis nugali nemalonų kvapą. Tačiau dezodorantas negali sulaikyti prakaito išsiskyrimo.
! Naudodamosi dezodorantu jūs prakaituosite, tačiau nuo jūsų nesklis nemalonus kvapas. Bet iš jo menka nauda, jei stipriai prakaituojate.
Sudėtis. Į dezodorantų sudėtį paprastai įeina triklozanas arba firnezolas.
Triklozanas greitai ir efektyviai naikina ne tik bakterijas, bet ir… odos mikroflorą.
Firnezolas ne taip lengvai „susitvarko“ su mikroorganizmais, tačiau geriau apsaugo kūno mikroflorą. Todėl jautriai odai tinka būtent dezodorantas su firnezolu.
Kaip naudotis. Svarbiausia klaida, dėl kurios dezodorantas ne visada atlieka savo funkciją – tepti ar purkšti jau suprakaitavusią pažastų odą. Mat jau atsiradusio kvapo neįveiks jokia antibakterinė priemonė.
! Dezodorantą purkškite ar tepkite tik ant švarios, sausos ir glotniai nuskustos odos.
Reguliariai šalinkite plaukus nuo pažastų srities – bet tik prieš miegą (iki ryto bus laiko užgyti traumuotai odai).
Niekuomet nesinaudokite priemone nuo prakaito iškart po skutimosi: sudėtyje esančios cheminės medžiagos gali sukelti deginimo jausmą ar net alerginę reakciją.
Antiperspirantas
Antiperspirantas – gerokai „rūstesnė“ priemonė, tam tikram laikui blokuojanti prakaito liaukų kanalus ir taip sumažinanti prakaito išsiskyrimą 25–40 proc. Todėl naudodamosi antiperspirantu prisilaikykite tam tikrų reikalavimų, kad nebūtų sukeltas šalutinis poveikis.
Nuolat naudotis antiperspirantu nerekomenduojama! Antraip galite pakenkti organizmui – juk prakaituojant šalinamos toksinės ir kitos kenksmingos medžiagos, jis apsaugomas nuo perkaitimo.
Dėmės. Daugeliui pažįstamas rūpestis dėl antiperspiranto vartojimo – baltos ar gelsvos dėmės ant drabužių. Taip nutinka netinkamai pasinaudojus priemone.
! Antiperspirantą tepkite ar purkškite 7–8 val. prieš miegą ir tik ant švarios, sausos, odos!
Nes išsimaudžius po dušu ar vonioje liaukos būna prisipildžiusios vandens, ir antiperspirantas paprasčiausiai nepraninka į odą. O tinkamu laiku panaudotas jis suveikia puikiai, nes tuo metu praikaito liaukos neveikia, ir veikliosios medžiagos (cinko ar aliuminio druska) laisvai įsigeria į odą ir blokuoja liaukų kanalėlius. Be to, po rytinio dušo teptis iš naujo nebereikės, o poveikis bus juntamas visą dieną.
Ko nedaryti. Niekada nesinaudokite antiperspirantu prieš ruošdamosi sportuoti, eiti į sauną, pirtį ir t. t. – galite užblokuoti šlakų bei toksinų šalinimą iš organizmo ir taip sau kenksite. Geriau prieš treniruotę ir po jos nusiprauskite. Kraštutiniu atveju galite pasinaudoti neutraliu dezodorantu.
Ką įspėja medikai. Onkologai teigia, kad cinko ar aliuminio druskos, esančios antiperspirantų sudėtyje, gali būti viena krūtų vėžio atsiradimo priežasčių.
Kada tinka labiausiai. Antiperspirantas labai tinka susiruošus į vakarėlį arba jeigu teks būti tvankioje, žmonių pilnoje patalpoje: prakaito kvapas ir drėgnos pažastų sritys neturi gadinti jums nuotaikos ir trukdyti dirbti.
Kaip sumažinti prakaitavimą
Be higienos paisymo ir priemonių nuo prakaito vartojimo, rekomenduojama:
venkite aštraus ir sūraus maisto, kavos – tai aktyvina prakaito liaukų darbą;
retkarčiais pažastis, delnus ir pėdas plaukite antibakteriniu muilu;
dėvėkite natūralių audinių drabužius: tinka šifonas, viskozė, medvilnė, šilkas, linas – jie praleidžia orą;
drabužiai neturi spausti per pažastis;
stebėkite savo svorį: kuo jis didesnis, tuo gausiau prakaituojama;
jeigu tai, kas paminėta, nepadeda, kreipkitės į gydytoją endokrinologą;
jeigu prakaitavimas ypač trukdo, galite pasidaryti botulino toksino injekcijas, kurios visiškai sustabdo prakaitavimą 3–4 mėnesiams.
Ir dar kai kas…
… jeigu negausiai prakaituojate, jums puikiai tiks dezodoruojantis kvapusis purškiklis be spirito arba kvapusis dezodorantas, kurio sudėtyje gausi kvapų kompozicija ir nemažai spirito. Tokiose priemonėse baktericidinių ir antiperspirantinių komponentų nedaug. Jos dėl kvapiklių puikiai maskuoja nemalonų kvapą. Tokius dezodorantus derinkite su tokiais pačiais kvepalais, antraip kvepėsite kaip kvepalų parduotuvė…
… rutulinė ar kieta tepamoji priemonė nuo prakaito („štikas“) dažniausiai būna antiperspirantas, kuriuo labai patogu naudotis. Tačiau! Kad nebūtų pažeistas natūralus prakaito išsiskyrimo procesas, kasdien maudykitės po dušu, kruopščiai nuplaudama tokią priemonę nuo ja pateptų vietų.
… priemonė nuo prakaito su natūraliais komponentais (eteriniais aliejais) turi galingą antibakterinį poveikį. Paprastai ji būna purškiama, nors galima rasti ir gelinių bei kieto pavidalo. Ji labai efektyvi, tačiau gali alergizuoti.
Sonata Ramanauskienė, MATTON