Rabarbarams užderėjus
„Šiais metais turiu daug rabarbarų, bet esu išbandžiusi tik kepinius su jais. Ar galima juos šaldyti, ką pikantiškesnio iš jų įmanoma paruošti?“ – klausia Jovita iš Elektrėnų.
Turint daugiau rabarbarų, šaldytuve geriausia juos laikyti įsuktus į drėgną audinį. Nepatartina jų laikyti uždarytų sandariame inde.
Rabarbarus galima užšaldyti žalius neluptus.
Plaušelius nuo rabarbarų kotų reikėtų lupti tik tuomet, jeigu jie išties kieti. Šiaip rabarbarų lupti nebūtina – odelėje slepiasi didžiuma malonaus aromato.
Apvirimas (blanširavimas) ne tik sumažina oksalo rūgšties – tokiems rabarbarams reikės mažiau cukraus.
Citrinų sultys ar baltasis vynas neutralizuoja rabarbarų rūgštumą, tad jų skonis tampa švelnesnis.
O pikantiškai paruošti rabarbarai bus netradicinis, bet išties puikus garnyras, tinkamas prie daug ko. Mat šiek tiek vaisinis rabarbarų skonio atspalvis truputį giminingas agurkams, o jo rūgštelė labai dera prie paukštienos, žvėrienos, keptos žuvies. Pikantiškam garnyrui paruošti labiausiai tinka žali rabarbarų stiebai.
Garnyras prie paukštienos, žuvies
Keturioms porcijoms reikės: mažais kubeliais supjaustykite du česnakinius svogūnėlius ir vieną didesnį rabarbaro kotą. Viską pakepinkite didelėje keptuvėje su šaukšteliu sviesto. Įdėkite pusę smulkintos česnako skiltelės ir dvi čiobrelių šakeles.
Ant viršaus paskleiskite dvi saujas nuvalytų ir kruopščiai nuplautų bei nuvarvintų špinatų lapų. Pabarstykite druska ir žiupsneliu aitriosios paprikos, atsargiai maišykite, kol špinatai sukris. Kitoje nedidelėje keptuvėje be riebalų porą minučių pakepinkite du šaukštus sezamų sėklų, dar šiltas jas suberkite ant rabarbarinių špinatų. Patiekite garnyrą be skysčio, pavyzdžiui, prie keptos vištos ar žuvies.
Pikantiškas rabarbarų pagardas
Rabarbarus galima ir konservuoti! Toks rabarbarų pagardas skanu prie šaltos ar šiltos keptos kiaulienos arba jautienos – kaip vasarinis krienų pakaitalas. Puikiai tinka ir prie mėsos, keptos ant žarijų ar keptuve, arba prie fondiu.
Jums reikės:
1 kg rabarbarų
200 ml baltojo vyno acto
6 gvazdikėlių
250 g svogūnų
2 skiltelių česnako
300 g rudojo cukraus
0,5 šaukštelio aitriosios paprikos
0,5 šaukštelio malto imbiero
0,5 šaukštelio garstyčių miltelių
1 šaukštelio druskos
Kaip pagaminti:
Rabarbarus nuplaukite ir nuvalykite, bet nelupkite. Supjaustykite 1 cm ilgio gabalėliais. Svogūnus supjaustykite stambiai, česnakus sukapokite smulkiai. Actą trumpai pavirkite su gvazdikėliais, gvazdikėlius išimkite.
Dideliame puode ant vidutinės liepsnos užvirinkite rabarbarus su svogūnais, česnakais, cukrumi, actu, prieskoniais. Nuolat maišydama pavirkite 6–8 min. Tada supilstykite pagardą į paruoštus nedidelius stiklainius, gerai užsukite ir palaikykite dangteliu žemyn, kol atvės.
Marinavimas minkština
Šiandien marinatai – pikantiški padažai, kuriuose ilgiau ar trumpiau laikoma mėsa, žuvis, daržovės įgauna intensyvesnį skonį, be to, juose esanti rūgštis (citrinų sultys, actas, vynas) suminkština marinuojamą produktą.
Štai kodėl kietesnę mėsą reikia marinuoti – suirus jungiamajam audiniui mėsa tampa minkštesnė. O kepant ant grotelių svarbu ir tai, kad prieskoniai prasiskverbia į marinuojamo gabalo vidų, taigi išorėje nėra kam svilti.
Ko reikia marinatui
Rūgšties – citrinų sulčių, acto, vyno, grietinės, pasukų: nuo rūgšties mėsa tampa minkšta ir švelni. Beje, minkštai mėsai (filė) rūgštis nereikalinga.
Aliejaus – jis irgi minkština bei „transportuoja“ prieskonius. Tinka ir neutralaus skonio, ir aromatizuotas aliejus.
Prieskonių – žalumynų (šviežių ar džiovintų), česnakų, svogūnų, imbiero, citrinžolių, pipirų, kario, paprikos bei pagardų – sojų, „Tabasco“ ar „Vusterio“ („Vorčesterio“) padažo, kečupo, medaus, garstyčių.
Tai, iš ko sumaišysite marinatą, priklauso tik nuo jūsų skonio ir turimų atsargų.
Žalumynų geriau per daug nesmulkinti – taip juos lengviau nuimti prieš kepant, taigi nėra pavojaus, kad prilipę pridegs. Kelias šakeles žalumynų, pvz., rozmarinų ar čiobrelių, įdėkite į kepsninę – kepsniai bus dar aromatingesni ir gardesni.
Marinato geriau nesūdyti – druska ištraukia iš mėsos vandenį, ši pernelyg išsausėja. Sūdykite iškeptą mėsą! Labai tinka stambesnė jūros druska arba rūkyta druska.
Visi mėsos gabaliukai marinatu turi būti sudrėkinti iš visų pusių, kad aromatas galėtų tolygiai prasiskverbti visur. Geriausia marinuoti plačiame sandariai uždengiamame dubenyje. Tinka ir maistui naudojami plastikiniai maišeliai – tuomet marinatą galima „įmasažuoti“ nesitepant rankų ir nevargstant teptuku.
Marinavimo trukmė priklauso nuo to, kokia mėsa marinuojama. Šašlykams užtenka valandos dviejų, o didesnis kepsnys gali būti marinuojamas ir kelias dienas.