Pakalbėkime… apie orą
Kodėl kolegėms neverta atskleisti visų savo paslapčių, planų ir svajonių?
Smagu su drauge dalytis kelionės įspūdžiais ir pasakoti apie staigmenas, kuriomis džiugina vyras. Artimam žmogui ne nuodėmė ir ant peties paverkti. Tačiau kartais visas savo paslaptis imame ir išklojame prie gretimo stalo sėdinčiai bendradarbei, su kuria net kavos nė sykio negėrėme…
Atskirkite pelus nuo grūdų
Su kolege Dalia judvi sieja daug dalykų: esate bendraamžės, auginate du paauglius berniukus, daug skaitote, mėgstate megzti ir siūti, dažnai laikotės dietų, lankotės pas tą pačią kirpėją… Ji – labai simpatiška moteris, su kuria malonu ir dirbti, ir pasikalbėti. Nieko nuostabaus, kad kartais kyla pagunda paklausti Dalios patarimo, papasakoti jai kokį nors epizodą iš savo gyvenimo ar garsiai pasijuokti iš sutuoktinio, kuris nuėjo pirkti vieno pakelio pieno, bet parnešė tris pakelius pasukų…
* Tai dar ne draugystė… Su Dalia (Rima, Aušra, Kristina, Violeta) viename kabinete sėdite aštuonias ar net daugiau valandų – nenuostabu, kad jaučiatės gana artimos. Galbūt net manote, kad kolegę pažįstate kaip nuluptą: žinote, kelintą valandą ir kokiu transportu atvyksta į darbą, kiek kartų per dieną geria kavą, kodėl pyksta, kaip reaguoja į kritiką, ką pasakys per susirinkimą, kokį tortą atneš per savo gimtadienį ir t. t. Tačiau ar įsivaizduojate, kokia Dalia būna ne darbe? Ar svečiavotės jos namuose, važiavote sykiu į kelionę, bendravote su jos draugėmis, vaikais? Pagalvokite, gal labai miela kolegė vis dėl to nėra tas žmogus, kuriam verta atlapoti savo širdį, smulkiai atpasakoti pokalbį su paaugle dukra, vyru, mama ar viršininku? Geriau palaukite darbo pabaigos ir paskambinkite geriausiai draugei, kuri moka išklausyti, myli jus tokią, kokia esate, su visais trūkumais ir privalumais.
* Atsargumas gėdos nedaro. Pradėjote dirbti naujame moterų kolektyve. Atrodo, kad visos kolegės – draugiškos, linkusios padėti ir… atvirai pasikalbėti. Jeigu esate iš tų žmonių, kuriems nesvarbi aplinkinių nuomonė, arba manote, kad esate atspari apkalboms, galite ir pačią pirmą dieną viską apie save iškloti: su kuo ir kur gyvenate, kokių problemų vaikai turi mokykloje, kur išleidžiate visus pinigus, kiek sykių per savaitę susitinkate su meilužiu ir t. t.
Bet jei stengiatės saugoti savo privatumą ir neketinate megzti draugysčių, pirmiausia išsiaiškinkite, kas per viena ta kolegė, kuri labai aktyviai bando užkariauti jūsų širdį. Gal ji turi piktą liežuvį ir nenulaiko jo už dantų? Arba yra linkusi iš musės daryti dramblį? Pavyzdžiui, vieną dieną tokiai „draugei“ pasiguosite, kad vyras tris dienas su jumis nesikalba, o kitą dieną visas būrys susirūpinusių kolegių klaus, kuo vardu jo meilužė ir kam po skyrybų atiteks butas…
* Galima kalbėtis ir apie orą. Arba apie knygas, aktorius, serialus, mezgimo raštus, skaitmeninius fotoaparatus, rankdarbius, švietimo sistemą, parduotuvių nuolaidas, augintinius, maistą, kavines ir t. t. Bendradarbėms tikrai nereikėtų pasakoti, kiek uždirbate, kiek pinigų jums kiekvieną mėnesį duoda tėvai, kiek sumokėjote už buto remontą, kelionę į egzotišką šalį ar naujus batus. Pasak psichologų, pokalbiai apie pinigus daugeliui žmonių sukelia neigiamas emocijas – pyktį, pavydą ir pagiežą. Pavydesnė kolegė tikrai sumos, ką daryti su iš jūsų gauta informacija. Pavyzdžiui, nukulniuos pas viršininką ir pareikš: „Dirbu tiek pat, kiek Saulė (Virginija, Laima, Simona), bet gaunu perpus mažiau. Taip neteisinga.“ Nereikėtų su kolegėmis aptarinėti ir intymių judviejų su vyru santykių, pavyzdžiui, guostis, kad jau beveik pusmetį miegate atskirose lovose.
* Pagalvokite apie pasekmes. Iš tiesų kolegė – ne kunigas, todėl neprivalo saugoti jūsų paslapčių. Be to, gali jomis pasinaudoti. Tarkime, viršininkas per susirinkimą informuos, kad ketina siųsti jus į komandiruotę, o ji pareikš, kad negalite vykti, nes namuose turite labai daug problemų. Kolegėms verčiau neprasitarkite ir apie naujo darbo paieškas, nėštumą. Šią informaciją darbdavys turi išgirsti iš jūsų lūpų ir tik tada, kai pati nuspręsite jam pasakyti.