Odos vėžys – vis grėsmingesnis

2013 05 1  |  Savijauta


Užkirskite jam kelią stebėdamos savo odą ir laiku kreipdamosi į specialistus

Kasmet užregistruojama vis daugiau sergančiųjų odos vėžiu ir melanoma – agresyviausia jo forma. Didžiausią įtaką tam turi vis aktyvėjantys saulės spinduliai ir… žmonių neatidumas savo kūnui.

Visos turime odos dėmių. Natūralu, kad jų vis atsiranda organizmui augant, bręstant ir keičiantis. Tačiau kartais pigmentinės dėmės gali būti pavojingos odos ligos ženklas.
Melanoma yra piktybinis odos ir gleivinių auglys, kuris atsiranda melanocituose – ląstelėse, gaminančiose pigmentą melaniną ir lemiančiose mūsų odos, plaukų, akių spalvą. Tai agresyviausia odos vėžio forma, tačiau anksti nustatyta išgydoma – pasveiksta apie 90 proc. pacientų. Deja, dažniausiai melanoma diagnozuojama esant trečiai ar ketvirtai stadijai, kai gydymas būna sudėtingas, o visiškai pasveikti sunku. Laiku ligą pastebėti ir užbėgti už akių blogiausiam tikrai galima – tereikia nuolat apžiūrėti didesniuosius kūno apgamus ir saugotis tiesioginių saulės spindulių, nes jie – viena pagrindinių apgamų supiktybėjimo preižasčių.

Dėmesio!
Melanoma – dažniausia mirtį sukelianti vėžio forma tarp jaunų (iki 30 metų ) ir antra pagal dažnumą (po krūties vėžio) tarp 30–35 metų moterų.
Kasmet Lietuvoje ji nustatoma maždaug 200 žmonių ir šis skaičius vis didėja.
Melanoma dažnai būna atspari įprastiems gydymo metodams. Apie 100 melanoma sergančių pacientų per metus miršta nuo šios ligos.

Kam gresia odos vėžys?
Įvairios odos vėžio formos (ne tik melanoma) dažniau vystosi vyresniems nei 50 metų ir turintiems padidėjusios rizikos veiksnių žmonėms:
šviesios odos arba greitai nudegantiems saulėje;
ant kūno turintiems daug (per 50) netipiškų apgamų;
mėgstantiems daug degintis saulėje, dažnai besilankantiems soliariumuose, atostogaujantiems karšto klimato šalyse;
vaikystėje patyrusiems stiprių saulės nudegimų;
moterims (maždaug du kartus didesnė rizika);
tiems, kurių giminėje jau būta odos vėžio atvejų (8–12 proc. didesnė rizika);
reguliariai vartojantiems imunitetą silpninančius vaistus.
Tik reikia nepamiršti, kad odos vėžys gali atsirasti lyg iš niekur nieko, net ir tiems, kurie neturi padidėjusios rizikos veiksnių. Todėl savo odą reikia reguliariai apsižiūrėti visiems.

Kaip save apžiūrėti
Nors dauguma odos navikų progresuoja lėtai, tačiau patartina nuolat save stebėti. Ne visos įtartinos dėmės ant odos atsiranda saulės veikiamose vietose. Todėl apsižiūrėti savo kūną reikėtų ir iš priekio ir iš nugaros priešais kuo didesnį veidrodį. Padėkite tai padaryti ir savo artimiesiems.

Naudodamasi vienu ar dviem veidrodžiais apžiūrėkite galvos ir veido sritis. Galvos odą apžiūrėkite naudodama šukas plaukus praskleisdama dalimis.
Apžiūrėkite plaštakas, tarpupirščius, nagus, panages, alkūnes, rankas ir pažastis.
Atkreipkite dėmesį į kaklą, krūtinę, vietas po krūtimis ir liemenį.
Naudodamasi dideliu ir mažu veidrožiais apžiūrėkite sprandą, nugarą, pečius, sėdmenis, kojas.
Sėdėdama apžiūrėkite pėdas, padus, kulnus, kojų tarpupirščius ir nagus.
Pastebėję bet kokį naują odos darinį ar apgamo pakitimą, savaime neišnykstantį ar negyjantį 1–2 mėnesius, būtinai parodykite jį specialistui – dermatologui ar odos onkologui.
Jeigu apgamas ant kūno yra nuolat dirginamas, geriau nieko nelaukus jį pašalinti. Ypač pavojingi apgamai, esantys ant lytinių organų ar jų gleivinėje, kojų tarpupirščiuose, ant padų, galvos, pažastyse, apatinių drabužių (liemenėlių, kelnaičių) trinamose vietose.

Piktybėjančio apgamo požymiai
Asimetrija. Paprastos pigmentinės dėmės ir gerybiniai apgamai paprastai būna apvalūs ir simetriški. Melanomos forma dažnai yra asimetriška.
Kraštai. Paprastų apgamų kraštai yra lygūs ir taisyklingi. Melanomos kraštai dažnai yra netaisyklingi, kreivi, tarsi karpyti.
Spalva. Pigmentinės dėmės ir apgamai yra vienodo intensyvumo spalvos. Dėl bet kokio spalvos pasikeitimo ar nevienodo intensyvumo, nelygumo galima įtarti melanomą. Dauguma melanomų yra juodos ar rudos spalvos, tačiau pasitaiko ir rožinių, raudonų, mėlynų ar baltų.
Skersmuo. Daugelio paprastųjų ir mažiau pavojų keliančių apgamų skersmuo yra mažesnis nei 6 mm. Melanomos jis paprastai yra didesnis nei 6 mm (nors būna ir išimčių).
Polinkis keistis. Paprasti apgamai ant kūno dažniausiai nesikeičia, piktybėjantys – kinta. Jei manote, kad pasikeitė kurio nors jūsų apgamo išvaizda, dydis, kraštų kontūras arba spalva, nedelsdamos kreipkitės į dermatologą.

Į ką dar atkreipti dėmesį?
Stebėkite dėmes, kurios:
atrodo kitaip nei dauguma;
yra šiurkščios arba pleiskanojančios;
niežtinčios;
kraujuoja arba šlapiuoja;
turi perlamutrinį atspalvį;
atrodo kaip žaizdelės, bet negyja.

Saugokitės saulės!
Odos vėžio profilaktikai ypač svarbi yra apsauga nuo ultravioletinių (UVA ir UVB) saulės spindulių, todėl:
Venkite saulės nuo vidudienio iki 16 val.
Odą prie saulės pratinkite laipsniškai.
Vartokite apsauginius kremus nuo saulės (SPF turi būti ne mažesnis kaip 30), jais tepkite kūną kas dvi valandas, taip pat – po kiekvienų maudynių.
Vasarą geriau vilkėkite plonus ir laisvus, bet kūną dengiančius drabužius.
Nepiktnaudžiaukite saulės voniomis paplūdimiuose.
Saugokite nuo saulės vaikus, nes jauna oda yra gležnesnė ir saulės spindulių pažeidžiamesnė. Visi smarkūs nudegimai saulėje, patirti jauname amžiuje, atsiliepia suaugus.
Venkite soliariumų ir kitokių deginimosi kabinų.
!Bet koks stiprus nudegimas saulėje iki pūslių ir skausmo, išliekantis bent dvi dienas, yra laikomas pavojingu ir didina riziką ateityje susirgti odos vėžiu.

Naujas melanomos gydymo būdas
Melanoma – ypač atspari gydymui vėžio forma. Prieš porą metų Lietuvoje pradėtas taikyti naujas jos gydymo būdas – izoliuotos galūnės infuzijos.
Atliekant procedūrą į stambiąsias paciento rankos arba kojos kraujagysles įvedami kateteriai, galūnė stipriai užspaudžiama ir į juos leidžiami vaistai, kurie žudo auglio ląsteles. Vaistai patenka tik į galūnę su naviku.
Kadangi tuo metu rankos arba kojos kraujotaka būna atskirta nuo organizmo, medikai gali skirti dideles vaistų dozes – dešimtis kartų didesnes nei lašinant vaistus į veną.
Atliekant procedūrą yra sunaikinami smulkūs – nei akimis, nei tyrimais nematomi ligos židiniai – mikrometastazės. Jau po kelių dienų auglio ląstelės pradeda žūti ir jis mažėja, o dažnai ir visai išnyksta. Gydymas duoda gerų rezultatų net 80 proc. pacientų. Kartais išvengiama sudėtingos ir traumuojančios operacijos ar spindulinio gydymo.

Komentuokite