Nereiklūs paukšteliai namuose
Šiek tiek triukšmo, daug spalvų ir gerų emocijų: amadinomis grožėsitės, su nimfomis pasikalbėsite…
Nereiklūs paukšteliai namuose
Norėtumėte auginti mažus, spalvingus, nereiklius ir labai draugiškus paukštelius? Tada įsigykite amadinų – japoninių, deimantinių, zebrinių ar vadinamųjų guldo. O jei svajojate turėti gražią papūgą, kuri retai kelia triukšmą ir netgi išmoksta atkartoti žodžius – pirkite nimfą.
Nimfos – draugiškos ir gražios
Nes šių papūgų galvas puošia aukštas kuodelis: patinėlių – ryškios citrinų spalvos, patelių – pilkšvas su keliomis gelsvomis plunksnomis. Pagal šios galvos puošmenos padėtį galima atspėti paukščio nuotaiką: jeigu ji nuleista – augintinė rami, jeigu pakelta – galbūt patiria stresą ar yra įsitempusi, budri, supykusi. Beje, patinėlį nuo patelės galima atskirti ir pagal ausis dengiančių plunksnų spalvą: patinėlių jos yra tamsiai oranžinės, o patelių – blyškios plytų spalvos.
Patinėlis, patelė, o gal porelė? Nimfos greitai pripranta ir prie aplinkos, ir prie žmonių, su kuriais gyvena (ypač prie to, kuris lesina ir kalbina), jų gyvenimo ritmo (tarkime, nepradeda čirkšti, kol šeimininkai miega). Jų balsas švelnus ir melodingas, paukščiai spigiai čirškia tik tada, kai labai išsigąsta ar supyksta (tada gali ir kirsti, tačiau nestipriai). Sakoma, kad patinėliai yra meilesni nei patelės (pvz., patiks, jeigu jiems pirštu kasysite galvą ar kaklą), pyksta, jeigu šeimininkas jų nepakalbina. Na, o jeigu narve karaliauja vieni, netgi pradeda mėgdžioti dažnai girdimus garsus (teigiama, kad gali įsiminti ir atkartoti apie 20 nesudėtingų žodžių). Tačiau patelės – tylesnės už patinėlius, namuose retai sukelia didesnį triukšmą, nebent prisideda prie garsiai čirškančio narvelio draugo…
Svarbu, kad užtektų vietos ir paskraidyti. Žiūrėkite, kad paukščių namelis stovėtų šviesioje, nuo skersvėjų, aštrių kvapų apsaugotoje vietoje. Viduje pakabinkite kartelę (beržo, gluosnio, liepos ar klevo) ar kopėtėles, padėkite dubenėlių su smėliu, gabalėlį kreidos (į jį paukščiai mėgsta galąsti snapą, be to, kreida yra ir kalcio šaltinis). Taip pat svarbu, kad narvelyje visada būtų indelis su švariu kambario temperatūros vandeniu, jį pakeiskite kasdien. Nimfos labai mėgsta turkštis vandenyje, todėl vieną du kartus per savaitę paruoškite joms švaraus vandens „baseinėlį“.
* Jeigu auginsite vieną papūgėlę, narvelyje pakabinkite žaislų ir veidrodėlį, jeigu porelę – įrenkite medinį inkilėlį lizdui sukti.
Tinkamas racionas. Nimfoms duokite lesalų, kuriuose yra sorų, avižų, saulėgrąžų. Paros norma – du šaukšteliai. Taip pat duokite vaisių, uogų, daržovių ir žalumynų (morkų, salotų, špinatų, daigintų kviečių, agurkų ir kt.).
Amadinos: galima rinktis ir pagal grožį
Japoninės. Šių paukštelių plunksnos būna vienspalvės (pilkšvos, rudos, geltonos, baltos ir kt.) arba kelių spalvų (juoda su balta, geltona su balta, raudona su ruda, pilka su kaštonine). Bene gražiausios – baltos spalvos amadinos, tačiau jos gana lepios ir dažnai būna aklos. Patinas ir patelė atrodo vienodai, tačiau paukščius nesunku atskirti – japoninių amadinų patelės nečiulba. Patinėliai, atvirkščiai, traukia gražias treles – ypač poravimosi laikotarpiu.
Japoninės amadinos natūraliai gamtoje negyvena. Šie vikrūs paukšteliai jau daugiau kaip 400 metų auginami ir veisiami narveliuose. Ir ne tik dėl išvaizdos ar būdo: pasirodo, šie maži paukšteliai turi labai stiprų tėvystės instinktą, todėl gali išperėti ne tik savus, bet ir kitus, sunkiau nelaisvėje veisiamus sparnuočius.
Zebrinės. Jų patinėlių plunksnos spalvingesnės ir margesnės nei patelių. Ir snapai – ryškios raudonos spalvos. Zebrinės amadinos agresyvesnės ir energingesnės nei japoninės, tarpusavyje kartais gali ir pasipešti, tačiau su kitų rūšių paukščiais sutaria neblogai.
Guldo. Ryškiaspalvės papūgos, tikros gražuolės! Patinėlius nuo patelių nesunku atskirti – jų plunksnų spalva yra daug ryškesnė. Guldo amadinos puikaus būdo: ramios, netriukšmingos, greitai pripranta prie šeimininkų.
Deimantinės. Šie egzotiniai paukšteliai spalvingomis plunksnomis bene geriausiai jaučiasi nelaisvėje, gana ilgai gyvena. Gali būti agresyvūs, todėl nerekomenduojama jų laikyti viename narve su zebrinėmis amadinomis ir kitais nenuspėjamo būdo paukščiais. Jų lytį nesunku atskirti – patinėliai vilioja pateles skleisdami žemus garsus ir… šokiais (tada dar papučia ir plunksnas).
Mažame narve gyvena trumpiau
Jeigu namuose turite pakankamai vietos, paukščius (nesvarbu, kad nedideli) apgyvendinkite didesniame narvelyje – geriau jausis, turės daugiau laisvės.
! Mažas namelis ypač netinka deimantinėms amadinoms – tokiame jos mažiau juda ir greitai nutunka.
Vieta, kur laikysite amadinas, turi būti pakankamai šviesi ir rami, geriau nenešiokite narvelio iš vienos vietos į kitą. Jautriausios permainoms – guldo. Jeigu šie paukščiai blogai jaučiasi, ima mesti plunksnas ir gali net visiškai nusišerti.
* Narvelyje nuolat turi būti: rupaus smėlio indelis, kiaušinio lukštų arba galite pakabinti sepijos kriauklelę (rasite gyvūnų prekių parduotuvėse).
* Tinkamas lesalas: sorų kruopos ar mišiniai, kuriuose yra šių kruopų. Paros norma – vienas šaukštelis. Papildomai reikėtų duoti daigintų grūdų, morkų, agurkų, smulkiai sukapotų virtų kiaušinių trynių (vieną du kartus per savaitę), kiaulpienių lapų, špinatų, kopūstų, burokėlių, moliūgų, tarkuoto sūrio.
Lepiausios ir išrankiausios – guldo amadinos. Jeigu jas lesinsite menkaverčiu lesalu, neduosite vitaminų, kalcio, vaisių ir daržovių, pradės blukti plunksnų spalva, paukščiai nusišers, gali deformuotis jų snapai.
Zebrinės amadinos, atvirkščiai, mielai lesa viską, ko joms įpilama į lesyklą.
! Japoninės ir zebrinės amadinos labai mėgsta maudytis, todėl bent kartą per savaitę joms paruoškite švaraus vandens „baseinėlį“.
Trys klausimai apie amadinas ir nimfas
„Viename narve norėčiau laikyti ne tik japoninę amadiną, bet ir banguotąją papūgėlę. Ar šie paukščiai sutartų?“ – klausia Sigita iš Rumšiškių.
Japoninės amadinos – draugiškos papūgos, todėl viename narve (jis turėtų būti kuo erdvesnis) gali gyventi ir su kitos amadinų veislės atstovėmis, ir su kitų rūšių paukščiais. Netinkama draugija – agresyvesni paukščiai, pvz., banguotosios papūgėlės.
„Ar nimfų patinėlis sugyventų su žako veislės papūga? Ketiname tokią įsigyti…“ – teiraujasi Indrė iš Kauno rajono.
Iš tiesų gana sunku nuspėti, kokia bus paukščių reakcija – jie gali būti ir draugiški, ir agresyvūs. Vienintelis būdas sužinoti – pabandyti paukščius suleisti. Pirmomis dienomis geriau laikykite juos atskirai, paskui pradėkite pratinti vieną prie kito.
„Su kokiu paukščiu sutartų porelė nimfų?“ – domisi Domantė iš Rokiškio.
Nimfos – taikūs paukščiai, todėl sutaria su kanarėlėmis, kikiliais, amadinomis ir net banguotosiomis papūgėlėmis, jeigu jos elgiasi neagresyviai.
Konsultavo veterinaras Darius Jazgevičius
Rūta Staučytė