Kompozitoriaus J.Brahmso meilės trikampis

2013 05 10  |  Žmonės


Kompozitoriaus Johanneso Brahmso (Johaneso Bramso) gyvenime netrūko nuotykių su moterimis, tačiau įdomiausias ir jam pačiam svarbiausias – romanas su kito kompozitoriaus Roberto Shumanno (Roberto Šumano) žmona Clara (Klara).

Nuo vaikystės vadintas vunderkindu
J.Brahmsas gimė 1833-aisiais Hamburge. Pirmasis su muzika jį supažindino tėvas Johannesas Jakobas Brahmsas (Johanesas Jakobas Bramsas). Vyras užsidirbo pragyvenimui grodamas valtorna bei kontrabosu, nors pats nebuvo garsus muzikantas. Kitoks buvo jo sūnus. Septynerių J.Brahmsą jau mokė vieni garsiausių Vienos pianistų, o berniukas buvo vadinamas vunderkindu.

Košmaras grojant smuklėje
Tačiau jaunuolį bei jo šeimą kamavo finansiniai sunkumai. J.Brahmsas negalėjo viso savo laiko skirti repeticijoms ar kūrybai bei turėjo rasti darbą. Jis ėmė groti fortepijonu uosto smuklėje. Tai buvo vieta, kuri jūreiviams atstojo barą, šokių salę bei viešnamį. Savo laiškuose J.Brahmsas prisimena šį laikotarpį kaip juodžiausią ir sunkiausią savo gyvenime. „Tačiau vis dėlto nesigailiu to, kas įvyko, nes tai suformavo ir sutvirtino mano charakterį“, – rašo kompozitorius, taip ir neatskleidęs nė vieno konkretaus darbo smuklėje epizodo.

Užmigo klausydamas kito genijaus
Jaunuolis savo talentu sužavėjo tuomet nepaprastai garsų smuikininką Eduardą Remenyi (Eduardą Remeni), kuris pasikvietė J.Brahmsą į savo koncertus po Europą. Kurioziška buvo vaikino pažintis su Ferencu Lisztu (Ferencu Listu). Per vieną pirmųjų F.Lizsto naujausios sonatos atlikimų, jaunuolis ne tik neatrodė sužavėtas – klausydamasis kūrinio J.Brahmsas paprasčiausiai užmigo. Neaišku, kaip į tai reagavo vengrų kompozitorius, tačiau E.Remenyi nepaprastai nusivylė savo kolega ir netrukus nusprendė, kad jų keliai turi išsiskirti.

Meilės trikampis
Gerokai sėkmingiau praėjo 20-mečio pažintis su vokiečiu R.Shumannu. Šis tuomet jau buvo visoje Europoje garsus kompozitorius, tuo tarpu J.Brahmsas vis dar negalėjo pasigirti didesne šlove. Tačiau R.Shumannas taip pamilo jaunojo kolegos muziką, kad nepraėjus nė metas nuo jų pažinties išspausdino straipsnį „Naujieji keliai“, kuriame teigė, jog J.Brahmsas „sutvertas idealiai išreikšti savo laikmetį muzika“.
Tačiau dar glaudesnis buvo kompozitoriaus ir R.Shumanno žmonos Claros santykis. Jaunuolis nepaprastai įsimylėjo savo kolegos sutuoktinę. Viename savo laiške jai rašė: „Nieko neveikiu, tik galvoju apie jus… Ką jūs man padarėte? Ar negalite atšaukti šio užkeikimo?“ Situaciją sunkino tai, kad Clara ne tik buvo Roberto žmona, pagimdžiusi jam septynis vaikus, ji buvo kompozitoriaus mūza bei dažna padėjėja. Vyras kentėjo nuo alkoholizmo, tad Clara kartais diriguodavo bei grodavo fortepijonu per Roberto koncertus vietoj jo paties. Moteris buvo nepaprastai talentinga pianistė bei atsidavusi žmona, tad muzikos pasaulyje Robertas ir Clara, ko gero, buvo pati garsiausia pora.

Jaunuolio atsidavimas
Praėjus dvejiem metams nuo kompozitorių pažinties, R.Shumannas paguldomas į psishiatrinę ligoninę ir nei draugas, nei žmona negali muzikanto lankyti. Dar po metų kompozitorius miršta, o daktarai konstatuoja, kad gyvenimo pabaigoje šis buvo visiškai išsikraustęs iš proto.
Po R.Shumanno mirties J.Brahmsas atsikrausto gyventi į butą virš Claros ir jos vaikų namų. Jaunuolis paaukoja daugiau kaip dvejus metus savo gyvenimo ir kūrybos tam, jog padėtų moteriai prižiūrėti atžalas bei namų ūkį. Pora buvo visiškai laisva tuoktis, tačiau užuot siekęs moters rankos, J.Brahmsas išvažiavo kurti į Hamburgą. Išlydėjusi kompozitorių moteris savo dienoraštyje rašė: „Jaučiausi it grįžusi iš laidotuvių.“ Vėliau C.Shumann duktė teigė, kad jos motina taip ir nesuprato, kodėl J.Brahmsas vienu metu galėjo jai jausti meilę bei negailestingai ją atstumti.

Nepaaiškinami J.Brahmso poelgiai
Pora susitikinėjo visą likusį gyvenimą. Jiedu kartu leisdavo atostogas, nevengdavo viešai bučiuotis. Tačiau kartu nesusilaukė vaikų ir nesusituokė. Beje, praėjus trejiems metams po R.Shumanno mirties J.Brahmsas vos nevedė Agathe von Siebold (Agatos von Sybold). Nors jungtuvės taip ir neįvyko, šis faktas visiems biografams kelia daugybę klausimų. Ar J.Brahmsas ir C.Shumann tebuvo artimi draugai ir, jei taip, tai kaip paaiškinti vyro meilės laiškus bei viešus bučinius? O gal abu iš tiesų buvo įsimylėję? Tačiau tuomet iškyla paslaptingų J.Brahmso sužadėtuvių klausimas. Vienaip ar kitaip, vargu ar kada nors pavyks sužinoti tiesą, mat bene visus vieno kitam siųstus laiškus jie sudegino, taip dar labiau didindami jų santykius supančią paslaptį.

Padėjo jaunoms muzikantėms
Nors būdamas jaunas J.Brahmsas buvo nepaprasto grožio bei, pasak biografų, turėjo daugybę romanų su moterimis, nėra išlikę beveik jokių jo meilės laiškų kam nors, išskyrus C.Shumann. Regis, vienintelė Clara kompozitoriui reiškė išties daug. „Tu man sakai, kad aš turėčiau turėti tiek pat pagarbos, tiek pat švelnių jausmų moterims kaip kiti. Tu tikiesi šito iš žmogaus, turėjusio tokią vaikystę kaip aš?“ –  pasak liudijimų, vienam draugui yra išsipasakojęs J.Brahmsas.
Tačiau nepaisant tokių pasisakymų, visoje to meto Vokietijoje nebuvo žmogaus, kurį pažinoti jaunai muzikantei būtų naudingiau – išgarsėjęs vyras mielai ir dosniai rėmė būrį jaunų muzikančių.

Pirmasis įrašas muzikos istorijoje
Įdomu tai, kad gyvenimo pabaigoje J.Brahmsas įsiaimžino kaip pirmasis kompozitorius, įrašęs savo muziką. Garsus išradėjas Thomas Edisonas (Tomas Edisonas) susisiekė būtent su vokiečių kompozitoriumi norėdamas išbandyti garso įrašymo aparatūrą. Jo įrašas, nors ir itin prastos kokybės, yra pirmoji netestuojant sukurta muzikos plokštelė.

Moteris ir mylėjo, ir nekentė jų
J.Brahmsas savo muzika išpildė R.Shumanno pranašystę apie „idealiai išreikštą savo laikmetį“ bei lieka vienu iškiliausių kompozitorių muzikos istorijoje. Tačiau, pasak vieno biografų, „jis kentėjo, nes tuo pačiu metu moteris ir mylėjo, ir nekentė jų. Jis bandė nuo jų bėgti, bet taip ir nesugebėjo atsitraukti“.

Šiuo metu Vilniaus mažajame teatre rodomas vengro Peterio Galamboso spektaklis „Trio“ apie J.Brahmso, R.Shumanno ir C.Shumann meilės trikampį.

Komentuokite