Kodėl skrandis „ima streikuoti“?
Teigiama, kad virškinimo sutrikimai kamuoja kas antrą pasaulio gyventoją. Ir vaikus, ir suaugusiuosius. Jie mažina darbingumą, apkartina poilsį. Kaip sau padėti?
Skrandis – mūsų svarbiausias virškinimo organas – kaip nė vienas kitas jautrus nervinei įtampai. Todėl dažniausiai virškinimo sutrikimai siejami su nuolat patiriamu stresu. Tame yra tiesos. Tačiau ir mūsų pačių apsileidimas lemia sunkią jo dalią – neretai valgome paskubomis, kas papuola po ranka, gerai nesukramtome… Tada skrandis „ima streikuoti“ – nevirškinti arba blogai virškinti suvalgytą maistą. O į tai dėmesio nekreipti jau nebegalime…
Kai sunku net pasilenkti
Galinėje skandžio dalyje yra stiprūs raumenys, kurie veikia kaip trintuvė. Ten maistas virsta tyre, yra veikiamas skrandžio rūgščių, išmaišomas, o paskui pamažu perduodamas į žarnyną, kur jo virškinimas tęsiasi. Jei valgio gerai nesukramtome, skrandžiui dirbti tenka sunkiau ir ilgiau. Tada jaučiamės apsunkusios ir negalime normaliai dirbti nei fizinio, nei protinio darbo.
Kodėl maistas skrandyje „stovi“
Žarnyne maistas baigiamas virškinti. Čia jis veikiamas virškinimo fermentų, kuriuos išskiria kasa. Jie skaido maisto riebalus ir baltymus. Jeigu suvalgoma daug ir riebaus maisto, virškinamasis traktas gali nesusidoroti, t. y. kasa neišskirti tiek fermentų, kiek reikėtų. Tada atrodo, kad maistas „stovi“. Padėti gali preparatai su virškinimą gerinančiais fermentais.
Šleikštulys ir pykinimas
Jie kyla, kai skrandis nebepriima suvalgyto maisto ir „stumia“ jį atgal. Pagrindinė to priežastis – persivalgymas arba netinkamas, ėmęs gesti, įvairiomis bacilomis užkrėstas maistas. Jeigu jau taip įvyko, geriau maistą išvemti. Tada neabejotinai palengvės ir organizmas bus apsaugotas nuo apsinuodijimo.
Pilvas – kaip balionas
Pilvą išpučia, kai dėl žarnose vykstančio rūgimo arba puvimo susidaro per daug dujų. Dar viena pilvo pūtimo priežastis – kai kurių produktų netoleravimas, alergija. Dujoms greičiau pasišalinti gali padėti melisų, pipirmėčių, ramunėlių, pankolių, kmynų, krapų arbatos arba specialūs preparatai.
Ir kiti nemalonumai…
Nepakankamas virškinimas gali reikštis ir daugybe kitų simptomų: skausmu skrandžio plote, duobutėje po šonkaulių lankais, už krūtinkaulio, pilve. Gali kamuoti padidėjęs skrandžio rūgštingumas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, energijos nebuvimas, galvos skausmai, diegliai ties mentimis, dažnas riaugėjimas, blogas burnos kvapas…
Blogybių trejetas
Kai virškinimu besiskundžiantis pacientas kreipiasi į gydytojus, šie pirmiausia išklausia jį apie jo valgymo įpročius, darbo ir poilsio režimą, patiriamą stresą. Tai bene dažniausios virškinimo sutrikimų priežastys, kurios yra viena su kita labai susijusios. Tačiau jų gali būti ir gerokai daugiau bei subtilesnių, o neretai – ir sunkiai nustatomų. Blogą virškinamojo trakto veiklą gali lemti ir lėtinės ligos, paveldimumas, fermentų gamybos sutrikimai, virusinės infekcijos, įvairių medikamentų vartojimas, neseniai persirgtos ligos. Norint išsiaiškinti tikrąsias sutrikimų priežastis, skiriama atlikti detalesnius tyrimus.
Jei norite, kad nemalonumai nesikartotų
Valgykite reguliariai penkis kartus per dieną mažomis porcijomis, idealu, jei bus trys pagrindiniai valgymai ir du lengvi užkandžiai. Paskutinis valgymas turėtų būti bent trys valandos iki einant miegoti.
Mažiausiai tris kartus per dieną valgykite šilto maisto, stenkitės, kad jis būtų įvairus.
Pusryčiaukite, pietaukite ir vakarieniaukite panašiu laiku, prie valgymo (bet ne kompiuterio!) stalo, tuo metu galvokite tik apie maistą, mėgaukitės patiekalais.
Įpraskite gerai sukramtyti maistą, neskubėkite – taip labai palengvinsite skandžio darbą
Mažinkite išgeriamos kavos ir stiprios arbatos kiekį (ne daugiau kaip trys puodeliai per dieną!), gerkite daugiau gryno vandens.
Stenkitės atsisakyti greitai paruošiamų pusgaminių, kuo dažniau gaminkite maistą pačios.
Mažinkite su maistu suvartojamų riebalų kiekį.
Kuo dažniau rinkitės virtą ir ant garų ruoštą maistą, ypač – įtemptomis darbo dienomis.
Išmokite ilsėtis, raskite patinkantį mankštinimosi būdą. Fizinė veikla puikiai atpalaiduoja, paskatina serotonino gamybą galvos smegenyse, kartu pagerina daugelio organizmo sistemų veiklą.
Atsikratykite žalingų įpročių
Gydytojai pastebi, kad virškinimo sutrikimai gerokai dažniau vargina turinčius antsvorio, rūkančius ir alkoholiu piktnaudžiaujančius žmones. Turintiems antsvorio gydytojai pirmiausia pataria pasiekti normalią kūno masę. Tada nemalonių simptomų pastebimai sumažėja. Deja, daugumai tai būna sunkiai įvykdoma. Panašiai yra ir rūkantiems – atsikračius šio žalingo įpročio virškinimo procesai pastebimai pagerėja.
Na, o alkoholiniai gėrimai, ypač alus, vynas bei putojantis vynas – vieni dažniausių gėrimų, sukeliančių ypač didelį skrandžio deginimą, būten dėl jų gali nuolat varginti rėmuo.