Kai dangus maišosi su žeme…

2013 06 21  |  Patarimai


Patarimai, kaip elgtis griaudžiant ir žaibuojant
Per metus vidutiniškai bent 30 dienų griaudėja perkūnija. Kai po tvankumos ima danguje blykčioti žaibai ir bilda griaustinis, būkite atsargūs.

Žmonės labiausiai išsigąsta, kai žaibas nušviečia visą dangų ir pasigirsta stiprus perkūnijos trenksmas. Tačiau tuomet pavojus jau būna praėjęs, nes žaibo šviesa ir trenksmas mus pasiekia tuomet, kai išlydis būna įvykęs.

Kas gali prišaukti bėdą?
Labiau reikėtų saugotis vertikaliai į žemę smingančio žaibo. Dauguma žino, kad esant perkūnijai negalima slėptis po aukštais medžiais, būti šalia metalinių konstrukcijų, pavojinga kalbėti telefonu. Metaliniai daiktai, jei jų turite su savimi, gali prišaukti bėdą, nes į juos itin taikosi žaibas. Netgi skėtis, meškerė yra ypač pavojingi. Žaibas gali trenkti net į metalinį skėčio smaigalį, todėl žaibuojant geriau juo nesinaudoti. Meškerę irgi padėkite kur nors toliau nuo savęs. Žaibuojant ypač pavojinga būti šalia vandens telkinių.

Jei pamatėte kamuolinį žaibą
Nesiartinkite prie jo. Nejudėkite, nebandykite paliesti kokiu nors daiktu, nes gali sprogti. Elkitės ramiai, nebandykite nuo jo bėgti, nes esant oro srovei, jis gali sekti iš paskos.

Kaip saugotis namuose
Žaibai pavojingesni, jeigu pastatas stovi aukštoje vietoje, ant stogo yra antena, dūmtraukis, vėjarodžių arba šalia auga dideli medžiai.
Sandariai uždarykite duris ir langus, net orlaides, kad niekur netrauktų skersvėjai. Mat į namus gali įsibrauti neprašytas svečias – kamuolinis žaibas.
Išjunkite elektros prietaisus ir antenas, nes jie gali greičiau prišaukti žaibą. Drabužių lyginimus ir maisto gaminimą taip pat vertėtų atidėti.
Žaibą gali pritraukti iš kamino rūkstantys dūmai, tad nereikia kūrenti krosnies, židinio ir būtina uždaryti krosnių sklendes.
Kuo mažiau judėkite. Taip pat pasitraukite toliau nuo langų, elektros prietaisų, vamzdžių ir kitų metalinių daiktų.
Nesiprauskite po dušu. Griaudžiant ir žaibuojant net vandens  negalima leisti iš čiaupo.
Neglostykite kačių ir šunų, nes jų kailis irgi geras laidininkas. Net jei augintinis baikštus, geriau jį uždaryti į atskirą patalpą.
Ne mažiau pavojingi elektros laidininkai yra mobilieji telefonai. Žaibas gali trenkti net į devynaukščio namo pirmajame aukšte arti lango mobiliuoju telefonu kalbantį žmogų.

Jei užklupo prie ežero, miške…
Žaibuojant, jei nėra kur pasislėpti, elkitės itin atsargiai: nemojuokite rankomis, nebėkite, nedarykite jokių staigių judesių.
Jei esate ne viena, o su grupe žmonių, išsiskirstykite kas kelis metrus. Eiti galima tik esant neišvengiamai būtinybei. Kad žaibui būtumėte mažiausias taikinys, geriausia sustoti kuo žemesnėje atviroje vietoje, atsitūpti ant kojų pirštų, apglėbti rankomis kelius ir stipriai priglausti prie jų galvą.

Nesislėpkite po medžiu – nei po vienišu, nei ten, kur jų auga keletas. Ypač žaibus pritraukia ąžuolai, guobos, eglės, tuopos. Pasitraukite ir nuo aukštų bokštų, tvorų, elektros ir telefono linijų, žaibolaidžių.
Jei maudotės, plaukiate valtimi ar meškeriojate. Perkūnijai griaudėjant čia pat, kuo greičiau irkitės į krantą. O paskui skubiai pasitraukite ir nuo pakrantės. Pasirodo, vanduo ir šlapias smėlis yra geri elektros laidininkai. Trenkus žaibui, elektros srovė keliauja vandeniu ir šlapiu smėliu, dėl to kasmet pakrantėse žūsta nemažai žmonių. Meškerykotis gali pritraukti žaibą.
Miške slėpkitės krūmuose, žemose vietose.
Nevažiuokite dviračiu, motociklu, kai žaibuoja.
Žaibas gali trenkti į pelkę, kurios vanduo geležingas.

Jei važiuojate automobiliu
Sustokite žemesnėje vietoje, toliau nuo aukštų medžių ir pastatų.
Užsidarykite automobilio langus ir duris. Įtraukite antenas. Nesilieskite prie metalinių mašinos dalių.
Įjunkite avarinius žibintus, kad kiti vairuotojai, esant nepalankioms vairavimo sąlygoms, jus pastebėtų.
Nelipkite lauk. Jei į mašiną trenktų žaibas, nukentėtumėte daug mažiau nei būdami lauke. Metalinis automobilio korpusas – puiki jūsų ir šalia esančių keleivių apsauga.

Jei užklupo plaukiant
Plaukiate laivu, jachta ir negalite išlipti.
Sustokite ir, jei netoliese yra tiltas, slėpkitės po juo.
Išsemkite vandenį, jei valtis ar jachta toli nuo kranto.
Persirenkite sausais drabužiais. Atsisėskite kuo toliau nuo stiebo ant daiktų, kurie nelaidūs elektrai – kuprinės, gelbėjimosi liemenės ar batų. Patartina apsisiausti lietaus nepraleidžiančiu tentu ar skraiste taip, kad vanduo nutekėtų ne į vidų, o už borto. Svarbu, kad apsiaustas nesiliestų su telkinio vandeniu.

Komentuokite