Daugybė Marlono Brando veidų
Kino istorijoje rastume vos vieną kitą žmogų, galintį savo garsumu ir svarba šiam menui lygintis su Marlonu Brando. Gyvenime aktorius buvo sunkiai sugyvenamas vieniems ir… nepaprastai kilnus kitiems.
Stūmė noras apversti gyvenimą
Vienas garsiausių visų laikų aktorių M.Brando galėjo apskritai nepasukti į aktorystę, į kurią jį galų gale atvedė labiau ne noras išgarsėti, o noras paprasčiausiai apversti ir pakeisti savo gyvenimą.
Jaunystėje aktorius buvo toks abejingas tam, ką turėjo mokytis ir kaip turėjo elgtis, kad buvo išmestas net iš kelių mokyklų: pirmuosius kartus – už pamokų nelankymą, muštynes ir įvariais išdaigas, o paskutinįjį – nes važinėjosi jos koridoriais motociklu…
Spėjo padirbėti duobkasiu
Nebegalėdamas ir nebenorėdamas tęsti mokslų jaunuolis bet kokiais būdais stengėsi prasimanyti pinigų. Būsimoji kino legenda netgi norėjo stoti į armiją – baisiausią tokių „blogiukų“, koks buvo jis, siaubą. Tačiau dėl žaidžiant amerikietiškąjį futbolą patirtos kelio traumos priimtas jis nebuvo. Galiausiai M.Brando ėmė dirbti duobkasiu. Tėvas pasiūlė vaikinui rasti kirpėjo darbą, ir šis buvo besutinkąs, tačiau netrukus nusprendė važiuoti į Kaliforniją ir išbandyti aktoriaus duoną.
Tuo metu save kaip aktores jau mėgino dvi M.Brando seserys, o kadangi dar vaikystėje visa šeima žavėjosi komiškais berniuko kitų pamėgdžiojimais bei itin greitai perimamomis mimikomis bei manieromis, vaikinas nusprendė, kad prieš gaudamas kirpėjo darbą turėtų išbandyti šį savo talentą. Persikėlęs į Holivudą, jaunuolis greitai gavo vaidmenį pagal garsią pjesę statomame spektaklyje „Geismų tramvajus“. Vėliau spektaklis virto filmu, o aktorius… žvaigžde.
Meilės romanų – kaip iš gausybės rago
Tapęs vienu geidžiamiausių aktorių pasaulyje, M.Brando ėmė garsėti romanais su moterimis ne mažiau nei vaidmenimis kine. Viena ilgiausiai gyvenusių su aktoriumi – Rita Moreno, „Oskaro“ laureatė, geriausiai žiūrovams žinoma iš „Vest Saido istorijos“. Aktorė memuaruose prisiminė, kad santykiai su M.Brando buvo tarsi amerikietiški kalneliai: meilius poelgius nuolat keisdavo barniai ir pavydo scenos. R.Moreno išaiškino ne vieną aktoriaus romaną ir keršydama jam už tai kurį laiką netgi susitikinėjo su Elviu Presley (Elviu Presliu), vadinamu rokenrolo karaliumi. Tačiau net ir tai toli gražu nebuvo didžiausias su šia pora susijęs skandalas – aktoriams išsiskyrus R.Moreno bandė nusižudyti ir nors jos gyvybę pavyko išgelbėti, daktaras rekomendavo porai niekuomet nebesusitikti.
Nepaisant tokios santykių baigties, abu aktoriai ne kartą pripažino, kad be galo mylėjo vienas kitą. „Vos jį pirmąkart sutikau, mano kūno temperatūra iškart gerokai šoktelėjo, lyg būčiau įmesta į karštą vonią – visa nuraudau. Tai buvo jausmas, kuris įkvepia žmones rašyti poeziją ir kurti muziką“, – memuaruose rašo R.Moreno.
Savo biografijoje M.Brando atskleidė, kad daugiau kaip dešimtmetį jis buvo užmezgęs įsipareigojimų neturėjusį romaną su kita publikos numylėtine Marilyn Monroe (Merlin Monro). Aktorius tikina, jog pora susipažino šeštajame dešimtmetyje per aktorių vakarėlį – niekieno nepastebėta mergina nuošaliame kampe grojo pianinu. Nors seniai buvo žinoma, kad juodu puikiai sutarė, M.Brando tikina, jog tarp jųdviejų buvę gerokai daugiau nei tik draugiški jausmai. „Daugiau kaip dešimt metų mes nuolat matydavomės. Dvi ar trys dienos prieš jos mirtį ji siūlė man susitikti, bet aš pasakiau, kad turiu kitų planų, tad galime susitikti tik kitą savaitę. Ji sutiko, o po poros dienų ją rado negyvą“, – prisiminė aktorius, tikinantis, jog puikiai pažinojo aktorę, taigi jos mirtis negalėjo būti nuo savo rankos.
Legendos paliktas pėdsakas
Filmavimo aikštelėje M.Brando buvo sunkiai sukalbamas, šlovingai karjerai baigiantis apskritai atsisakydavo prieš atvykdamas į filmavimus mintinai mokytis savo žodžius. Tačiau vyras vaidino taip gerai, kad Francis Fordas Coppola (Francis Fordas Kopola), filmo „Krikštatėvis“ režisierius, net ir žinodamas apie neprognozuojamą jo elgesį, bene metus tikino studiją, kad tinkamiausias šiam vaidmeniui būtent M.Brando. Už šį vaidmenį aktorius gavo antrąjį savo „Oskarą“, o filmas tapo tuo metu pelningiausiu kada nors sukurtu filmu. Tiek M. Brando vaidyba, tiek filmas iki šiol laikomi vienais geriausių kino istorijoje, o kino studija turi pripažinti, jog neįžvelgė milžiniško aktoriaus potencialo.
Vėliau aktorius ėmė filmuotis rečiau, o filmams, kuriuose pasirodydavo, darytis vis apatiškesnis. Už pasirodymą „Supermene“ M.Brando netgi yra įrašytas į Guinnesso (Gineso) rekordų knygą, mat už 13-os dienų darbą gavo 3,7 mln. dolerių (įskaičiuojant infliaciją, šiandien tai būtų daugiau kaip 38 mln. litų).
Žmogaus teisių gynėjas?
Dar viena sritis, kurioje yra pasižymėjęs M.Brando – kova dėl žmogaus teisių. Aktorius yra atidavęs ne vieną milijoną įvairioms labdaroms, o be Marthino Liutherio Kingo (Martin Liuther King) kalbų, buvo viena pirmųjų garsenybių, garsiai pasisakiusių už žmonių lygybės ir rasinės segregacijos mažinimo idėjas, kurias pristatė M.L.Kingas. Antrojo savo „Oskaro“ žvaigždė atsisakė vietoj savęs į sceną atsiųsdamas Sacheen Littlefeather (Sačyn Litlefeder) – indėnę, apsirengusią tradiciniais drabužiais bei kalbėjusią apie neteisingą seniausių Amerikos gyventojų vaizdavimą Holivudo filmuose.
Amžinybėn jį išlydėjo net 15 atžalų…
M.Brando mirė saulaukęs 80-ies. Gedėti aktorius paliko 15 savo atžalų, milijonus gerbėjų ir bene visą kino pasaulį. Po jo mirties garsus režisierius Martinas Scorsese (Martinas Skorsezė) aktoriaus indėlį į kino pasaulį apibūdino šitaip: „Jis pakeitė vaidybą visiems laikams. Dabar yra du laikotarpiai: prieš Brando ir po Brando.“