Artėja šventės – laikas išsikuopti namus

2013 03 20  |  Patarimai


Ar verta samdyti namų tvarkytoją, nešti kilimą į valyklą ir kaip išsirinkti tinkamą siurblį

Mano mama sakydavo: „Jeigu atėjęs svečias pamatys išmėtytus daiktus, supras, kad neturėjai laiko juos surinkti. Bet jei buto kampuose matysis dulkių kamuoliai ir voratinkliai, pamanys, kad esi netvarkinga…“ Artėja šventės, ir tikriausiai nė viena mūsų nenorime pasirodyti netvarkinga…

Jeigu neturite laiko tvarkytis
Mano gera draugė Loreta daug dirba, o vakarų ir savaitgalių nenori skirti namų ruošai (mieliau važiuoja į sodybą, eina į kiną, sporto klubą, su vaikais stato pilis iš kaladėlių ar piešia), todėl prieš dvejus metus nutarė pasisamdyti namų tvarkytoją. Ar nesigailėjo? Tikrai ne.
Tvarkytoja (jos ieškojo valymo paslaugas teikiančioje firmoje) į namus ateina kartą per savaitę (paprastai – darbo dieną) ir užtrunka apie 6 val. (kartais – ilgiau). „Moteris namus sutvarko gerai: kruopšiai išsiurbia visas pakampes, paloves, kilimus, išplauna grindis, nuvalo dulkes, iššveičia kriaukles, vonią“, – pasakoja Loreta. Kartą per metus – paprastai pavasarį prieš Velykas – ji samdo visą tos pačios firmos darbuotojų komandą, kuri ne tik išvalo visus namus, bet ir nuplauna didelius buto langus ir išvalo balkoną.
Tvarkytojos darbas per mėnesį Loretai kainuoja apie 300 Lt, o už buto sutvarkymą ir langų išvalymą prieš šventes sumoka taip pat apie 300 Lt. Beje, ji nesirūpina nei dėl valymo priemonių, nei dėl šluosčių ar dulkių siurblio – tvarkytoja viską atsiveža pati.
Kita draugė Rita itgi samdo namų tvarkytoją, tačiau ją susirado ne firmoje, o skaitydama skelbimus laikraštyje. Kartą per savaitę ateinanti moteris taip pat užtrunka beveik visą dieną ir, pasak Ritos, nepalieka nė dulkelės. Už dienos darbą draugė sumoka 60 Lt, tačiau visas reikalingas priemones perka pati. Beje, net dulkių siurblį teko įsigyti, nes, pasak namų tvarkytojos, be šio prietaiso namų švariai išvalyti tiesiog neįmanoma…
* Valymo paslaugas (ne tik Vilniuje, bet ir kituose miestuose) teikia nemažai firmų.  Tik svarbu žinoti, ko nori. Galima samdyti tvarkytoją, kuri reguliariai iškuopia namus (kartą per savaitę ar dažniau), vieną ar kelis darbuotojus, kurie padaro vadinamąją generalinę tvarką, taip pat įmanoma išsikviesti tvarkytoją skubiu atveju, tarkime, sužinote, kad kitą dieną užgrius svečių ir norite greitai susitvarkyti namus. Paprastai tokios paslaugos kaina priklauso nuo buto ar namo ploto (kai kurios firmos siūlo pasinaudoti skaičiuokle ir sužinoti, kiek teks sumokėti), tačiau kartais prašoma sumokėti už darbo valandas. Pasinaudojusi vienos valymo firmos skaičiuokle išsiaiškinau, kad už 50 kv. m buto išvalymą turėčiau sumokėti 75 Lt. Tos pačios firmos darbuotojai sutvarkytų butą ir išvalytų langus maždaug už 300 Lt. Panašias kainas siūlo ir kitos valymo firmos. Namų tvarkytojos, kurios siūlo savo paslaugas skelbimų portaluose ir laikraščiuose, už buto sutvarkymą paprastai prašo 30–60 Lt.

O gal užteks įsigyti dulkių siurblį?
Jeigu turite mažų vaikų, plaukuotų keturkojų, žiemą bute būna labai sausas oras (tada dulkės visur lipte limpa) – be dulkių siurblio neišsiversite. Nutarusi šį prietaisą įsigyti, pirmiausia apsispręskite, kokiems darbams jo reikia: valyti visus namus, baldus ar tik siurbti kilimą. Parduotuvėse rasite prietaisų, kurie siurbia, pučia, džiovina, šluoja, valo, net gaivina orą. Įprastais „sausaisiais“ dulkių siurbliais valomi kilimai ir dangos, grindys, baldai, kartais – drabužiai.
Plaunamieji siurbliai plauna kilimus, užterštas praustuves, vonią, langus, susiurbia išlietus skysčius, šiukšles. Tačiau jais nerekomenduojama valyti parketo, natūralios vilnos kilimų ir baldų, kuriems kenkia drėgmė, mat jiems reikia pirkti specialių ploviklių. Kad kilimas neperšlaptų, siurblys turi veikti visa galia, todėl išnaudoja nemažai elektros energijos.
Jeigu dažnai tenka valyti baldus, langus, veidrodžius, plyteles, pravers siurblys, kuris ne tik siurbia, plauna, bet ir valo karštais garais. Tokio prietaiso privalumas – net ir labai nešvarius paviršius jis nuvalo ir dezinfekuoja be cheminių priemonių. Kadangi garų srovės stiprumą įmanoma reguliuoti, „gariniu“ siurbliu galima valyti užuolaidas, lovų užklotus, čiužinius, drabužius.
* Dulkių siurblių būna didelių ir mažų, vertikalių ir horizontalių bei rankinių. Jų konstrukcija panaši, skiriasi tik antgalių kiekis, dulkių surinkimo maišelių tūris ir medžiaga, variklio galia. Plaunamieji ir „gariniai“ siurbliai dar turi įrenginį, į kurį pilamas vanduo (talpa gali būti nuo 3,6 iki 20 l). Rankinių dulkių siurblių privalumas – jie neturi didelio korpuso kaip įprasti siurbliai: trumpas tilps ir sieninės spintos lentynoje, o turintį ilgą vamzdį galėsite pritvirtinti prie spintos durų ar pakišti po lova.
Dulkių maišeliai ir filtrai. Į daugumą siurblių dedami popieriniai dulkių surinkimo maišeliai, tačiau šie prietaisai gaminami ir su medžiaginiais. Popierinius kas kažkiek laiko reikės pirkti naujus, užtat tokie yra hermetiški – surinktos dulkės lieka juose, neišbyra į siurblio korpusą. Medžiaginiai maišeliai tarnauja ilgai, tačiau juos sunku gerai išpurtyti, be to, jie nesulaiko dulkių.
* Susiurbtos dulkės ir kiti nešvarumai nusėda dulkių maišeliuose, tačiau dalis jų patenka atgal į aplinką, todėl bute gali likti tvyroti blogas kvapas. Kad taip nenutiktų, rinkitės siurblį su vienu arba keliais filtrais (nuo to, kiek ir kokių jų yra, priklauso prietaiso kaina). Jeigu šeimoje yra alergiškų žmonių – netaupykite, geriau pirkite brangesnį dulkių siurblį su keliais filtrais, pavyzdžiui, H.E.P.A ar „Super Air Clean“, kurie gerai „sugaudo“ dulkes, žiedadulkes ir bakterijas. Beje, filtrus reikės reguliariai prižiūrėti: vienus – plauti, kitus – keisti (pvz., anglies filtrus – kartą per kelis mėnesius, o atgal į aplinką dulkių beveik nepraleidžiančius mikrofiltrus – dažniau). Namų dulkėms alergiška mano draugė Jurgita labai džiaugėsi įsigijusi siurblį su vandens filtru.
Antgaliai. Dulkių siurblių komplektą paprastai sudaro universalus ir keli papildomi įvairios paskirties antgaliai (pvz., skysčiams siurbti). Jeigu prie prietaiso nėra tokių, kokių jums reikia, prieš pirkdama pasiteiraukite, ar jų galima įsigyti atskirai. Jeigu laikote katę ar šunį, pravers antgalis „Turbo“, kuris gerai surenka į kilimą įsivėlusius gyvūnų plaukus. Taip pat reikalingi antgaliai, kuriais galima išsiurbti nešvarumus iš plyšių, baldų, sunkiai pasiekiamų vietų.
Galia. Atkreipkite dėmesį ne tik į pasirinkto siurblio maksimalią variklio galią (gali būti 1200, 1500, 1600 W ir t.t.), bet ir į siurbimo galią (gali būti 230, 250, 275, 320 W ir t.t). Juo didesnė siurbimo galia, juo siurbimas bus veiksmingesnis.
! Ir dar: būtinai įsitikinkite, ar nebus sunku įsigytam siurbliui rasti detalių bei įvairių priedų – filtrų, dulkių maišelių, antgalių ir t.t.

Komentuokite