Iš žieminių bulvių (topinambų) derliaus
Topinambų šaknis galima virti, troškinti, taip pat valgyti šviežias – dėti į salotas. Be to, iš jų galima iškepti netgi pyragų.
Ši daržovė dar vadinama bulvine saulėgrąža ir yra žinoma mums seniai, tik gal primiršta, o be reikalo. Topinambų gumbais kaip tik gardžiuojamės pavasarį, kai išeina pašalas ir galima jų pasikasti. Žinoma, jų galite rasti ir prekybos centruose.
Juose yra daug tam tikros medžiagos, kuri reguliuoja medžiagų apykaitą ir padeda išvengti cukrinio diabeto. Dėl šiose bulvėse esančių B grupės vitaminų, askorbo rūgšties ir baltymo geriau įsisavinama geležis. Todėl žmonės, sergantys anemija, turėtų gerti šviežias topinambų sultis. Dar jos sureguliuoja širdies darbą, kraujospūdį, sustiprina širdies raumenį. Šios daržovės valo ir skystina kraują. Jose ypač daug kalio druskos – ji iš organizmo pašalina nereikalingą skystį. Taip pat topinambai mažina cholesterolio kiekį kraujyje.
Skubantiems – salotos
Topinambus ir morkas sutarkuokite stambia tarka, užpilkite grietine (arba natūraliu jogurtu).
Su džiovintomis slyvomis. Reikės: 500 g topinambų, slyvų. Žiemines bulves išvirkite pasūdytame vandenyje, nulupkite, supjaustykite gabalėliais. Slyvas patroškinkite nedideliame kiekyje vandens, kad suminkštėtų, ir supjaustykite. Viską sumaišykite ir užpilkite natūraliu jogurtu.
Su kiaušiniais. Reikės: 500 g topinambų, 4 kiaušinių, 100 g konservuotų kukurūzų. Topinambus 5 min. apvirkite, supjaustykite kubeliais, sumaišykite su susmulkintais kietai virtais kiaušiniais ir kukurūzais, užpilkite majonezu.
Mišrainė. Topinambus, burokėlius ir morkas išvirkite, nulupkite ir supjaustykite šiaudeliais. Įdėkite raugintų kopūstų ar agurkų. Viską sumaišykite ir užpilkite aliejumi arba majonezu. Pabarstykite svogūnų laiškais ar krapais.
Tokią mišrainę galima pagaminti ir su šviežiais (nevirtais) topinambais.
Gurmanams
„Ikra“. Reikės: 500 g topinambų, 200 g pomidorų, 100 g svogūnų ir morkų, 5 skiltelių česnako, 100 g aliejaus, druskos, petražolių. Pomidorus supjaustykite gabalėliais ir kepkite aliejuje. Topinambus, morkas ir svogūnus susmulkinkite ir kepkite iš pradžių atskirai nuo topinambų, kai suminkštės, sumaišykite ir troškinkite ant silpnos ugnies uždengtoje keptuvėje. Baigdama pasūdykite, paskaninkite traiškytu česnaku, petražolėmis.
Padažas su obuoliais. Topinambų gumbus sutarkuokite stambia tarka, pakepinkite svieste. Obuolio skilteles patroškinkite, kol suminkštės, nedideliame kiekyje vandens ir pertrinkite per sietelį. Tyrę sumaišykite su topinambais, įpilkite grietinėlės.
Purus padažas su svogūnais ir grietinėle. Topinambus sutarkuokite stambia tarka, svogūnus susmulkinkite, sumaišykite, apibarstykite miltais ir pakepinkite aliejuje iki auksinės spalvos. Sudėkite į puodą, užpilkite grietinėle ir virkite apie 3 min., pasūdykite ir išplakite plakikliu iki purumo.
Smaližiams
Kepinukai. Reikės: 500 g topinambų, 2 kiaušinių, 500 g miltų, po 100–150 g cukraus ir sviesto, po ketvirtį arbatinio šaukštelio druskos ir sodos arba kepimo miltelių. Topinambus sutarkuokite smulkia tarka, įmuškite kiaušinius, dėkite sviesto, druskos, sodos ar kepimo miltelių, cukraus, miltų ir užmaišykite minkštą tešlą. Šaukštu dėkite tešlos gabalėlius į skardą ir kepkite karštoje orkaitėje, kol įgaus auksinę spalvą.
Aptepas. Nuluptus ir supjaustytus topinambus ir obuolius (lygiomis dalimis) troškinkite nedideliame kiekyje vandens, pertrinkite per sietelį ir įdėkite medaus pagal skonį. Skanaus!
Sveiki ir labai skanūs traškučiai
Neluptus, tik švariai nuplautus gumbus supjaustykite kuo plonesniais griežinėliais ir iš karto meskite į šaltą parūgštintą vandenį su trupučiu cukraus. Dar skaniau, jei įpilsite svarainių sirupo – rūgštelė teiks pikantiško skonio. Griežinėlius nusausinkite ir kuo plonesniu sluoksniu suberkite į skardą, kad vienas su kitu nesiliestų. Įdėkite į 30–40 °C konvencinę džiovyklėlę ar orkaitę. Griežinėlius džiovinkite, kol pasidarys traškūs (ploni griežinėliai per valandą turėtų išdžiūti). Jei orkaitė be ventiliacijos, kuri ištraukia garus, gali užtrukti ilgiau.