„Akis už akį, ir pasaulis liks aklas“

2013 09 30  |  Žmonės


Mohandas Karamchandas Gandhi (Mohandas Karamčandas Gandi, dar žinomas kaip Mahatma Gandi) – viena ryškiausių XX a. asmenybių, dvasinis Indijos lyderis. Taikaus protesto tėvas išgelbėjo milijonus gyvybių, siekė sutaikyti priešingų pažiūrų žmones ir mirė kovodamas dėl žmogaus teisių.

Trylikos jau turėjo žmoną
Kaip ir dauguma indų, M.Gandhi vedė dar vaikystėje. Jau trylikos tėvai jį sutuokė su keturiolikmete mergaite. „Mes buvome vaikai ir mums ta diena atrodė tarsi žaidimas: liepė gražiai apsirengti, gavome saldainių, pašokome“, – dalijasi savo prisiminimais. Bet jau tuomet jis įsivėlė į labai nevaikišką gyvenimą. Po pusantrų metų pora susilaukė pirmagimio. Pats M.Gandhi buvo………, tad išvažiavo mokytis teisės į Didžiąją Britaniją.

Išvykęs iš Indijos patyrė smurtą
Dar nesulaukęs nė trisdešimties, M.Gandhi Indijoje buvo aktyvus politinis aktyvistas. Deja, dėl kuklaus būdo jis retai kada gaudavo progą garsiai išsakyti savo idėjas. Jis suprato, kad jo idėjos negali būti įgyvendintos žvelgiant tik į savo krašto žmones –  tikra taika gali būti tik visuotinė. Todėl M.Gandhi išvyko aiškintis socialinių sunkumų į induistų bendruomenes Šiaurės Afrikoje. Pats indas turbūt nė nenumanė, kad jo požiūris į taiką pasikeis kelionės metu.
Keliaujantis jis buvo išmestas iš traukinio, nes atsisakė palikti pirmosios klasės vietą. Autobuse vairuotojas jaunuolį primušė, nes šis neužleido vietos europiečiui. Ir tai tik pora nemalonumų, kuriuos M.Gandhi patyrė kelionėje. Vėliau jis net kelis kartus buvo išmestas iš viešbučių, skirtų tik baltiesiems, be to, net sunku suskaičiuoti, kiek  kartų buvo priverstas nusiimti turbaną.

Pasipriešinimas – be smurto
Šiaurės Afrikoje M.Gandhi tikslas – paskatinti indus kovoti dėl balso teisės. Tokie jo žingsniai labai nepatiko tiems, kurie manė priešingai. Taigi M.Gandhi tapo jų nemėgstamu veikėju. Vieną vakarą gauja jaunuolių sunkiai sužalojo indą ir jis tik aplinkinių dėka liko gyvas. Bet M.Gandhi atsisakė pateikti kaltinimus, nes manė, kad tai pagimdytų tik dar daugiau neapykantos.
Taip radosi „satyagraha“ – vadinamasis taikus pasipriešinimas, kai besipriešinantys nenaudoja jokios jėgos prieš tuos, su kuriais kovoja. Indų bendruomenė Šiaurės Afrikoje greitai priėmė tokią idėją. Per septynerius tylaus protesto metus valdžia tūkstančius indų kišdavo į kalėjimus, mušdavo ir net šaudydavo, tačiau protestuojančios tautos suvaldyti jiems vis dėlto nepavyko. Protestuotojai stabdė visą šalies gyvenimą, todėl valdantieji galiausiai privalėjo sėstis derėtis su M.Gandhi.

Kalėjimo nepabūgo
Grįžęs į Indiją M.Gandhi laikėsi tų pačių taikaus protesto idėjų. Šįkart jo tikslas buvo nepriklausoma Indijos valstybė (tuo metu Indija buvo Didžiosios Britanijos kolonija). Tyli kova su britais truko beveik dvidešimt metų. Per juos vyras daugiau kaip penkerius metus praleido kalėjime. Kartą M.Gandhi, norėdamas atkreipti pasaulio dėmesį į prieš jo žmones vykdomus žiaurumus, su tūkstančiais bendraminčių pradėjo kelionę pėsčiomis iki jūros kranto, kur žmonės iš vandens gamino druską ir rankomis ją nešė atgal į miestus. Į žygį susirinko tiek žmonių, kad paskui vien įkalintųjų buvo daugiau kaip 60 tūkst. Ir vis dėlto 1947 m. Indija tapo nepriklausoma valstybe.

„Turbūt mane laiko moterimi…“
M.Gandhi ne tik kovojo dėl vienodų įvairių rasių žmonių teisių, dar jis buvo ir didžiulis feministas. „Taip dažnai kalbu apie moterų teises, kad dabar dauguma jų turbūt ir patį mane laiko moterimi“, – kažkada juokavo indas. Vyras taip pat aktyviai pasisakė už panaikinimą tokių senų induizmo tradicijų kaip suplanuotos santuokos ar neliečiamųjų kasta.

Laidotuvėse dalyvavo 2 mln. žmonių
„Draugai, bičiuliai, iš mūsų gyvenimų dingo šviesa, mus apgaubė tamsa, nežinau, kaip kitaip pasakyti. Mūsų mylimas vadas, mūsų tėvas, mūsų tautos kūrėjas šiandien mirė… Man, kaip ir milijonams kitų, tai yra didžiulė tragedija“, – tokiais žodžiais visuomenei buvo pranešta apie M.Gandhi mirtį. Kaip ir daugelis taikos, meilės vienas kitam mokytojų M.Gandhi buvo nušautas. Vyro gedėjo visas pasaulis. Laidotuvių procesijoje, nusitęsusioje daugiau kaip aštuonis kilometrus, dalyvavo 2 mln. žmonių.

Vegetaras ir abstinentas
M.Gandhi darė didžiulę įtaką ir šiuolaikiniam gyvenimo būdui,  teigdamas, kad gyventi reikia kaip įmanoma paprasčiau, kukliau. Jis ne tik kad pats pasigamindavo maisto, bet ir pats pasisiūdavo rūbų. Biografai net tvirtina, jog vyras laikydavo ožką, kad galėtų išgerti šviežio pieno.
Ir vis dėlto vaiko jis susilaukė dar būdamas penkiolikos, o trisdešimt septynerių M.Gandhi nusprendė likusį gyvenimą susilaikyti nuo sekso. Kelis dešimtmečius, davęs šį pažadą, vyras ėmė kviesti su savimi miegoti įvairaus amžiaus moteris, sakydamas, kad taip skiria sau išbandymą: „Jei nori būti laisvas, turi mokėti save valdyti, turi nebūti sau pačiam kliūtis. O visa tai prasideda nuo savęs valdymo kontrolės.“

M.Gandhi citatos
„Silpnieji niekada neatleidžia. Atleidimas yra stipriųjų savybė.“
„Kur yra meilės, ten yra ir gyvybės.“
„Pirma jie į tave nekreipia dėmesio, tada jie iš tavęs juokiasi, paskui ima su tavimi kovoti, o tada tu laimi.“
„Negalima prarasti tikėjimo žmonija. Žmonija yra vandenynas. O jei vandenyne yra keli purvini lašai, tai nereiškia, kad visas vandenynas purvinas.“
„Gyvenk lyg rytoj mirtum, mokykis lyg gyventum amžinai.“
„Mane nuskriausti galima tik man leidus.“

Komentuokite