Kai draugystė tampa nuodu…
Patarimai, kaip atpažinti netikrą draugę ir atsiriboti nuo asmens, su kuriuo neverta palaikyti ryšių
Su Jovita draugaujate jau daugiau kaip dešimt metų. Manote, kad ja galite pasitikėti, branginate tarp judviejų užsimezgusį artimą ryšį. Bet ar jus galima vadinti draugėmis? Gal Jovita nešiojasi užantyje akmenį, elgiasi taip, kaip draugė neturėtų?
Kada draugauti neverta
Manote, kad dėl savo geriausios draugės galėtumėte pasiaukoti. Pavyzdžiui, užuot skridusi su vyru į Kretą, per atostogas liktumėte namie ir prižiūrėtumėte jos vaikus. Arba skolinate draugei gražiausias savo sukneles ir neišsiduodate, kad pykstate, jeigu jų neatgaunate…
O kaip elgiasi ji? Kritikuoja jūsų aprangos stilių („Su šia suknele atrodai kaip kaliausė“, „Hmmm, apie madą nieko neišmanai…“), pašiepia („Oho, tavo suknelės siūlės braška! Kiek bandelių vakar suvalgei?“), primena amžių („Pažiūrėk į pasą, nejaugi būdama tokio amžiaus dar nori suvilioti kokį vyrą?“). Kitaip tariant, nuolat jus menkina, verčia jaustis nieko verta.
Žinoma, prireikus ji tekinomis atlekia į pagalbą, netgi išklauso liūdnas mintis ar kartu paverkia. Tačiau ilgiau su ja pabendravusi negalite atsikratyti jausmo, kad esate dėl ko nors kalta, kvaila, nelaiminga, negraži ir t. t.
* Ką sako psichologai. Nuoširdumas ir atvirumas – puikios savybės. Tačiau net geriausia draugė neturėtų kloti visko, kas ant galo liežuvio, nes esą „labai jus myli“, „turi teisę atverti jums akis“ ir t. t. Draugystės esmė – palaikyti artimą žmogų, o ne smukdyti prisidengiant kilniu tikslu.
Kritika kritikai nelygi
Dalia skambina kone kasdien ir vis spaudžia jus į kampą: „Na, ar jau metei darbą? Vargšelė, tau vis nesiseka prasimušti…“, „Sūnus tikriausiai į universitetą nestos, ar ne? Juk neturi tiek pinigų, kad sumokėtum už jo mokslus?“ ir t. t. Ne veltui sakoma: „Kai turi tokią „gerą“ draugę, priešų nereikia“. Ne ką geriau elgiasi Daiva: „Žinau, kad tau pačiai tikrai nepavyks susirasti darbo. Geriau aš paprašysiu savo vyro (draugo, kolegos), kad tau padėtų“.
* Ką sako psichologai. Gali būti, kad jus kritikuodama draugė iš tiesų nori padėti. Bet nepadeda! Atvirkščiai, priverčia jus jaustis nejaukiai ir abejoti savo jėgomis.
Kankinamės, bet vis tiek draugaujame!
Kodėl? Pasak psichologų, paprastai taip nutinka dėl gilaus nevisavertiškumo jausmo. Aušra visada garsiai pastebi, kad jūsų talija per plati, krūtinė per maža, ir nepamiršta pridurti, kad jau laikas kreiptis į plastikos chirurgus, nes aplink akis padaugėjo raukšlių? Regis, taip kalbėdama ji bando kompensuoti savo bejėgiškumą, bet kokia kaina nori priversti jus ją gerbti ir vertinti.
O jūs pati, regis, renkatės aukos vaidmenį, elgiatės taip, tarsi be draugės pagalbos negalėtumėte žengti nė žingsnio, visą laiką bandote jai įtikti, laukiate pritarimo ir palaiminimo…
* Ką sako psichologai. Tokia draugystė – nuodinga. Visų pirma todėl, kad Aušrai iš tiesų nerūpite. Tikriausiai pastebėjote, kad ją labiausiai domina blogos naujienos: „Nagi nagi, klok, kokiais žodžiais viršininkas tave išplūdo?“, „Tau taip ir nepavyko numesti svorio, tikriausiai dabar jautiesi it kokia nevykėlė, ar ne?“). Be to, ji dar ir negailestinga: „Et, drauge, tau nesiseka nuo vaikystės, tikriausiai Dievulis pagailėjo laimės…“ Žinoma, nepamiršta ir paguosti: „Bet tu nesijaudink, aš žinau, kaip tau padėti“.
Kada verta sunerimti?
Kam pirmam paskambinate, kai norite išsiverkti? Tikriausiai būtent tai draugei, su kuria iš tiesų draugauti nevertėtų. Na, bet jeigu išsirinkote ją savo nuodėmklause, bent pagalvokite, ar draugė bando jus suprasti, gerbia jūsų jausmus ir nori, kad pati rastumėte teisingą sprendimą?
O gal teprimena senas klaidas ir kvarksi: „Ir vėl užlipai ant to paties grėblio!“, „Daryk, kaip sakiau, tada viskas bus gerai“, „Nejaugi dar nesupratai, kad reikia klausyti protingesnių žmonių patarimų?“ ir t. t.
* Ką sako psichologai. Jie tokiu atveju pataria savęs paklausti: „Ar pasikalbėjusi su Adele (Monika, Laima, Kristina) nusiraminu, pasijuntu geriau? O gal atvirkščiai – netenku jėgų, imu manyti, kad esu niekam tikusi?“ Tokiu atveju geriausia išeitis – varginančius santykius nutraukti.
Išsivaduoti – galima
Be abejo, lengva nebus, nes… nėra malonu draugei priekaištauti, baisu, kad atviras pokalbis gali sugadinti draugystę, pabloginti santykius. Todėl, užuot pasakiusi, ko tikitės iš savo draugės, apsimetate, kad viskas gerai. Jeigu norite, kad padėtis pasikeistų, pažvelkite į savo ir draugės santykius kito žmogaus akimis – gal judviejų ryšys nėra toks tvirtas, kaip atrodo?
* Ką sako psichologai. Jeigu draugės patarimai erzina, pasakykite, kad nenorite jų girdėti. Arba nustokite pasakoti šiam žmogui apie santykius su vyru, viršininku, savo rūpesčius. Jeigu ryšių nutraukti nenorite, „nes kartais su drauge būna visai linksma“, eikite kartu į kiną, vakarėlius, o ne atvirai pasikalbėti akis į akį.