Tapetai – lengviausiai ir greičiausiai atnaujins namus

2013 08 15  |  Patarimai


Ką žinoti, nutarus tapetuoti sienas

Tapetuoti sienas, palyginti su kitais jų apdailos būdais, nebrangu ir neatima daug laiko. Be to, tapetai būstui suteikia jaukumo. Prieš atnaujindami namus, išsirinkite tapetus iš daugybės rūšių.

Žinoma, svarbiausia išsirinkti jūsų namų sienoms tinkamiausius tapetus, o jų pasirinkimas išties platus: rasite įvairiausių raštų, spalvų ir pagal savo kišenę. Tamsų kambarį pagyvins šiltų spalvų tapetai, o šaltesni tonai tiks kambariuose su langais į pietus. Beje, mažesniuose tiks smulkūs raštai. Didesniems tapetuoti galima rinktis kontrastinių spalvų, didelėmis detalėmis margintus tapetus.

Tapetų įvairovė
■ Popieriniai tapetai. Šie yra pigiausi, sveiki ir ekologiški, mat gerai praleidžia orą bei drėgmę. Ypač jie tinka vaikų ir alergija sergančių žmonių kambariuose bei rekomenduojami tiems, kurie mėgsta pigiai ir dažnai atnaujinti aplinką – geros kokybės ritinį galima įsigyti ir už 5 Lt. Deja, šie tapetai nepatvarūs, labai greitai sutepami ir plyšta.
■ Viniliniai tapetai. Jie patys populiariausi. Šių tapetų paviršius padengtas drėgmei ir vandeniui atspariu vinilu, todėl išteptus tapetus galima nuvalyti. Pigesni viniliniai tapetai gaminami iš popierinio pagrindo, todėl sudrėkę nuo klijų gali ir įplyšti, o džiūdami susitraukti. Todėl verta rinktis šiek tiek brangesnius vinilinius tapetus su flizelino pagrindu, nes jie nesitraukia ir neištįsta.
Vinilinių tapetų labai platus pasirinkimas – rasite įvairių spalvų, faktūrų, gali net priminti šilką ar metalą.
! Dauguma vinilinių tapetų turi blizgų paviršių – renkantis tokius reikėtų žinoti, kad juos galima klijuoti tik ant lygių sienų, nes blizgesys išryškina kiekvieną nelygumą.
Dėl savo patvarumo viniliniai tapetai paprastai klijuojami prieškambariuose, laiptinėse ar net virtuvėje bei vonios kambaryje. Šiuos tapetus galima klijuoti ant bet kokio paviršiaus: tinkuotos ir nuglaistytos, dažytos sienos, gipso kartono plokščių. Be to, jais tapetuojant reikia tepti sieną, o ne pačius tapetus, tai itin palengvina darbą. Tačiau kitaip reikia elgtis su pūstais viniliniais tapetais. Jie lengviau pažeidžiami, todėl klijais tepkite ne tik sieną, bet ir pačius tapetus.
Nerekomenduojama klijuoti vinilinių tapetų, jeigu jūsų sienos linkusios drėkti. Patvari šių tapetų plėvelė gali sulaikyti drėgmę ir sienos ims pelyti. Taip pat klijuojant vinilinius tapetus rekomenduojama naudoti klijus, į kurių sudėtį įeina nuo pelėsio saugančių medžiagų.
■ Dažomieji tapetai skirstomi į popierinius, stiklo audinio ir vinilinius. Dažomieji tapetai yra labai geros kokybės, patvarūs, su flizelino pagrindu, todėl juos galima plauti, o perdažius  net penkis šešis kartus tapetų struktūra išlieka nepakitusi. Šie tapetai puikiai praleidžia drėgmę ir orą, todėl sienos rečiau pelija. Dažomaisiais tapetais galite klijuoti ne tik sienas, bet ir lubas, žinoma, tuomet rekomenduojama rinktis baltos spalvos tapetus.
Popieriniai dažomieji tapetai yra natūralūs, mat jų sudėtyje nėra sintetikos, taip pat jie yra pigiausi. Tokiems tapetams gaminti naudojamas popierius, o raštas gaunamas įmaišant medžio drožlių, įvairių plaukelių ar ašutų. Popierinių dažomųjų tapetų raštų pasirinkimas nėra gausus, užklijuoti jie tįsta, o džiūdami traukiasi ir raukšlėjasi. Taip pat jie neatsparūs išoriniam poveikiui: gali greičiau suplyšti ar atsilupti. Todėl verta rinktis šiek tiek brangesnius, bet kokybiškesnius plaunamuosius tapetus.
! O štai tapetai iš stiklo pluošto dar ir paslepia sienos defektus, jie yra visiškai atsparūs drėgmei ir trinčiai, todėl labai tinkami patalpose, kuriose nuolat būna daug žmonių. Kita vertus, juos sunkiau klijuoti, nes stiklo plaušeliai dirgina kvėpavimo takus, o dirbant be pirštinių į rankas gali prilįsti rakščių. Prieš juos klijuojant reikia sienas padengti neutralios spalvos latekso gruntu. Tapetų iš stiklo pluošto negalima palikti nedažytų.
■ Neaustinio pluošto tapetai pagaminti iš suspaustos celiuliozės su poliesterio plaušais. Jie yra laidūs orui, tamprūs ir patvarūs. Šie tapetai lengvai klijuojami, juos galima valyti ir plauti.
■ Metalizuotų tapetų viršus padengtas aliuminio folija, o jų pagrindą sudaro neaustinis pluoštas. Šie tapetai sukuria prabangų anglišką stilių. Jie dažnai naudojami tik tam tikrai kambario detalei sukurti. Klijuojami lengvai ir paprastai.

Madingi ir praktiški skystieji tapetai
Šie neįprastos technologijos tapetai Lietuvoje sparčiai populiarėja. Gaminami jie iš natūralių žaliavų, o dėl tvirtumo naudojamos kokybiškos augalinės kilmės medžiagos, dažniausiai bambukų klijai. Nuo kitų rūšių tapetų skiriasi tuo, kad parduotuvių lentynose turėsite ieškoti ne ritinių, kaip įprasta, o sauso mišinio iš medvilnės, šilko, šilkaverpių kokonų pakuočių. Miltelius sumaišykite su vandeniu, kieta plastikine mentele užtepkite ant sienos ir gerai išlyginkite. Po kurio laiko stingdama masė virs panašia į tapetus medžiaga.
Šie tapetai atrodo labai natūraliai, nes neturi siūlių. Be to, jie išlygina visus sienos defektus, yra elastingi, todėl net trūkinėjant sienoms neplyšta. Jiems klijuoti nereikia specialiai paruošti sienos paviršiaus.
Skystieji tapetai ypač tinka kambaryje pasirinktai sienai ar luboms dekoruoti. Jie puikiai izoliuoja garsą ir šilumą, reguliuoja patalpų drėgmę – gali sugerti didelį kiekį atsiradusios drėgmės, kurią vėliau išgarina, o tapetai lieka nepakitę ir neatsilupa. Dėl atsparumo drėgmei skystieji tapetai tinka ne tik gyvenamosioms patalpoms, bet ir vonios kambariams, virtuvei dekoruoti. Šiais tapetais dekoruotą sieną prižiūrėti nesudėtinga, nes suteptą ar įtrūkusią vietą pakanka išbrinkinti vandeniu ir pataisyti ranka arba plastikine mentele.
Vienintelis šių tapetų trūkumas, kad, palyginti su įprastiniais, skystieji daug ilgiau džiūsta. Šiltuoju metų laiku sienos išdžius per tris dienas, o štai žiemą gali tekti palaukti ir visą savaitę.

Fototapetai – išskirtiniai
Juos galite pasigaminti labai asmeninius – su šeimos nuotraukomis. Jų kaina nemaža.

Sienos lyg medžiaginės
■ Tekstiliniai tapetai padengti įvairaus pluošto – dirbtiniais ar natūraliais audiniais. Jie yra prabangūs, todėl ir brangiai kainuoja. Tekstiliniais tapetais dažniausiai klijuojamos ne visos sienos, o tik dekoruojamos tam tikros detalės.
■ 100 proc. dirbtinio šilko tapetai. Ypač sveiki, lengvai klijuojami.
■ Veliūriniai tapetai primena aksomą, velvetą ar net kiliminį audinį. Jie yra švelnūs ir jaukūs.
■ Viskozinių tapetų viršutinis sluoksnis padengtas viskozės pluošto audiniu.
■ Augalinio pluošto tapetai, gaminami iš bambukų, sizalio, džiuto, lino, maraitės lapų.Tai itin sveiki popierinio pagrindo tapetai, žavintys spalvų įvairove. Tik atminkite, kad šių tapetų nerekomenduojama valyti drėgna šluoste. Beje, juos klijuojant beveik nepavyksta išvengti matomų jungiamųjų linijų.

Paruoškite sieną
Kad tapetai ilgai laikytųsi, lengvai bei lygiai užsiklijuotų, prieš tapetuodami tinkamai paruoškite sieną. Jei naujuosius tapetus klijuosite ant senųjų, šie sudrėkę gali atšokti. Nulupti senus tapetus nėra sudėtinga, tereikia juos gerai sudrėkinti karštu vandeniu (pasinaudokite voleliu). Nulupus tapetus sieną dar reikėtų ištepti giluminiu gruntu.
Jeigu sienos buvo nudažytos klijiniais dažais, prieš klijuojant tapetus jas būtina nuplauti.

Tapetų klijai
Labai svarbu įsigyti ne bet kokių, o tos rūšies tapetams skirtų klijų. Prieš pradėdami darbą gerai išstudijuokite klijų naudojimo instrukciją ir griežtai jos laikykitės. Klijus tepti patogiausia voleliu, tačiau gali prireikti ir teptuko, pavyzdžiui, sutepti sunkiai prieinamiems kampams.

Tapetus tinkamai išdžiovinkite
Jeigu klijuojant atsiranda raukšlių ar nelygumų, kol neišdžiūvo klijai, tapetą atsargiai nuplėškite nuo sienos ir klijuokite dar kartą. Mažų pūslelių lyginti nereikėtų – išdžiūvus klijams jos turėtų išnykti. Klijais suteptas vietas nušluostykite drėgna šluoste. Kad tapetus užklijuotumėte kuo lygiau, vietas virš langų ir po palangėmis klijuokite pabaigoje. Elektros lizdus ir jungiklius užklijuokite tapetais, o kai klijai išdžius, šias vietas atsargiai išpjaukite aštriu peiliuku, rėžtuku.
Kad tapetai tinkamai išdžiūtų, negalima sudaryti skersvėjų. Kartais pasitaiko, kad džiūdami tapetai traukiasi, raukšlėjasi, atsiranda iškilimų ir pūslių. Palyginkite tokias vietas nekaršta laidyne, ir šiuos trūkumus lengvai pašalinsite. Kai tapetai išdžius, patalpą būtina gerai išvėdinti.

Kiek prireiks tapetų?
Pagal šią lentelę galite apskaičiuoti, kiek reikės standartinio dydžio (10 m ilgio, 53 cm pločio) tapetų ritinių.

Komentuokite