Intymūs vasaros klausimai
Vasara – ne tik kelionių, iškylų gamtoje, geros nuotaikos, bet ir meilės metas. Karštymečiu daugeliui iškyla įvairių intymių klausimų. Kad malonaus artumo netrikdytų rūpesčiai – atsakymai į kai kuriuos iš jų.
Vasarą mėnesinės tampa tikru malonumų kliuviniu. Gal atsirado naujų būdų, kaip jas pavėlinti, paankstinti ar net visai panaikinti?
Deja, naujienų čia maža. Mėnesinės išnyksta ar labai sumažėja įsidėjus hormonus išskiriančią kontraceptinę spiralę. Mėnesinių dieną patikimai „nukelti“ galima ir vartojant vienfazes kontraceptines tabletes (tokias, kuriose yra vienodas hormonų kiekis, apie tai reikėtų paklausti savo ginekologo). Išgėrus pakuotę tablečių nereikia daryti įprastos 7 dienų pertraukos, o iš karto, jau kitą dieną, pradėti vartoti kitos pakuotės tabletes. Šią pabaigus padaryti įprastą 7 dienų pertrauką (per ją prasidės mėnesinės, jos gali būti gausesnės nei įprasta). Toliau kontraceptines tabletes vartoti įprastai. Būdų, kaip paankstinti mėnesines, deja, nėra.
Ar yra kokių kitų veiksmingų ir natūralių priemonių?
Nuo seno moterys mėgina mėnesines pavėlinti valgydamos didesnį kiekį vitamino C arba citrinų, kitų rūgščių vaisių. Vitaminas C didina kraujo krešumą ir gali trumpam laikui atidėti mėnesines ar bent šiek tiek sumažinti kraujavimą jų metu. Tačiau jis gali ir „nesuveikti“. Mėnesines šiek tiek pavėlinti gali žoliniai preparatai su kaštonų ekstraktu ir askorutinu, skirti mažinti itin gausų mėnesinių kraujavimą. Kartais gelbsti geriamieji nesteroidiniai vaistai nuo uždegimų, tačiau jie neigiamai veikia skrandžio gleivinę. Apskritai, mėnesinės juk ne liga ir organizmo fiziologijos geriau netrikdyti, ypač jaunoms merginoms.
Ar saugu per mėnesines maudytis jūroje ar ežere naudojant higieninius tamponus?
Pirmosiomis mėnesinių dienomis gimdos kaklelyje nėra apsauginio barjero – gleivių kamščio ir į vidinius lyties organu gali patekti infekcija arba paūmėti esanti. Todėl šiomis dienomis atviruose vandens telkiniuose verčiau nesimaudyti (nors yra ir kitokių nuomonių). Vėliau, kai išskyros ne tokios gausios, maudantis galima naudoti tamponus, kuriuos po maudynių reikėtų iš karto pakeisti. Lieka tik pridurti, kad higieniniai tamponai nuo infekcijų, deja, neapsaugo.
Kaip lytinių organų sveikatą veikia visiška jų depiliacija?
Pirmiausia reikia nepamiršti, kad lytinių organų oda gerokai jautresne nei kitų kūno vietų, todėl ir bet kokie čia kilę nemalonūs pojūčiai būna daug labiau juntami. Nesvarbu, ar skutant, ar raunant plaukelius, oda visada traumuojama, joje atsiranda mikrožaizdelių, į kurias patekti infekcijai lytinių organų srityje – ypač lengva. Neretai po depiliacijos pasitaiko plauko maišelio uždegimų, kurie, radęsi lytinių organų srityje, būna ypač nemalonūs ir skausmingi.
Galiausiai, po depiliacijos ėmus dygti plaukeliams, šie dirgina į juos besitrinančią odą ir kelia nemalonius pojūčius – peršulį, niežulį, paraudimą.
Kokios kontraceptinės priemonės apsaugo nuo lytiškai plintančių ligų?
Tik lateksiniai prezervatyvai, visos kitos priemonės čia bejėgės. Patikimiausia kontraceptine priemone, saugančia nuo nėštumo, laikomos kombinuotos sudėties kontraceptinės tabletės ir hormoninės spiralės.
Ar yra rizikos lytinių organų infekcinėmis ligomis apsikrėsti nuo paplūdimio smėlio?
Teorinės galimybė atmesti negalima, tačiau praktiškai tai atsitinka labai retai. Leidžiant laiką pliaže reikia laikytis įprastos asmeninės higienos – tada tikrai nebus progų užsikrėsti nuo smėlio, netgi kaitinantis moterų paplūdimyje.
Ar saugu mėnesinių metu jodinėti, irstytis valtimi, žaisti tinklinį ir kitaip aktyviai judėti?
Mėnesinės – normalus organizmo procesas, dažniausiai nekeičiantis moters aktyvumo. Sportininkės per mėnesines sportuoja taip pat, kaip ir kitu laiku, ir pasiekia puikių rezultatų. Taigi sportuoti tikrai galima, tik fizinį krūvį pasirinkite pagal savijautą.
Kokia liga chlamidiozė ir kaip ji gydoma?
Chlamidiozė – bakterinė infekcija, kuria užsikrečiama per lytinius santykius. Jei šia liga serganti moteris pastoja, gali apkrėsti vaisių, pagimdyti neišnešiotą kūdikį.
Sergant chlamidioze gali pakisti makšties išskyros, perštėti šlapinantis, kilti skausmas ir spaudimas dubens srityje, būti skausmingi lytiniai santykiai. Tačiau dažnai nejuntama jokių ligos požymių. Jei jums kilo įtarimų, kreipkitės į ginekologą. Chlamidiozė nustatoma atlikus specialų makšties tepinėlio tyrimą. Gydomi abu partneriai antibiotikais.
Ar kaitinimasis saulėje gali kaip nors paveikti mėnesinių ciklą?
Tikrai ne. Galbūt dėl ilgalaikio kaitinimosi gali sustiprėti mėnesinių kraujavimas, tačiau jos nei paankstėti, nei prasidėti vėliau dėl to negali.
Kalbama, kad kelnaičių su juostele laikai baigiasi. Ar tikrai? Kuo jos „žalingos“? Vadinamieji „stringai“ dažniausiai būna pasiūti iš sintetinio audinio, kuris sulaiko skysčius ir tampa šilta, drėgna terpe bakterijoms daugintis (dėl šios priežasties ypač nepatariama visą dieną būti su tokiu būdu pasiūtu maudymosi kostiumėliu). Negana to, „stringai“ padeda plisti infekcijai: siaura kelnaičių juostele pavojingi mikroorganizmai iš storosios žarnos lengviau patenka į makštį ir šlapimo pūslę. Kelnaitės su juostele siuvamos taip, kad jų užpakalinė dalis, siauručiukė juostelė, trinasi į odą ir ją dirgina. Nuolat jas mūvint kyla odos suerzinimo pavojus, kurio pasekmė gali būti įtrūkiai ir netgi hemorojus. Be to, jas tikrai sunku ilgesnį laiką išsaugoti švarias, net ir kasdien skalbiant. Belieka pridurti, kad užsienyje atlikti statistiniai tyrimai liudija, kad „stringai“ didina lyties organų sužalojimo pavojų per eismo įvykius.
Į ką atkreipti dėmesį vasarą renkantis higieninius paketus, įklotus?
Vasarą, kai oda labiau prakaituoja, iš sintetinio pluošto pagaminti paketai bei įklotai gali dažniau sukelti nemalonių pojūčių: paraudimą, niežulį, bėrimus, kitokias alergines reakcijas. Todėl juos vertėtų rinktis su medvilniniu ar celiuliozinius paviršiumi. Esama ir sertifikuotų ekologiškų higieninių paketų, pagamintų iš natūralių medžiagų, neapdorotų jokiomis cheminėmis priemonėmis, su papildoma apsauga nuo bakterijų – anijonų juostele. Pastaroji net iki 85 proc. sumažina nemalonų kvapą ir slopina mikrobų dauginimąsi įkloto viduje. Tokie rekomenduojami moterims, turinčioms ypač jautrią, į alergijas linkusią odą ir kurias dažnai vargina įvairūs lytinių organų uždegimai. Žinoma, tiks ir visoms kitoms moterims.
Rasa Derenčienė