Jei atsisakote kažkurio vieno produkto…

2013 07 17  |  Patarimai


Pastaruoju metu tapo populiaru siekiant sulieknėti atsisakyti kažkurios vienos produktų grupės: nevalgyti mėsos, duonos ir makaronų, riebalų… Tokios dietos ne visada būna rezultatyvios, o neretai pridaro daug žalos.

Pasak dietologų, kad jaustumėtės puikiai, reikia gauti visų maistinių medžiagų: riebalų, baltymų, angliavandenių, vitaminų ir mineralų. Jei kažkurios produktų grupės trūks, organizmas apie tai praneš ne pačiais maloniausiai ženklais.
Prieš susižavint nauja dieta, reikėtų pagalvoti, ar ji subalansuota: ar yra reikiamas visų maistingųjų medžiagų kiekis. Ar leidžiama valgyti maistą iš visų 5 maisto grupių, o jei ne, tai ar yra reikiamas pakaitalas vienai ar kitai grupei? Ar laikantis dietos nebus sutrikdyta skysčių pusiausvyra ir prarastas raumenų tonusas?
!Laikantis nesubalansuotos dietos, naudojamos organizmo maistinių medžiagų (baltymų, riebalų, angliavandenių, mineralų, vitaminų) atsargos ir ilgainiui neišvengiamai atsiranda jų stygius.

Sausi, slenkantys plaukai, lūžinėjantys nagai
Taip atsitikti gali, jei nevartojate pieno produktų ir jums stinga baltymų, vitaminų B6, B12, C, folio rūgšties, geležies. Kai organizmas stokoja šių medžiagų, sumažėja raudonųjų kraujo kūnelių eritrocitų, kurie aprūpina audinius deguonimi ir šalina iš jų anglies dioksidą. Dėl deguonies stygiaus kenčia visas organizmas, ypač nagai ir plaukai.
Kur daugiausia:
baltymų – liesoje mėsoje, piene, kefyre, varškėje, žuvyse, kiaušiniuose;
vitaminų B6, B12 – pieno produktuose, žuvyse, mėsoje, kiaušiniuose;
folio rūgšties – petražolėse, špinatuose, salotų lapuose, karvių piene, kepenyse, kiaušiniuose;
Svarbu: plaukai sausėja ir dėl vandens trūkumo, todėl kasdien išgerkite maždaug po aštuonias stiklines vandens, o šiltuoju metų laikotarpiu arba jei geriate nemažai kavos – dar daugiau.

Šiurkšti, išsausėjusi, niežtinti oda
Tokia oda tampa visiškai atsisakius riebalų, kai organizmui ypač trūksta linolo rūgšties, riebaluose tirpių vitaminų E ir K, taip pat vitaminų B2, B6. Tada sutrinka apsauginė odos funkcija, todėl ją gali niežėti, ji pasidaro sausa ir šiurkšti. Taip nutinka ir kai trūksta vitamino E, kuris skatina odos atsinaujinimo procesus, neleidžia jai prarasti drėgmės, saugo nuo žalingo aplinkos poveikio, taip pat trūkstant vitaminų B2 ir B6, kurie užtikrina odos elastingumą ir lygumą.
Kur daugiausia:
linolo rūgšties – riešutuose, riebiose žuvyse, linų sėmenyse, sojų, saulėgrąžų, agurklių aliejuje;
vitamino E – aliejuje, riešutuose, grūduose, žirniuose, grikių kruopose, kiaušinių tryniuose, menkių kepenyse;
B2 – lapinėse daržovėse, kviečiuose, alaus mielėse, mėsoje, žuvyje.

Nusilpusi nervų sistema
Galimas daiktas, visiškai nevalgote mėsos ir duonos gaminių, todėl organizmas alksta B grupės vitaminų ir magnio. Jie visokeriopai stiprina nervų sistemą, užtikrina normalų smegenų darbą, mažina streso hormonų (pavyzdžiui, adrenalino) išsiskyrimą, padeda kovoti su įtampa.
Kur daugiausia:
vitamino B1 – duonos gaminiuose, alaus mielėse, kepenyse, mėsoje, piene, daržovėse (ypač ankštinėse), riešutuose;
magnio – saulėgrąžose, kviečių sėlenose, migdoluose, graikiniuose riešutuose, juodajame šokolade, grikiuose, rupių miltų duonoje, ryžiuose.

Blogas burnos kvapas, sutrikęs inkstų ir širdies darbas
Taip atsitikti gali ilgesnį laiką laikantis vadinamosios baltymų dietos, kuomet valgoma daug mėsos, žuvies ir sūrio, o angliavandenių beveik visiškai atsisakoma. Nors baltymai yra gyvybiškai svarbūs mūsų sveikatai ir yra pagrindinė raumenų „statybinė medžiaga“, jų mūsų mityboje turėtų būti tik apie 15–17 proc. (gerokai mažiau nei riebalų ir juo labiau – angliavandenių). Kai mityboje ima dominuoti baltymai, sutrinka medžiagų apykaita, vystosi ketozė, dėl kurios gali būti smarkiai pažeisti inkstai, atsirasti blogas burnos kvapas. Negana to, mažai angliavandenių turintis maistas gali trukdyti kaulų čiulpų ląstelėms išvalyti arterijas nuo riebalų sankaupų. Dėl to ilgalaikės baltymų dietos gali tapti infarkto ar insulto priežastimi.
Dietologai dar priduria, kad laikantis baltymų dietų, daugiausia netenkama raumenų ir skysčių, o  riebalų sudeginama mažai.
Išvada:
Į racioną privalu įtraukti ir angliavandenių – vaisių, daržovių, grūdų, kruopų, miltų gaminių, kurie yra pagrindinis energijos šaltinis.
Maiste turi būti ir riebalų, su kuriais organizmas gauna juose tirpių vitaminų E ir K, būtinų ląstelių atsinaujinimui, sveikai odai, plaukams ir nagams.

Taisykite mitybos spragas
Į organizmo siunčiamus signalus būtina reaguoti, antraip gali prasidėti daug rimtesni negalavimai. Visavertė mityba – geros savijautos ir išvaizdos pagrindas. Jei nežinote, kaip mažinti svorį nepristingant reikalingiausių maisto medžiagų, neeksperimentuokite, o pasitarkite su dietologe.
Rasa Derenčienė

Komentuokite