Skrieti dviračiu smagu ir naudinga

2013 05 24  |  Patarimai


Ką verta žinoti nutarus įsigyti dviratį

Nuo pavasario stengiamės kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, pasivažinėti dviračiu parko ar miško takeliais. Taip pat šia dvirate transporto priemone patogu minti iki darbo, sodo. Dar neturite dviračio, bet ketinate įsigyti? Verta žinoti keletą patarimų.

Kokį lengviau minti
Paprastai dviračių kokybę atitinka kaina – geri ir kainuoja nepigiai. Dviračių pasirinkimas labai didelis.
■ Pagal paskirtį. Suaugusiesiems skirti dviračiai skirstomi į kelias kategorijas: kalnų, turistiniai, kelių ir hibridiniai. Renkantis dviratį pirmiausia reikia įvertinti, kur juo dažniausiai važiuosite: ar išsiruošite į turistinį žygį, ar kasdien važiuosite į darbą, sodą, ar tik retkarčiais ketinate važinėti parko takeliais prie namų. Kalnų dviračiais galėsite važinėti ir parko, ir asfaltuotais keliais, tokiu dviračiu išvažiuosite net miško takeliais. Šie dviračiai turi mažesnius ratus storomis padangomis, prie jų paprastai būna pritaikytos bagažinės, purvasargiai, todėl jais patogu traukti į turistinius žygius. Kalnų dviračiai populiariausi ir dėl to, kad galima įsigyti ir už mažesnę kainą, mat jiems gaminti naudojamos pigesnė medžiagos, be to, jie nėra sunkūs – sveria 15–18 kg.
Mieste asfaltu greičiau rieda dviračiai didesniais ratais ir siauromis padangomis. Kitaip tariant, kuo ratai didesni, tuo dviratis greičiau rieda, mažėjant ratų dydžiui, mažėja ir greitis, bet tokį dviratį bus daug lengviau minti.
■ Dviratis turi atitikti jūsų ūgį, jis negali būti nei per didelis, nei per mažas, kad būtų patogu vairuoti. Todėl perkant būtina jį „pasimatuoti”: peržerkite dviratį, tvirtai stovėkite ant abiejų pėdų – nuo viršutinio rėmo turi likti bent 3–5 cm tarpas, tik tuomet dviratis bus saugus. Jei kristumėte, toks tarpas apsaugos, kad nesusižalotumėte, spėtumėte atsiremti kojomis. Dviratį reikia prisitaikyti individualiai, todėl pirkdama būtinai išbandykite, kad įsitikintumėte, jog jį patogu vairuoti, jis smagiai rieda.
■ Rėmas. Labai svarbu išsirinkti dviratį jums tinkamu rėmu. Dviračių rėmai gali būti uždari (vyriški) arba atviri (moteriški). Patikimesni yra uždari rėmai, o atviri būna storesni, todėl toks dviratis daugiau svers. Žinoma, gali būti ir lengvų dviračių atviru rėmu, tik šie kainuos daugiau. Ilgaamžis ir daug priežiūros nereikalauja aliumininis dviračio rėmas, tačiau juo ne itin patogu važiuoti lygiu asfalto keliu. Kokybiškesni iš titano pagaminti rėmai, tačiau tokie dviračiai yra brangūs.
■ Dviračio pavaros. Nuo pavarų skaičiaus priklauso ir dviračio kaina: kuo šis skaičius didesnis, tuo dviratį bus lengviau mintį į kalną. Tačiau važinėjant mieste pakanka trijų pavarų.

Kartu pirkite ir spyną
Specialistai įspėja, kad pastaruoju metu padaugėjo dviračių vagysčių, todėl vertėtų pasirūpinti kokybiška spyna.
! Jei tik įmanoma, spyną geriau tvirtinkite prie dviračio rėmo, o ne prie rato. Paprasčiausios ir pigiausios trosinės spynelės, tačiau jos ir mažiausiai patikimos. Šiek tiek kokybiškesnės į audeklą įvilktos grandinės – tokias sunku nupjauti ar nukirpti.
Patikimos U formos kietų strypų spynos, taip pat nuo ilgapirščių gerai apsaugo spynos, pagamintos iš išlankstomų kietų strypų.
Neretai ilgapirščiai dviračius išvilioja iš vaikų. Dažniausiai jie dviratį pagiria, paprašo leisti jį išmėginti, o tada pasprunka. Įspėkite vaikus, kad neduotų dviračiu važiuoti nepažįstamiems asmenims.

Dviračio priežiūra
Įsitikinkite, ar vairas nekliba ir yra stabilus, gerai veikia stabdžiai, sureguliuotos pavaros. Svarbu, kad padangose būtų rekomenduojamas oro slėgis – jis būna nurodytas ant padangos šono. Neplaukite dviračio itin spaudžiančia srove, nes galite išplauti ir tepalą. Dviratis tarnaus ilgiau, jeigu išvalysite stabdžių kaladėlėse susikaupusį purvą.

Į kelionę dviračiu – ir mažasis šeimos narys!
Dviračio kėdutėje arba vežimėlyje galima vežtis kūdikį nuo 6 mėn. Kėdutės gali būti tvirtinamos dviračio priekyje arba gale, tačiau ne prie kiekvieno dviračio ją galima pritaisyti. Prieš pirkdama vaikišką kėdutę, pardavėjui pasakykite savo dviračio modelį.
■ Vaikiška kėdutė dviračio priekyje. Tokia sėdynė tvirtinama ant dviračio rėmo priešais vairuotoją. Kai mažylis sėdės prieš jus, visada žinosite, ką jis veikia. Tačiau šitaip vežantis vaiką nelabai patogu vairuoti, nes rankomis reikia apglėbti kėdutę.

! Priekinėje kėdutėje galima vežti vaiką tik iki 12 kg.

■ Mažylio kėdutė dviračio gale. Galinėje kėdutėje galima vežtis vaiką iki 22 kg (iki 5–6 metų). Jos būna dviejų tipų: vienos tvirtinamos ant pobalnio vamzdžio specialia amortizuojamąja tvirtinimo detale, kitos montuojamos prie bagažinės. Patogiausios ir populiariausios priekyje tvirtinamos kėdutės, kurios supasi ir vaikas važiuoja minkštai. Jeigu jūsų dviratis nepritaikytas amortizuojamajai kėdutei, teks pirkti tvirtinamą ant bagažinės. Deja, vaikui bus ne taip patogu važiuoti, nes jis jaus visus smūgius.
■ Kaip išsirinkti kokybišką ir saugią kėdutę? Tokia kėdutė privalo turėti penkis saugos diržus, tuomet vaikas stabiliai sėdės ir negalės pats atsisegti diržų. Kėdutės atlošas turi būti aukštas, kad vaiko galva nesitabaluotų ir būtų tvirtai atremta. Didelis privalumas – jei kėdutę galima atlošti, juk labai dažnai kelionėje sūpuojamas mažylis užsnūsta. Kad vaikas jaustųsi patogiai ir jo galva nepasvirtų į priekį, atlenkite kėdutę ir mažylis snaus atsilošęs. Saugiai kėdutei reikalingos ir kojų atramos, kad mažasis keliautojas neįkištų kojų tarp stipinų ir nesusižalotų.

Komentuokite