Viename kabinete su kolegomis – kaip išgyventi?

2013 05 22  |  Psichologija

Nebijokite sakyti, kas nepatinka, pasirūpinkite jaukesne darbo aplinka

Viena draugė tikina, kad sugeba susikaupti net kavinėje ar žmonių pilname autobuse. Išsitraukia kompiuterį ir ramiai sau rašo. Taigi, dirbti vienoje patalpoje su dešimčia kolegų jai – joks išbandymas. O kaip atlikti svarbias užduotis, jeigu erzina ne tik triukšmas, bet ir… nejauki darbo vieta?

Viena… tarp triukšmadarių ir nevaleikų
Kolegė Violeta nuolat garsiai kalba telefonu su draugėmis ir savo gyvenimo meile. Ir ne tik apie tai, ką valgė per pusryčius, pirko vakarienei, matė per televizorių, bet ir apie labai intymius dalykus. Visas moters gyvenimas – jums kaip ant delno. Koks nors serialų ir intrigų mėgėjas tikriausiai džiaugtųsi, bet jūs jaustumėtės laimingesnė, jeigu apie Violetą žinotumėte bent dukart mažiau…
Bet kaip šiai nenaudėlei pasakyti, kad jūsų nedomina jos asmeninis gyvenimas, o dėl nuolatinio tarškėjimo ne tik negalite susikaupti, bet ir jaučiate, kad kraustotės iš proto? Kelis sykius bandėte, bet ne tiesiai šviesiai – nesinorėjo įžeisti. Kokia buvo kolegės reakcija? Violeta, užuot susipratusi ir išėjusi pakalbėti telefonu kur nors kitur, tiesiog maloniai sumurkė: „Aš neturiu nuo tavęs jokių paslapčių…“
Ši pleputė – tik viena bėda. Prie lango sėdi Rimas, kuris neskalbia kojinių ir, matyt, pats labai bijo vandens. Prieš jus įsitaisiusi Alina labai aktyviai peršasi į geriausias drauges, nuolat klausinėja, kaip laikosi vyras ir vaikai, perduoda jiems dovanų. Dar du kolegos dažnai išeina parūkyti, todėl jų drabužiai smirdi tabaku. Na, o Danguolė nuolat skundžiasi ir bamba sau po nosimi: tai saulė pernelyg skaisčiai šviečia, tai skersvėjis pučia, tai kaimynai naktį neleido išsimiegoti, tai kompiuteris stringa…Et, ir kodėl visiems šiems subjektams reikia sėdėti toje pačioje erdvėje?! Ir kaip šį išbandymą ištverti?

Vertingosios taisyklės
Siūlome pamėginti laikytis paprastų taisyklių.
* Turėkite ausines ir nebijokite triukšmadariams sakyti tiesos. Jei kabinete niekada nebūna tylu, nuolat vyksta įvairiausios diskusijos ir aptarimai (nebūtinai darbo reikalų) – susikaupti tikrai sunku. Žinoma, yra gebančių dirbti ir tada, kai kas nors plyšauja visa gerkle, bet tokių – tik vos vienas kitas… Ką daryti? Užsidėkite gerai išorinį triukšmą sulaikančias ausines ir dirbdama klausykitės patinkančios muzikos. Galima įsigyti ir ausų kamštukus, tačiau juos teks nuolat išsiiminėti – juk darbe negalima visiškai atsiriboti nuo aplinkos. O jei kažkuris kolega nuolat garsiai mala liežuviu apie nesusijusius su darbu dalykus, tiesiog mandagiai pasakykite, kad jums tai truko.
* Galvokite ne tik apie save. Gera darbo atmosfera – labai svarbu. Tikrai nesmagu būti su susiraukusiais, nedraugiškai nusiteikusiais ir nesupratingais kolegomis. Be to, jei tarp dviejų žmonių kyla konfliktų, juose nori nenori tenka dalyvauti ir esantiems „karo lauke“.
Jeigu norite gerai jaustis tarp penkių ar dešimties kolegų, pasirūpinkite, kad ir jie neturėtų priežasčių jumis skųstis: patildykite savo mobiliojo telefono garsą, kabinete nekalbėkite apie asmeninius dalykus (juolab labai garsiai), atsineštus pietus valgykite virtuvėlėje ar kitoje tam skirtoje patalpoje, o ne prie kompiuterio (česnako ar keptos žuvies kvapai tikrai ne visiems patinka…), kabinete nesikvepinkite sodraus kvapo kvepalais, vilkėkite švarius drabužius ir t. t.
! Sutarti su kolegomis bus lengviau, jei visi aptarsite taisykles, kurių reikia laikytis kabinete, ir nebijosite jiems pasakyti, kas nepatinka.
* Susikurkite jaukesnę darbo vietą. Pasak psichologų, vienoje patalpoje dirbantiems žmonėms bene sunkiausia susitaikyti su tuo, kad jie neturi vietos, apie kurią galėtų pasakyti: „Mano“. Ne tik todėl, kad prie to paties kompiuterio gali prisėsti kitas kolega, bet ir dėl to, kad visos darbo vietos – vienodos, niekuo neišsiskiriančios, šaltos.
Jei darbe norite jaustis taip pat saugiai ir jaukiai kaip namuose, atsineškite asmeninių daiktų: vazelę, darbo kalendorių, nedidelį įrėmintą paveikslėlį, knygų, pieštukinę ir t. t. Tik jauskite saiką!
! Kai kuriose įmonėse kartą per savaitę leidžiama atsivesti šunį, katę ar kitokį augintinį.
Pasak šia teise pasinaudojusių darbuotojų, gyvūnai ne tik ramina, bet ir padeda patalpoje sukurti labai jaukią ir darbingą atmosferą. Be abejo, jų buvimui turi pritarti visi darbuotojai, ne tik šunų, kačių mylėtojai.
* Darykite trumpas pertraukėles. Atlikus apklausas paaiškėjo, kad vienoje patalpoje sėdintys žmonės dažniau dirba viršvalandžius. Kodėl? Nes ima pavyzdį vieni iš kitų: jeigu pasibaigus darbo valandoms namo nesiruošia Tomas ir Audra, toliau dirba ir Tadas bei Giedrė, nes išeiti, kai kolegos vis dar pluša – tarsi negražu. Jeigu atlikote visas užduotis ir tikrai nėra reikalo kiurksoti darbe, išjunkite kompiuterį ir išeikite. Turite tokią teisę, todėl nesijauskite kalta. Jeigu kolegos nemoka planuoti savo laiko, tai – ne jūsų rūpestis.
! Per nustatytas darbo valandas atliksite daugiau užduočių, jei reguliariai darysite pertraukėles: pasivaikščiosite po koridorių, išeisite į balkoną ar lauką, atsigersite sulčių ar kavos.
Anot psichologų, suaugęs žmogus išlaiko dėmesį maždaug 48 min. Vadinasi, tiek laiko galite intensyviai dirbti, o paskui bent 5 min. pailsėkite. Ir kolegų tuo metu nematysite…

Komentuokite